حمله مسلحانه به پاسگاه پلیس سنندج ۵ کشته بر جای گذاشت

سنندج
Image caption سنندج مرکز استان کردستان در غرب ایران است

یک مقام نیروی انتظامی استان کردستان اعلام کرده که حمله مسلحانه در شهر سنندج ۵ نفر از جمله ۴ مامور نیروی انتظامی را کشته و ۹ زخمی بر جای گذاشته است.

سرهنگ کـاظمی نژاد، معاون اجتماعی فرماندهی انتظامی کردستان، به رسانه های داخلی ایران گفته است یک فرد غیرنظامی نیز علاوه بر ۴ مامور نیروی انتظامی در این حمله کشته شده است.

اجلال قوامی، سخنگوی سازمان حقوق بشر کردستان به بی بی سی فارسی گفت که عصر پنج شنبه (۱۵ مهر) دو فرد مسلح به سوی مأموران پلیس که در کنار پاسگاه راهنمایی و رانندگی میدان آزادی (اقبال) شهر سنندج حضور داشتند، تیراندازی کردند.

معاون اجتماعی فرماندهی انتظامی کردستان نیز گفته است که در این حمله همچنین پنج مامور انتظامی و چهار فرد عادی زخمی شده اند.

به گزارش ایلنا،اسماعیل کوثری، نماینده تهران و نایب رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس اعلام کرد وزرای کشور و اطلاعات و سایر مسئولین امنیتی برای بررسی این حادثه در کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی تشکیل جلسه خواهند داد.

هنوز فرد یا گروهی مسوولیت این حمله را برعهده نگرفته است اما آقای کوثری گفت "این که برخی افراد در مناطق مرزی به صورت پراکنده، تیر اندازی کنند و فرار کنند یک اقدام پیش پا افتاده و برای ایجاد نا امنی است."

واحد مرکزی خبر صدا و سیمای ایران به نقل از سرهنگ ابراهیم کـاظمی نژاد می نویسد: "۲ تروریست بـا اسلحه کلاشینکف مقارن ساعت ۱۷ و ۱۰ دقیقه امروز درمیدان آزادی سنندج اقدام به تیراندازی بی هدف به مردم و نیروهای انتظامی کردند که در نهایت پنج نفر شهید و ۹ نفر زخمی شدند."

مقام های انتظامی و امنیتی سنندج مشغول بررسی این واقعه هستند.

به گفته سخنگوی سازمان حقوق بشر کردستان، در پی حمله از رفت و آمد وسایل نقلیه در مسیرهای منتهی به میدان آزادی شهر سنندج جلوگیری شده، اما وضعیت بقیه قسمت های شهر عادی است.

بعضی از شهرهای مناطق کردنشین ایران در ماه های اخیر شاهد ناآرامی هایی بوده است.

از جمله می توان به انفجار یک بمب در حاشیه مراسم رژه سالگرد آغاز جنگ ایران و عراق در شهر مهاباد اشاره کرد.

مقام های ایرانی از کشته شدن دست کم ۱۲ غیرنظامی در اثر آن انفجار خبر دادند.

ایران می گوید که عاملان انفجار مهاباد را در جریان یک عملیات نظامی کشته است.

یک مقام ایرانی از احتمال دست داشتن افسران سابق ارتش عراق و وابستگان حزب بعث این کشور در انفجار مهاباد سخن گفته بود.

مطالب مرتبط