محکومیت سرباز سابق ارتش بریتانیا در ارتباط با قاچاق دوربین‌های اسلحه به ایران

یکی از سربازان سابق نیروی دریایی ارتش بریتانیا به جرم تلاش برای قاچاق و فروش دوربین های مخصوص تک تیراندازان به ایران به تحمل دو سال و نیم حبس محکوم شد.

اندرو فاکنر ۴۲ ساله پس از کشف و ضبط محموله ای شامل ۱۰۰ دوربین پیشرفته تیراندازی در فرودگاه هیثروی لندن در ماه فوریه سال گذشته دستگیر شد.

قرار بود به آقای فاکنر مبلغ ۱۰ هزار پوند بابت نقشی که در این ماجرا داشت پرداخت شود.

نیکولاس لورن اسمیت، قاضی دادگاه در هنگام ابلاغ حکم به اندرو فاکنر گفت: "شما منافع و نیازهای مالی خود را مقدم بر مسئولیتی که در قبال همکاران سابق و آینده خود در نیروهای مسلح داشتید قرار داده اید".

دوربین های اسلحه "اشمیت و بندر" ساخت کشور آلمان به مبلغ ۱۰۵ هزار پوند خریداری شده بودند و قرار بود با سودی ۶۰ هزار پوندی به فروش برسند.

نیروهای نظامی در سراسر دنیا از این نوع دوربین برای تک تیراندازی استفاده می کنند.

آقای فاکنر از زمان ترک نیروی دریایی برتیانیا در سال ۲۰۰۰، به عنوان مشاور امنیتی و محافظ شخصی فعالیت می کرده است.

این سرباز سابق نیروی دریایی ارتش بریتانیا پس از آشنایی با یک شهروند ایتالیایی به نام الساندرو بون در دوبی، همکاری خود را با او برای قاچاق اسلحه آغاز کرد.

اکنون آقای بون در ایتالیا با اتهامات مشابهی روبروست.

به غیر از الساندرو بون ۶ نفر دیگر در ایتالیا در ارتباط با قاچاق اسلحه به ایران بازداشت شده اند.

پیتر میلروی، دستیار مدیر تحقیقات جنایی در گمرک بریتانیا به خبرگزاری رویترز گفت: "آقای فاکنر با توجه به سابقه خود در نیروهای مسلح، با خطری که ارسال این تجهیزات به این منطقه بی ثبات جهان به وجود می آورد آشنا بوده است. او همچنین با خطری که این تجهیزات متوجه نیروهای ائتلاف در خاورمیانه می کند آشناست".

آقای فاکنر در ابتدا این اتهام که قرار بوده این محموله از طریق دبی به ایران فرستاده شود را رد کرد.

اما پس از آنکه ایمیل های رد و بدل شده بین آقای فاکنر و بون توسط پلیس بررسی شد، آقای فاکنر اقرار کرد که مقصد نهایی این محموله ایران بوده است.

اندرو فاکنر مجوزی برای ارسال این تجهیزات نداشته است.

به علاوه صادرات این نوع دوربین ها به منظور حفاظت از جان نیروهای ارتش در برابر حملات شبه نظامیان با محدودیت های شدیدی انجام می شود.

مطالب مرتبط