استقبال عبادی از توقف ارائه امکانات شنود و ردیابی نوکیا به ایران

شیرین عبادی
Image caption عبادی با استقبال از تصمیم نوکیا خواستار اقدام مناسب شرکت یوتل ست هم شده است

شیرین عبادی، حقوقدان ایرانی برنده جایزه صلح نوبل، از تصمیم شرکت نوکیا زیمنس در توقف فروش تجهیزات شنود و ردیابی تلفن همراه به ایران استقبال کرده است.

در پی انتشار گزارش هایی حاکی از تصمیم شرکت نوکیا زیمنس در مورد توقف فعالیت در زمینه شنود و ردیابی (مانیتورینگ) در ایران، خانم عبادی در مصاحبه ای با سایت کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران، این اقدام را دستاورد بزرگی برای مردم ایران و جهان دانسته است.

خانم عبادی گفته است که با تلاش گسترده مدافعان حقوق بشر علیه همکاری شرکت نوکیا زیمنس با دولت ایران در بخش شنود و ردیابی، و در پی مذاکراتی که خود او با مقامات شرکت داشته است، آنان دریافته اند که دولت ایران از امکانات ارائه شده توسط این شرکت استفاده درست نمی کند.

وی یادآور شده است که شرکت نوکیا زیمنس با صدور بیانیه ای متعهد شده است با پایان یافتن قراردادهای کنونی با دولت ایران، از تمدید این قراردادها خودداری کند.

ماه گذشته، شرکت نوکیا زیمنس در پی ملاقات نمایندگان خود، از جمله باری فرنچ، عضو هیات مدیره، با شیرین عبادی، بیانیه ای در مورد توقف همکاری با دولت ایران انتشار داد و به نقل از آقای فرنچ اعلام کرد که این شرکت اطلاع دارد که مقامات ایرانی از فناوری ارتباطاتی برای سرکوب فعالیت های سیاسی سوء استفاده می کنند و این اقدام با تعهدات حقوق بشری دولت این کشور مغایرت دارد.

براساس این بیانیه، با توجه به گزارش های معتبر در این زمینه، شرکت نوکیا زیمنس در سال 2009 تصمیم گرفت تمامی فعالیت های مرتبط با شنود و ردیابی در ایران را متوقف کند و از همان سال، از ایجاد مراکز شنود و ردیابی در کشورهای دیگر هم امتناع ورزیده است.

شرکت نوکیا زیمنس در بیانیه خود افزوده است که این شرکت اینک دریافته است که قبل از توافق با یک شرکت تلفن همراه در ایران برای ایجاد یک مرکز شنود و ردیابی در سال 2008، لازم بود نخست نسبت به تبعات چنین معامله ای برای وضعیت حقوق بشر در ایران شناخت بیشتری به دست آورد.

طرح شکایت حقوقی

در جریان اعتراضات علیه نتایج انتخابات بحث برانگیز دهمین دوره ریاست جمهوری در ایران، برخی از معترضان از تلفن های همراه برای اطلاع رسانی، عکسبرداری و ارسال تصاویری به خصوص از نحوه برخورد با معترضان استفاده کردند و گفته می شود که تشکیلات امنیتی جمهوری اسلامی هم با استفاده از امکانات شنود و ردیابی، توانستند این برخی از این افراد را شناسایی و بازداشت کنند و به آزار آنان بپردازند.

چندی پیش، فرزند عیسی سحرخیز، روزنامه نگار و فعال سیاسی مخالف دولت، از سوی پدرش علیه شرکت نوکیا زیمنس در یکی از دادگاه های فدرال آمریکا اقامه شکایت کرد و گفت که این شرکت، با قراردادن فن آوری شنود و ردیابی در اختیار حکومت ایران، زمنیه بازداشت و آزار این فعال سیاسی را فراهم آورد.

Image caption معترضان از موبایل برای تهیه و ارسال اخبار تجمعهای اعتراضی استفاده می کردند

سخنگوی شرکت نوکیا زیمنس این اتهام را وارد ندانسته و گفت که "پرونده شکایت آقای سحرخیز در محل نادرست، علیه طرف نادرست و براساس فروض نادرست به جریان افتاده" و افزود که به جای پیگرد این شرکت در دادگاهی در آمریکا، یعنی کشوری که ارتباطی با موضوع مورد نظر ندارد، بهتر بود علیه مقامات ایرانی طرح دعوا می شد.

خانم عبادی در مصاحبه خود، به تلاش برای فشار بر شرکت ماهواره ای یوتل ست برای "متوقف کردن سانسور تلویزیونی" نیز اشاره کرده و گفته است که این شرکت، که بخش عمده ای از سهام آن به دولت فرانسه تعلق دارد، در زمینه سانسور با دولت ایران همکاری کرده است.

وی گفت در حالیکه دولت ایران به منظور جلوگیری از دسترسی مخاطبان داخل کشور به شبکه های خبری خارجی به ارسال پارازیت و اختلال در پخش برنامه های تلویزیون فارسی زبان بی بی سی و صدای آمریکا مبادرت می کرد، یوتل ست این دو شبکه را از ماهواره هاتبرد برداشت و روی ماهواره دیگری قرار داد که برای دریافت در منطقه خاورمیانه مناسب نبود.

وی گفت شرکت یوتل ست از توانایی وارد کردن فشار بر دولت ایران برخوردار است زیرا جمهوری اسلامی از امکانات ماهواره ای این شرکت برای پخش کلیه برنامه های تلویزیونی برون مرزی و بعضی شبکه های داخلی خود استفاده می کند اما از اقدام در این زمینه خودداری کرده است.

شیرین عبادی یوتل ست را متهم کرد که منافع اقتصادی را بر ارزش های حقوق بشری، از جمله آزادی بیان ترجیح می دهد و افزود که همراه با سایر مدافعان حقوق بشر، به اعتراض علیه این شرکت ادامه خواهد داد تا شرکت های چند ملیتی بزرگ هم بدانند که باید به ارزش های حقوق بشری احترام بگذارند.

مطالب مرتبط