پلیس تهران: زنان خیابانی را یک هفته ای جمع می کنیم

حسین ساجدی نیا، رئیس پلیس تهران می گوید که نیروی انتظامی آمادگی دارد که ظرف مدت یک هفته تمامی روسپیان مشغول به کار در خیابان‌های پایتخت را بازداشت کند.

آقای ساجدی نیا، روز چهارشنبه ۱۴ مهر (ششم اکتبر) به خبرنگاران گفت که در صورت آمادگی نهاد مسئول مواجهه با زنان روسپی، پلیس تهران می تواند آن دسته از روسپیانی را که از طریق ایستادن در کنار خیابان ها به تن فروشی می پردازند، در مدت کوتاهی جمع آوری کند.

رئیس پلیس تهران، در عین حال به برگزاری جلسات و رایزنی این نهاد انتظامی با برخی موسسات خیریه و سازمان های مردم نهاد (NGO) در زمینه کنترل روسپیگری خبر داد و گفت: "این زنان اگر مرتکب خلافی شوند، مجرمند اما در حال حاضر موضوع زنان خیابانی یک مشکل اجتماعی است و باید به این ناهنجاری به شکل خود نگاه کرد."

موضوع برخورد با روسپیگری در ایران پس از پیروزی انقلاب اسلامی، همواره مورد توجه مقام های دولتی و نهادهای مذهبی بوده و طی سه دهه اخیر، بارها پلیس ایران تلاش کرده با تشکیل مراکز و اماکنی که روسپیان از آنها استفاده می کنند، مقابله کند.

نخستین اقدام از این دست، به سالهای نخست پس از پیروزی انقلاب ۱۳۵۷ باز می گردد که طی آن حکومت ایران تلاش کرد روسپی خانه های محله "شهرنو" تهران را تعطیل کند.

در اقدامی دیگر، نیروی انتظامی تهران، چند سال پیش، با تخریب کامل محله خاک سفید تهرانپارس (شمالشرق تهران) کوشید تا از گسترش و تجمع روسپی‌خانه‌ها و مراکز توزیع مواد مخدر مجاور آنها، جلوگیری کند.

محله خاک سفید تهران نیز اکنون به فضای سبز و مرکز فرهنگی، هنری تبدیل شده است.

محمد باقر قالیباف، شهردار تهران، مهرماه سال گذشته و همزمان با طرح سامان دهی محله "دره مهران" (واقع در منطقه مجیدیه و شمس آباد)، از وجود هشت منطقه مشابه خاک سفید، در نقاط مختلف پایتخت خبر داده و گفته بود که شهرداری وجود چنین محله هایی را تحمل نخواهد کرد.

طی سالهای گذشته، و با گسترش بیماریهای ناشی از رابطه جنسی ناایمن نظیر ایدز، وزارت بهداشت و درمان ایران تلاش کرده است که با همکاری نهادهای غیردولتی این کشور، صندوق جهانی مبارزه با ایدز، مالاریا و سل ( The Global Fund on AIDS, Malaria and Tuberclosis) و آژانس های مختلف سازمان ملل متحد در این کشور، طرح هایی را به اجرا در آورد که به کاهش آسیب های ناشی از روابط جنسی پرخطر بینجامد.

اما محدودیت قانونی در کنار نگاه اخلاقی و گناه آلود به موضوع روسپیگری در جامعه ایرانی، پیشرفت چنین برنامه هایی را با اختلال مواجه کرده است.

خسرو منصوریان، فعال اجتماعی و رئیس انجمن حمایت و یاری آسیب دیدگان اجتماعی ایران، در گفتگو با بی بی سی فارسی گفت که مشخص نبودن نهاد مسئول در زمینه سامان دهی پدیده روسپیگری باعث شده که تلاش سازمان های مردم نهاد در این رابطه، با مشکل مواجه شود.

آقای منصوریان، که انجمن غیر دولتی او، یکی از نخستین سازمان های مردم نهاد در زمینه کنترل آسیب های ناشی از تن فروشی در ایران است، ضمن اظهار بی خبری از رایزنی های پلیس تهران با تشکل های مردمی، گفت که کاهش سن آغاز روسپیگری و فقدان آموزش های پیشگیری از گسترش بیماریهای مقاربتی، به گسترش ایدز ناشی از رابطه جنسی در ایران انجامیده است.

روسپیگری زنان، از قدیمی ترین شغل های جهان محسوب می شود که قدمت چند هزار ساله دارد، اما مجمع عمومی سازمان ملل در سال ۱۹۴۹ میلادی به قطعنامه ای رای داد که در آن روسپیگری خلاف کرامت انسانی نامیده شد.

قوانین برخی از کشورها، تن فروشی را همچون یک شغل به رسمیت می شناسد و روسپیان را مورد حمایت قرار می دهد، اما در بسیاری از ممالک دنیا همچون ایران، روسپیگری جرم است و دایر کردن اماکنی برای تن فروشی زنان، با برخورد قانونی مواجه می شود.