چند نهاد مدافع آزادی بیان: حسین درخشان را آزاد کنید

حسین درخشان
Image caption آقای درخشان از آبان ماه سال ۸۷ تاکنون در بازداشت به سر می برد

پنج نهاد بین المللی دفاع از حقوق روزنامه نگاران در نامه ای به صادق لاریجانی، رییس قوه قضاییه ایران خواستار آزادی حسین درخشان، وبلاگ نویس زندانی شده اند.

کمیته دفاع از روزنامه نگاران، موسسه قلم کانادا، روزنامه نگاران کانادایی طرفدار آزادی بیان، موسسه شاخص سانسور و موسسه اصل ۱۹ در این نامه با اشاره به حکم ۱۹ سال و نیم زندان برای حسین درخشان، نگرانی هایی را در مورد نقض قوانین داخلی و بین المللی حقوق بشر در ایران مطرح کرده اند.

در بخشی از این نامه ضمن ابراز نگرانی در مورد گزارش هایی که از "احتمال شکنجه" حسین درخشان در زندان حکایت دارند، نوشته شده است: "ما باور داریم که فعالیت های حسین درخشان در چهارچوب حق آزادی بیان انجام شده است. بنابراین از شما تقاضا می کنیم که با توجه به اختیارات تان برای آزادی او و تعهدات ایران برای حفاظت از حقوق اساسی بشر و آزادی‌های اساسی اقدام فرمائید".

جو گلنویل، یکی از مسئولان موسسه "شاخص سانسور" در گفتگو با بی بی سی فارسی گفت: "ما تا کنون مدرکی مبنی بر اینکه آقای درخشان قوانین را زیر پا گذاشته باشد مشاهده نکرده ایم و تا آنجا که می دانیم و بر اساس اطلاعاتی که داریم، آنچه موجب مخالفت حکومت ایران با فعالیت های او شده، ابراز نظر و دیدگاه‌های شخصی حسین درخشان در وب سایت شخصی اش بوده است".

هفته گذشته قاضی ابوالقاسم صلواتی، رئیس شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران، آقای درخشان را جرم "همکاری با دولت های متخاصم، تبلیغ علیه نظام، تبلیغ به نفع گروه های ضد انقلاب، توهین به مقدسات و راه اندازی و مدیریت سایت های مبتذل" به تحمل ۱۹ سال و نیم زندان و پرداخت مقادیر زیادی ارز خارجی به عنوان جریمه محکوم کرد.

پیش تر گفته شده بود که در کیفرخواست قرائت شده در جلسه غیرعلنی دادگاه رسیدگی به اتهامات آقای درخشان، اشد مجازات یعنی اعدام برای او درخواست شده است.

پنج نهاد بین المللی مدافع حقوق روزنامه نگاران در پایان نامه خود به رئیس قوه قضاییه ایران نوشته اند: "به عنوان مجموعه ای از سازمان های پیشرو در دفاع از حق آزادی بیان افراد در سراسر جهان، ما عمیقا نگران شرایط وخیم نویسندگان، روزنامه نگاران، دانشگاهیان و وبلاگ نویسان در جمهوری اسلامی هستیم. لذا از شما تقاضا داریم که در راستای مسئولیت های خود به منظور ایجاد فضایی جهت فعالیت بدون ترس از زندان و یا انتقام، اقدامات لازم را مبذول فرمایید".

خانم گلنویل از موسسه شاخص سانسور در خصوص پیگیری وضعیت حسین درخشان به بی بی سی فارسی گفت: "ما امیدواریم با رسانه ای کردن این پرونده، جمهوری اسلامی وادار شود وضعیت وبلاگ نویسان و روزنامه نگاران زندانی در ایران را که نمی توانند آزادانه فعالیت کنند، بار دیگر مرور کند".

حسین درخشان یکی از نخستین وبلاگ نویسان فارسی زبان و از منتقدان حکومت ایران بود که از سال ها پیش در خارج از این کشور زندگی می کرد، اما لحن و محتوای نوشته های او از چند سال پیش تغییر کرد و او به تدریج به یکی از حامیان سیاست های محمود احمدی نژاد و حکومت ایران تبدیل شد.

آقای درخشان پائیز دو سال پیش به این امید که پس از تحمل مدتی حبس به دلیل آنچه در گذشته گفته و نوشته است، اجازه خواهد یافت آزادانه در ایران زندگی کند به این کشور بازگشت، اما چندی بعد بازداشت شد.

سخنگوی قوه قضائیه ایران در آن زمان اتهام آقای درخشان را نوشتن مطالبی در مورد "ائمه اطهار" عنوان کرد.

محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران در اوایل سال ۱۳۸۸ و در اوج کشمکش های مربوط به دستگیری و محکومیت رکسانا صابری، خبرنگار ایرانی- آمریکایی به اتهام جاسوسی، در نامه ای به دادستان وقت تهران خواستار رعایت حقوق قانونی خانم صابری و آقای درخشان شده بود.

مطالب مرتبط