ایران در هفته ای که گذشت؛ ۱۶ مهر ۱۳۸۹

احمدی مقدم
Image caption احمدی مقدم گفت که برخی با فشار های اقتصادی قصد دارند، شرایط کشور را به نقطه ای بکشانند که آشوب، اغتشاش، نا آرامی و نافرمانی مدنی را به دنبال داشته باشد

استفاده از عبارت هایی همچون "فتنه اقتصادی"، "دق مرگ کردن سران معترضان" و"خارج کردن اشغالگران از منطقه با اردنگی" در طول هفته و دستگیری 'جاسوسان هسته‌ای'، اختلاف نظرها در حوزه سینما و حمله مسلحانه به مأموران نیروی انتظامی در سنندج از مهم ترین رخدادهای ایران در روزهای گذشته بودند.

"فتنه اقتصادی"

روز جمعه ۹ مهر سرتیپ اسماعیل احمدی مقدم، فرمانده نیروی انتظامی ایران در سخنرانی پیش از خطبه های نماز جمعه تهران گفت که برخی با "فشار های اقتصادی قصد دارند، شرایط کشور را به نقطه ای بکشانند که آشوب، اغتشاش، نا آرامی و نافرمانی مدنی را به دنبال داشته باشد."

در اولین روز هفته، تیتر اول روزنامه مردم سالاری "احتمال وقوع فتنه اقتصادی" بود و روزنامه کیهان از زبان فرمانده نیروی انتظامی نوشت که "فتنه گران اقتصادی در خدمت پروژه تحریم" هستند.

اگر چه فرمانده نیروی انتظامی با اشاره به "اعتصاب و تعطیلی"، بر احتمال وقوع "فتنه اقتصادی" تأکید کرده بود، با این حال در آغاز هفته، بازار طلافروشان تهران در اعتراض به نحوه دریافت مالیات بر ارزش افزوده همچنان تعطیل بود و برخی از صرافان هم از فروش ارز به مشتریان خودداری کردند.

بانک مرکزی ایران برای مقابله با افزایش نرخ ارز در این کشور، مقادیر قابل توجهی ارز را از طریق صرافی های بانک ها به فروش گذاشت و و گزارشهایی از صف های طولانی متقاضیان ارز در مقابل صرافی ها منتشر شد.

در دومین روز هفته، روزنامه خبر، طلا را "در انتظار آرامش" و دلار را "همچنان سردرگم" توصیف کرد. اما سرتیپ احمدرضا رادان، جانشین فرمانده نیروی انتظامی گفت که اقدام برخی از بازاریان فتنه تلقی نمی شود. با این حال او بار دیگر تأکید کرد که "با اجرای قانون هدفمندی یارانه ها، افرادی در صدد برپایی فتنه جدید هستند ولی این دسته از افراد بدانند پلیس با اقتدار در کنار دولت ایستاده است."

روز دوشنبه ۱۲ مهر، محسن عباسی، مدیر اداره نظارت بر موسسات پولی غیر بانکی به صرافانی که در روزهای آغاز هفته فعالیت نداشتند یا از فروش ارز خودداری کرده بودند هشدار داد که اگر رویه خود را اصلاح نکنند، "قطعا مجوز آنها باطل خواهد شد."

روز بعد محمد جعفر منتظری، رئیس دیوان عدالت اداری ایران با اشاره به افزایش تعداد شکایات علیه دولت، گفت: "رشد دو برابری شکایات علیه دستگاه های اجرایی و دولتی زنگ خطری برای تمامی مسئولان اجرائی از رئیس جمهور و وزرا تا شهرداران و مدیران است."

Image caption سخنگوی قوه قضائیه ایران گفته که دادگاه، جبهه مشارکت و سازمان مجاهدین انقلاب، را منحل کرده است

همزمان، متن مصاحبه میرحسین موسوی، یکی از رهبران مخالفان دولت ایران با وبسایت کلمه منتشر شد. او در این گفت وگو سیاست های دولت را "ویرانگر" توصیف کرد و خطاب به مسئولان حکومتی پرسید: "چه کسی به شما اختیار داده است که با ماجراجویی و استبداد رأی، کشور را در مقابل همه جهان قرار دهید و این شرایط وخیم را در وضعیت اقتصادی و سیاسی کشور ایجاد کنید"؟

از سوی دیگر، حسین ابراهیمی، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران به خبرگزاری مهر گفت که در رسانه ها مطرح شده است که جریاناتی داخلی و خارجی در صدد ایجاد اختلال در اجرای قانون هدفمند کردن یارانه ها هستند.

محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران هم با اشاره به کسانی که در زمان اجرای طرح هدفمند کردن یارانه ها قصد "ایجاد ستاد و لطمه وارد کردن" دارند، خطاب به مردم گفت که اگر در نقطه ای مشاهده کردند که فردی با شایعه و بازی به دنبال ایجاد اخلال در بازار است آن را به ستاد های استانی خبر دهند.

حسن رادمرد، رئیس مرکز امور اصناف و بازرگانان وزارت بازرگانی ایران نیز از آمادگی هشت هزار بازرس برای مراقبت از بازار همزمان با اجرای این قانون خبر داد.

روز چهارشنبه ۱۴ مهر، عباس جعفری دولت آبادی، دادستان تهران گفت که اگر امروز کسی بخواهد با بی تفاوتی و تجاهل نسبت به مسائل اقتصادی، نظم عمومی را بر هم بزند، دستگاه قضایی و انتظامی با او برخورد خواهد کرد.

روزنامه کیهان یک گروه شش نفره را مسببین اصلی تعطیلی مغازه های طلافروشان معرفی کرد و آنان را "دانه درشتان قاچاقچی" خواند که حاضرند مالیات وضع شده را بپردازند ولی "تن به شفاف سازی" ندهند.

اصغر ابوالحسنی، معاون وزیر اقتصاد و دارایی ایران هم در گفت و گو با خبرگزاری مهر از "برخورد قانونی و شدید" با صرافی هایی که فروش ارز را متوقف یا محدود کرده اند، خبر داد.

"دق مرگ کردن سران معترضان"

Image caption آقای مطهری در پاسخ به شکایت محمود احمدی نژاد از وی، متن دفاعیه خود را منتشر کرد

در آغاز هفته ای که گذشت متن نامه علی مطهری، نماینده مجلس ایران خطاب به صادق لاریجانی، رئیس قوه قضاییه این کشور منتشر شد که در آن سیاست برخورد با رهبران مخالفان دولت را "دق مرگ کردن سران معترضان" توصیف کرد و در انتقاد از این شیوه نوشت: "افراد یا مجرمند یا مبرا از جرم، در حالت اول باید محاکمه شوند و به مجازات عمل خود برسند و در غیر این صورت تا زمانی که جرم آنها در دادگاه صالح اثبات نشده است، از همه حقوق شهروندی برخوردارند."

او با اشاره به رخدادهای پیش و پس از انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری، اجرای عدالت را مشروط به رسیدگی به "اتهامات همه اطراف این بحران" دانست.

علی مطهری، روز دوشنبه دوازدهم مهرماه هم متن دفاعیه اش را که پیش تر در پاسخ به شکایت محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران به دادسرای کارکنان دولت فرستاده بود، منتشر کرد. او، در این متن از مهدی کروبی، میر حسین موسوی و محمود احمدی نژاد به عنوان "عوامل فتنه" یاد کرده و نوشته بود: " عدالت و حکمت حکم می کند که برای پایان یافتن این فتنه هر سه نفر به طور همزمان محاکمه شوند."

اگر چه آقای مطهری در نامه اش خطاب به رییس قوه قضاییه از "محاکمه سران معترضان به جای دق مرگ کردن آنان" استقبال کرده بود، اما گزارش ها همچنان از سخت گیری های بیشتر، علیه منتقدان حکایت داشت.

روز جمعه ۹ مهر، ابراهیم یزدی، دبیرکل، هاشم صباغیان، عضو شورای مرکزی و علی اصغر غروی، مسئول شاخه اصفهان نهضت آزادی ایران توسط مأموران لباس شخصی در اصفهان بازداشت شدند.

روز یکشنبه یازدهم مهر، شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران حشمت الله طبرزدی، فعال سیاسی و سردبیر نشریه پیام دانشجو را به تحمل ۹ سال زندان و ۷۴ ضربه شلاق محکوم کرد. روز بعد، پایگاه اطلاع رسانی دفتر آیت الله اسدالله بیات زنجانی، از مراجع تقلید با صدور اطلاعیه ای خبر داد که دسترسی کاربران داخل ایران به این سایت قطع شده است.

