سازمان مجاهدین انقلاب: جریان حاکم تمایل شدید به سازش با بیگانه دارد

سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی
Image caption سخنگوی قوه قضاییه ایران، هفته گذشته از انحلال سازمان مجاهدین انقلاب خبر داده بود

سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی که صدور حکم انحلال آن توسط قوه قضاییه ایران، در روزهای اخیر مورد مناقشه بوده است، می گوید که "شواهد و قرائن از تمایل شدید جریان حاکم" در ایران، به "سازش" با کشورهای غربی حکایت دارد.

این سازمان که بسیاری از اعضای اصلی آن در جریان تحولات سیاسی پس از خرداد ۸۸ بازداشت شده اند و اکنون در زندان به سر می برند، با انتشار بیانیه ای، از تشدید محدودیت ها و "افزایش سرکوب" در هفته های اخیر، انتقاد کرده و آن را ناشی از عدم توانایی دولت در کنترل "بحران داخلی" دانسته است.

بیانیه سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی که امروز (جمعه ۱۶ مهر - هشتم اکتبر) در وبسایت های نزدیک به مخالفان دولت انتشار یافته است، با اشاره به ایجاد محدودیت های جدید برای رهبران مخالفان دولت، "هتک حرمت" خانواده های باکری و همت و قتل "مشکوک" دو پزشک تهرانی را شواهدی بر وجود "وضعیت نگران کننده" برشمرده است.

در بخشی از این بیانیه آمده: "واقعیت آن است که فشارهای سیاسی و اقتصادی و به ویژه تحریم های بین المللی که دامنه آن حتی روابط بانک های لبنان و امارات با بانک های ایرانی را نیز در برگرفته، اقتدارگرایان را سخت نگران و به گشودن باب مذاکره و حل پرونده هسته ای قانع ساخته است."

سازمان مجاهدین انقلاب ارایه پیشنهادهایی نظیر تشکیل کنسرسیوم ایرانی- روسی برای انجام مراحل نهایی غنی سازی اورانیوم و تهیه سوخت در روسیه و یا آزادی سارا شورد (یکی از سه زندانی آمریکایی) را از نمونه تلاش های دولت برای جلب موافقت طرف های آمریکایی و اروپایی و نشانه ای از "تمایل شدید جریان حاکم برای سازش با بیگانه" دانسته است.

سازمان مجاهدین انقلاب در ادامه به نحوه مواجهه مقام های ایرانی با اعتراضات صنفی اشاره کرده و نوشته است: "برخورد خشونت بار و در عین حال شتابزده با اعتراض های اقشار و اصناف مختلف علیه اوضاع نابسامان اقتصادی و فتنه گر خواندن معترضان به وضعیت معیشتی خود که به ویژه با اجرای طرح حذف یارانه ها در آینده صدای بلندتری خواهند یافت، علاوه بر این که از نگرانی شدید حاکمان حکایت دارد، بیانگر تمایل و نیاز شدید ایشان به سرکوب داخلی و خاموش کردن هر صدای اعتراضی به مثابه تضمین پیشبرد مذاکرات محتمل آینده است."

این حزب اصلاح طلب در پایان بیانیه خود نتیجه گیری کرده است که "سرکوب مخالفان و استقرار تک صدایی به تثبیت موضع اقتدارگرایان" نخواهد انجامید.

سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی، اوایل هفته گذشته صدور حکم انحلال خود را "غیرقانونی" خوانده و نسبت به حکم قضایی صادر شده در این رابطه اعتراض کرده بود.

اعضای کمیسیون ماده ۱۰ احزاب ایران در نخستین جلسه ای که در سال ۱۳۸۹ خورشیدی تشکیل دادند، پروانه دو حزب جبهه مشارکت و سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی را توقیف کردند و با ارسال نامه ای از دستگاه قضایی ایران خواستند این دو حزب را منحل اعلام کند.

بعد از آن محمد سلامتی، دبیرکل سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی و محسن صفایی فراهانی، عضو شورای مرکزی و رئیس هیات اجرایی حزب مشارکت ایران اسلامی در نامه ای به کمیسیون ماده ۱۰ احزاب اعلام کردند که توقیف پروانه، مانع فعالیت احزاب نمی شود و این دو حزب به فعالیت خود ادامه می دهند.

موضوع پرونده انحلال این دو حزب اصلاح طلب در روزهای گذشته و پس از سخنان غلامحسین محسنی اژه ای، سخنگوی قوه قضاییه، درباره "قطعی بودن" حکم انحلال، محل مناقشه دوباره میان مخالفان دولت و دستگاه قضایی ایران شده است.

مطالب مرتبط