کنتورهای جدید آب پیش پرداختی در تهران

استان تهران
Image caption کنتورهای جدید آب به صورت آزمایشی توسط آبفای تهران در چند خانه نصب شده اند

با نزدیک شدن به زمان اجرای قانون هدفمند کردن یارانه ها، نصب کنتورهای جدید به صورت آزمایشی در تهران آغاز شده است.

استفاده از این کنتور ها نیاز به اعتبار ریالی یا کارت اختصاصی دارد که با توجه به میزان اعتبار، مشترک از آن استفاده می کند.

بنا به گفته مسئولان اداره آب و فاضلاب تهران هر مشترک می تواند کنتورهای جدید را از امور مشترکین ناحیه محل سکونت خود خریداری کند و با تمام شدن شارژ، جریان آب توسط کنتور به طور خودکار قطع می شود.

یکی از دلایل تلاش دولت برای نصب کنتورهای جدید آب این است که در ساختمان های چند واحدی از کنتور مشترک استفاده می شود و با افزایش قیمت آب ممکن است اختلافاتی بین خانوارهای پرمصرف و کم مصرف بوجود بیاید.

همزمان بهرام حیدری، معاون درآمد و امور مشترکین شرکت آب و فاضلاب استان تهران از راه اندازی سامانه نوین صدور و پرداخت قبض های آب در آبان ماه سال جاری خبر داده است.

معاون آب و فاضلاب تهران از جمله مزایای این قبض ها را پرداخت آن ها از طریق تلفن ثابت، امکان دریافت اطلاعات جزئی برای مشترکان و دریافت مستقیم قبض از سوی مشترک دانست.

آقای حیدری راه اندازی این سامانه جدید را باعث صرفه جویی اقتصادی و اجتماعی برای مشترکان دانست و گفت که با راه اندازی این سیستم جدید، دیگر نیازی برای مراجعه به پایانه های بانک ها برای پرداخت قبوض نیست.

دولت ایران در صدد است که از چند روز دیگر یارانه آب، برق و مواد سوختی را حذف کند. در همین راستا، محمدرضا عطارزاده معاون وزیر نیرو در مصاحبه با روزنامه دنیای اقتصاد که در روز سه شنبه (۱۳ مهر) منتشر شد اعلام کرد که تا دو هفته دیگر قیمت نهایی آب تعیین می شود.

نمایندگان مجلس شورای اسلامی ایران نیز، روز سه شنبه ۱۳ مهر(۵ اکتبر) طرح اصلاح الگوی مصرف انرژی مواد را تصویب نهایی کردند. فصل پنجم این طرح به مصرف کنندگان انرژی در بخش ساختمان و شهرسازی مربوط است

با تصویب نمایندگان، پس از آن که الگوی مصرف برق و گاز به تصویب شورای عالی انرژی برسد مصارف برق و گاز طبیعی مازاد برالگوی مصرف، مشمول صد درصد افزایش قیمت خواهد شد.

پیش از این و در بهار سال جاری خورشیدی، شرکت آب و فاضلاب استان قم از آیت‌الله خامنه‌ای، درباره مشترکان آب و پرداخت قبض‌های آن‌ها استفتاء کرده بود.

پاسخ آیت‌الله خامنه‌ای، در فتوا چنین بود: "امتناع از پرداخت قبوض آب‌بها جایز نیست و وضو و غسل با آن باطل است و مشترک بدهکار و ضامن آن مبلغ است."

مطالب مرتبط