رئیس پلیس ایران: مرزبانان باید از مرزنشینان باشند

تصویری از مرز ایران و افغانستان
Image caption مرزبانی و کنترل رفت و آمدهای غیرقانونی از مرزها، همواره مورد توجه مقام‌های امنیتی و انتظامی ایران بوده است

سرتیپ اسماعیل احمدی مقدم، فرمانده نیروی انتظامی ایران، از نیاز این کشور برای به سپردن هرچه بیشتر امور مرزبانی به بومیان و مرزنشینان خبر داده است.

آقای احمدی مقدم، روز پنجشنبه ۱۵ مهر (هفتم اکتبر) گفت: "باید مرزهایی داشته باشیم که اولین مرزبانان آنان مرزنشینان باشند."

او که صبح امروز در همایش تجلیل از مرزبانان و مرزنشینان سخن می گفت، با اشاره به طرح انسداد فیزیکی و ساخت دیوار در مرزهای شرقی ایران گفت: "نباید با اقدامات فیزیکی در انسداد مرزها به ایجاد دیواری مانند دیوار چین بپردازیم که ارتباط‌مان را با سایر کشورها محدود کرده و زندگی مرزنشینان را با مشکل مواجه کنیم."

آقای احمدی مقدم همچنین با متهم کردن کشورهای آمریکا و بریتانیا به تلاش برای "ناپایدار" کردن مرزهای ایران، تاکید کرد که بخش هایی از مرزهایی شرقی و غربی ایران "همواره مورد تهدید دشمن" قرار داشته است.

ایران در مجموع هزاران کیلومتر مرز خاکی و آبی با کشورهای همسایه خود دارد که در سالهای گذشته موضوع قاچاق مواد مخدر و رفت و آمد گروه های مسلح مخالف دولت در مرزهای شرقی و همچنین موضوع قاچاق کالا و انسان از مرزهای غربی، مورد توجه مقام های امنیتی و نظامی این کشور بوده است.

بسیاری از کارشناسان نظامی، فقر اقتصادی و محرومیت مرزنشینان از امکانات لازم برای زندگی را یکی از علل افزایش ناامنی و اقدام بومیان مرزهای ایران برای قاچاق کالا و مواد مخدر بر می شمارند.

برای مثال، در مرز جنوب شرقی ایران با پاکستان، برخی از ساکنان شهر میرجاوه و روستاهای مجاور آن به علت خشکسالی سی سال گذشته و غیر فعال شدن بازارچه های مرزی میان دو کشور، به قاچاق سوخت، پارچه، چای و ادویه اقدام می کنند و بسیاری از باندهای قاچاق مواد مخدر نیز اقدام به انتقال کالا از یکسو به سوی دیگر می پردازند.

از طرف دیگر، ویژگی های مذهبی و قومی برخی از ساکنان مرزهای ایران، در مواردی موجب تشدید اختلاف میان حکومت مرکزی و قبایل بومی شده است. به طوری که در سالهای گذشته، بخشی از درگیری های میان نیروهای انتظامی و افراد "شرور" در این مناطق، در اثر ناآشنایی نیروهای پلیس با فرهنگ بومی و قومی مرزنشینان روی داده است.

ایران در سواحل جنوبی خود نیز با مشکل قاچاق انسان و کالا مواجه است که در سالهای اخیر توافقنامه هایی میان این کشور و کشورهای حاشیه خلیج فارس به امضاء رسیده است.

در نواحی کوهستانی غرب ایران و مناطقی که این کشور با عراق و ترکیه همسایه است، موضوع قاچاق کالا و انسان در کنار فعالیت گروه های کرد همواره از دغدغه های مقام های ایرانی بوده است.

افزایش بودجه انسداد فیزیکی مرزها

احداث دیوار، حفر کانال و ایجاد موانع فیزیکی برای کنترل بیشتر خطوط مرزی در نواحی شرقی ایران و مرز مشترک این کشور با افغانستان، از دیگر اقداماتی بوده است که نهادهای امنیتی و انتظامی ایران در ۱۰ سال گذشته با جدیت دنبال کرده اند.

مصطفی محمد نجار، وزیر کشور ایران، یکشنبه گذشته (یازدهم مهر) همزمان با تشریح برنامه های انسداد فیزیکی مرزهای این کشور، گفته بود که بودجه سال ۸۹ برای انسداد مرزها، نسبت به دولت های پیشین ۱۷ برابر شده است.

وزیر کشور ایران از اختصاص بودجه ۱۰۶ میلیارد تومانی در سال جاری، برای اجرای طرح هایی همچون احداث دیوار، ترمیم میل های مرزی، حفر کانال و ساختن برج های دیدبانی خبر داده است.

آقای نجار هم مانند فرمانده پلیس ایران، با تاکید بر بکارگیری مرزنشینان در امور مرزبانی، گفته بود که دولت تلاش خواهد کرد با توسعه بازارچه های مرزی و رونق اقتصادی در مناطق مرزی به "توسعه پایدار مرز" و افزایش "حریم امنیتی" در این مناطق دست یابد.

پلیس ایران می گوید که تاکنون بیش از ۳۴۰۰ نفر از نیروهای خود را در مبارزه با اشرار و قاچاقچیان مواد مخدر از دست داده است و هزاران نفر از مرزبانان هم در این درگیریها مجروح شده اند.