در این اطلاعیه آمده بود که این اقدام "به عاملیت دولتی انجام شده است که مدعی مهرورزی با خلق خداست و اخیرا هم به منشور مدارا و رواداری کوروش افتخار می کند."

پایگاه اطلاع رسانی آیت الله یوسف صانعی، دیگر مرجع تقلید مقیم قم هم متن اطلاعیه ای را پیرامون مسدود شدن این سایت منتشر کرد که در آن آمده بود دفتر آیت الله صانعی "همچنان به فعالیت های شرعی خود در همه ابعاد عبادی، سیاسی، مبارزه فرهنگی با ظلم و ظالمان و آگاهی دادن به جامعه" ادامه می دهد.

روز چهارشنبه ۱۴ مهر، جبهه مشارکت ایران اسلامی، یکی از احزاب جناح اصلاح طلب ایران در نامه ای سرگشاده خطاب به دبیر کمیسیون ماده ۱۰ احزاب، با اشاره به حکم شعبه ۲۷ دادگاه عمومی تهران خواستار رفع "تضییقات" و محدودیت های اعمال شده علیه این حزب شد.

اما محمود عباس زاده مشکینی، دبیر کمیسیون ماده ۱۰ احزاب در واکنش به نامه جبهه مشارکت، گفت که پرونده حزب مشارکت و سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی "صرفا در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب" رسیدگی شده و حکم انحلال آنها توسط این شعبه صادر و به این کمیسیون ارسال شده است.

پیش تر نیز غلامحسین محسنی اژه ای، سخنگوی قوه قضائیه ایران گفته بود که دادگاه، جبهه مشارکت و سازمان مجاهدین انقلاب، دو تشکل اصلاح طلب، را منحل کرده و این دو حزب حق فعالیت ندارند.

اما سازمان مجاهدین انقلاب در بیانیه ای اعلام کرد که چنین حکمی به این سازمان ابلاغ نشده و سخنان آقای محسنی اژه ای را "نشانگر نفوذ و تلاش باندهای غیرقانونی و آزادی ستیزی" دانست.

"خارج کردن اشغالگران از منطقه با اردنگی" روز جمعه نهم مهر، ایگال پالمور، سخنگوی وزارت امور خارجه اسرائیل گفت: "ما مطلع شده ایم که آقای احمدی نژاد خود را برای یک بازدید مفصل از جنوب لبنان آماده می کند طوری که تصور می شود یک ملاک بزرگ قصد سرکشی به اراضی خود را دارد."

روز بعد، حسین همدانی، فرمانده سپاه تهران در مصاحبه با روزنامه "خبر" با اشاره به برآوردها و اطلاعات فرماندهان نظامی تأکید کرد که "اگر دشمن احساس کند وحدت بین ما نیست، حمله نظامی قطعی است."

Image caption سایت آیت الله صانعی فیلتر شد

محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران در دومین روز هفته به هنگام افتتاح بیش از هزار واحد مسکونی در هشتگرد کرج، از اسرائیل به عنوان "سگ وحشی که در منطقه ما رها کرده اند" نام برد و درباره احتمال حمله نظامی خارجی برای صدمه زدن به برنامه اتمی ایران گفت: "به خود جرات داده و ملت ما را تهدید می کنند و می گویند راه حل ها روی میز است، مرده شور خودتان، چهره تان و میزتان را ببرد که دنیا را به لجن کشیده اید."

او از آمریکا و متحدان آن به عنوان "اشغالگران منطقه" یاد کرد و خطاب به آنها گفت: "اگر با پای خود از منطقه خارج نشوید، ملت های منطقه شما را با اردنگی از منطقه خارج خواهند کرد."

روز سه شنبه ۱۳ مهر، رامین مهمانپرست، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران گفت که برنامه سفر رئیس جمهوری ایران به لبنان در حال پیگیری و جزئیات آن در دست بررسی است. او تأکید کرد اظهارات مقام های اسرائیلی یا رسانه های این کشور "جهت تخریب یا جلوگیری از این سفر هیچ گونه تاثیری نخواهد داشت."

