دادستان زاهدان: همه عوامل انفجار های زاهدان دستگیر شدند

سیستان و بلوچستان
Image caption گروه جندالله بارها در استان سیستان و بلوچستان حملاتی انجام داده است

محمد مرزیه، دادستان زاهدان از دستگیری همه عوامل حمله انتحاری زاهدان خبر داد.

بنا به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) آقای مرزیه گفت که عوامل این حادثه شامل عواملی که مهاجمان انتحاری را همراهی کرده‌اند و حتی افرادی که تا لحظه انفجار با آنها بوده‌اند، دستگیر شده اند.

پنجشنبه ۲۴ تیرماه سالجاری خورشیدی، در هنگام برگزاری مراسمی در مسجد جامع شیعیان در زاهدان دو انفجار انتحاری در فاصله زمانی کوتاه روی داد که ۲۷ کشته و ۱۶۹ زخمی برجای گذاشت.

پس از وقوع انفجار، گروه جندالله با صدور اعلامیه ای مسئولیت این اقدام را بر عهده گرفت و از دو نفر به اسامی عبدالباسط ریگی و محمد ریگی نام برد و گفت که آنان "پاسداران و نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی" را که در مراسمی به مناسبت روز سوم شعبان - روز پاسدار - در مسجد جامع زاهدان اجتماع کرده بودند، هدف حمله قرار دادند.

این در حالی است که گزارش های رسمی، از کشته شدن غیر نظامیان و افراد عادی در انفجارها حکایت داشت.

آقای مرزیه در ادامه افزود که پرونده حادثه زاهدان تشکیل شده، اما هنوز کیفر خواست برای متهمان صادر نشده است.

دادستان زاهدان درباره حادثه اخیر در محور خاش- زاهدان نیز گفت: "در این حادثه سرنشینان خودروی گشتی نیروی انتظامی در محور زاهدان- خاش هدف حمله قرار گرفتند که یک نفر از آنان شهید شد."

او با اشاره به این که تاکنون گروه جندالله مسئولیت این حمله را به عهده نگرفته است، ابراز امیدواری کرد که عوامل این عملیات به زودی دستگیر شوند.

پیش از این مصطفی محمد نجار، وزیر کشور ایران، در مرداد ماه سالجاری از دستگیری ۹ نفر و کشته شدن ۹ نفر دیگر در ارتباط با انفجار زاهدان خبر داده بود.

آقای محمد نجار همچنین از رایزنی های میان ایران و پاکستان به منظور کنترل فعالیت گروه هایی نظیر جندالله خبر داده و گفته بود که از همسایگان ایران انتظار دارد که مانع از شکل گیری زمینه فعالیت "اشرار" و گروه های "تروریستی" شوند.

این در حالی است که با اعدام عبدالمالک ریگی و برادر او طی ماه های گذشته، مقامات امنیتی و انتظامی ایران مدعی شده بودند که گروه جندالله توانایی عملیاتی خود را از دست داده است.

مطالب مرتبط