به روز شده:  15:20 گرينويچ - سه شنبه 19 اکتبر 2010 - 27 مهر 1389

اقتصاد ایران

احمدی مقدم: نمی خواهیم در اجرای قانون یارانه ها غافلگیر شویم

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

اسماعیل احمدی مقدم، فرمانده پلیس ایران می گوید که نگرانی پلیس این است که در اجرای طرح هدفمند کردن یارانه ها مانند طرح سهمیه بندی بنزین، غافلگیر شود.

آقای احمدی مقدم که روز سه شنبه ۲۷ مهرماه (۱۹ اکتبر) در حاشیه اولین اجلاس پلیس کشورهای عضو اکو صحبت می کرد، نوشتن نامه هشدار آمیز به رئیس جمهوری درباره اجرای قانومند کردن یارانه ها را تکذیب کرد و گفت: "روز گذشته یکی از سایتها این موضوع را مطرح کرده در حالیکه خودم از ارسال آن اطلاعی ندارم."

اشاره آقای احمدی مقدم به نامه ای است که گفته می شد در آن، فرمانده پلیس ایران نسبت به عواقب اجرای قانون هدفمند کردن یارانه ها ابراز نگرانی کرده و از رئیس جمهوری خواسته است که اطلاعات مربوط به این طرح را در اختیار او قرار دهد تا بتواند از واکنشهای احتمالی جلوگیری به عمل بیاورد.

منابع خبری هم چنین اعلام کرده بودند که آقای احمدی نژاد در جواب این نامه، خطاب به آقای احمدی مقدم گفته است: "به وظایف خود عمل کنید، گزارش های شما تحت تاثیر اخبار نادرست است."

آقای احمدی مقدم در ادامه سخنان خود در همایش پلیس های عضو اکو، به جلسه هفته گذشته خود با رئیس جمهوری درباره هدفمند کردن یارانه ها اشاره کرد و گفت: "هیچگاه رئیس جمهور حرفی مبنی بر این که این طرح ربطی به پلیس ندارد، نمی گوید."

رئیس پلیس ایران هدفمند کردن یارانه ها را مشکل آفرین ندانست و گفت: "این طرح حتی مشکلات امنیتی را کاهش می دهد چرا که توزیع عادلانه درآمدهای کشور به امنیت کشور کمک می کند."

همزمان مجید علوی، قائم مقام وزیر اطلاعات ایران در اجلاس سراسری شورای دستگاه های نظارتی کشور به "تلاش دشمن" در زمینه طرح یارانه ها اشاره کرد و گفت: "ما وظیفه داریم در تسهیل هدفمند کردن یارانه ها و مقابله با فساد برنامه ریزی کنیم."

آقای علوی به برنامه حساب شده دشمن در جهت "فساد و اخلال اقتصادی" اشاره کرد و گفت که "موسسات و شرکت هایی موظف شده اند" که در این مورد برنامه ریزی کنند.

فتنه اقتصادی

چند هفته پیش، اسماعیل احمدی مقدم، در سخنانی در مراسم نماز جمعه تهران، کسانی را که "دشمنان جمهوری اسلامی" می خواند به تلاش برای ایجاد اغتشاش در کشور متهم کرده و از احتمال وقوع "فتنه اقتصادی" خبر داده بود.

آقای احمدی مقدم با اشاره به اعتراضات نسبت به نتیجه انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری، که مقامات دولتی آن را "فتنه سیاسی" نام داده اند، گفت که "فتنه، امروز در اشکال دیگری همچون فتنه اقتصادی ادامه دارد و ممکن است عده ای قصد داشته باشند که هر روز جایی را به اعتصاب و تعطیلی بکشانند اما نیروی انتظامی بر کانون های شکل دهی این فتنه، اشراف کامل دارد.

مهدی کروبی، دبیر کل حزب اعتماد ملی و از رهبران مخالف روز دوشنبه، ۲۶ مهر (۱۸ اکتبر)،گفته بود: "طرح فتنه اقتصادی بهانه ای برای حیف و میل اموال عمومی است و دولت می خواهد تقصیرها را به گردن دیگران بیندازد."

مهدی کروبی در اشاره تلویحی به اظهارات فرمانده نیروی انتظامی، گفته بود "سخن این آقا که از فتنه اقتصادی نام می برد، مجوزی برای سرکوب گسترده مردم در مقابل اعتراض به افزایش چشمگیر قیمت هاست".

او هشدار داده بود که "خودشان می دانند که چه مصیبت های اقتصادی در پیش دارند، می گویند فتنه اقتصادی در راه است."

اجرای طرح هدفمند کردن یارانه ها

دولت ایران اعلام کرده است که در راستای اجرای هدفمند کردن یارانه ها از امروز، ۸۱ هزار تومان به حساب هر فرد در استانهای خراسان رضوی، شمالی و جنوبی واریز می شود و یارانه نقدی در بقیه استانها نیز نهایتا تا هفته اول آبان در حساب بانکی افراد قرار خواهد گرفت.

این مبلغ، یارانه هر فرد برای دو ماه است یعنی هر فرد ماهانه ۴۰ هزار و پانصد تومان یارانه نقدی دریافت می کند.

به گفته بهروز مرادی، رئیس سازمان هدفمند کردن یارانه ها،یارانه نقدی که به حساب سرپرستان خانوار ریخته شده، "تا زمان اجرای قانون و آزاد سازی قیمت ها قابل برداشت نیست ولی پس از آزاد سازی قیمت ها، خانوارها می توانند مبالغ واریزی را از حساب خود برداشت کنند."

سیاست پیشگیرانه دولت ایران برای مقابله با تورم ناشی از افزایش قیمت کالاها این است که نیمی از درآمدهای حاصل از افزایش قیمت، در اختیار خانواده ها قرار بگیرد و بخشی به تولید اختصاص داده شود و بخشی نیز در طرح های عمرانی هزینه شود.

بنابر قانون حذف یارانه ها، یارانه شانزده قلم کالا و خدمات در طول یک دوره پنج ساله حذف و این کالاها و خدمات به قیمت بین المللی عرضه می شود.

از جمله یارانه موادی نظیر بنزین، گازوئیل، گاز، نفت، برق، آب، گندم (نان)، شکر، برنج، روغن، شیر و شکر در مدت این پنج سال حذف شده و این کالاها و خدمات با قیمت بازارهای منطقه خلیج فارس عرضه می شود.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.