ساعاتی بعد، فیلیپ کراولی، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا، گفت که هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه ایالات متحده، پیش تر در حاشیه اجلاس اخیر مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک با میشل سلیمان، رئیس جمهوری لبنان دیدار و نگرانی کشورش درباره سفر احتمالی محمود احمدی نژاد به لبنان را اعلام کرده است.

'جاسوسان هسته‌ای'

روز شنبه ۱۰ مهر، حیدر مصلحی، وزیر اطلاعات ایران در مصاحبه با خبرگزاری مهر از دستگیری تعدادی "جاسوس هسته‌ای" جدید در این کشور خبر داد و با اشاره به "طراحی کرم های الکترونیکی و ارسال آنها در شبکه مجازی برای تخریب فعالیت های هسته ای ایران" گفت که دستگاه اطلاعاتی "اجازه رخنه به فعالیت های هسته ای کشور را نخواهد داد."

این مقام امنیتی مشخص نکرد که آیا وزارت اطلاعات، "جاسوسان هسته ای" دستگیر شده را با موضوع کرم های الکترونیکی مرتبط می داند یا نه.

در دومین روز هفته محسن حاتم، معاون برنامه ریزی، توسعه و فناوری وزارت صنایع و معادن ایران اعلام کرد که کامپیوترهای صنعتی آلوده به کرم "استاکس نت" پاکسازی شده و به واحدهای خود بازگردانده شده اند.

روز بعد، علی اکبر صالحی، رییس سازمان انرژی اتمی ایران گفت که مشاهده "نشت" دلیل تاخیر در بارگذاری سوخت اصلی در قلب راکتور اتمی بوشهر بوده و این موضوع ارتباطی با "استاکس نت" ندارد.

در تیر ماه گذشته اعلام شد که سیستم های صنعتی ایران به کرم جاسوسی به نام "استاکس نت" آلوده شده اند که احتمالاً اطلاعات صنعتی و محرمانه زیادی را از ایران خارج کرده است.

استاکس نت برای آسیب زدن به رایانه های صنعتی طراحی شده و گزارش ها نشان می دهد که ایران بیش از هر کشور دیگری در معرض آلودگی قرار گرفته است.

تاکنون به طور رسمی مشخص نشده که چه سازمان یا دولتی ممکن است در آلودگی کامپیوترهای ایرانی به "استاکس نت" دست داشته باشد، اگرچه در گذشته، اسرائیل در مواردی به تلاش برای جاسوسی علیه تاسیسات هسته ای ایران متهم شده است.

اختلاف نظر در حوزه سینما

Image caption محمدمهدی عسگرپور، در پاسخ به وزارت ارشاد نوشت: دیری است اتهام براندازی نظام به منتقدانِ بی کفایتی و سوء تدبیر در مدیریت رنگ باخته است

به دنبال بالاگرفتن اختلاف بین دست اندرکاران خانه سینما با مسئولان وزارت ارشاد ایران، روز شنبه ۱۱ مهر، جمعی از کارگردانان، بازیگران، تهیه کنندگان و عوامل تولید سینمای ایران با امضای بیانیه ای از محمدمهدی عسگرپور، مدیر عامل خانه سینما، حمایت کردند.

اختلاف نظر در حوزه سینما از آنجا ظاهر شد که اصغر فرهادی، کارگردان، هنگام دریافت جایزه بهترین کارگردانی برای فیلم "درباره الی" در مراسم جشن خانه سینما آرزو کرد شرایطی پیش بیاید که گلشیفته فراهانی به ایران برگردد، و بهرام بیضایی، امیر نادری، محسن مخملباف و جعفر پناهی بتوانند در ایران فیلم بسازند.

به دنبال آن جواد شمقدری، معاون سینمایی وزارت ارشاد ایران در بیانیه ای، جشن خانه سینما را مراسمی با هلهله و شادی بی خبران و غافلان توصیف کرد که "پایان نظام جمهوری اسلامی ایران را آرزو می کنند."

در پاسخ به این بیانیه، محمدمهدی عسگرپور، رئیس هیات مدیره و مدیر عامل خانه سینما، در نامه ای به محمد حسینی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران، از عملکرد او در حوزه سینما انتقاد کرد و نوشت: "دیری است اتهام براندازی نظام به منتقدانِ بی کفایتی و سوء تدبیر در مدیریت رنگ باخته است."

حمله مسلحانه در سنندج عصر پنج شنبه ۱۵مهر، در میدان آزادی شهر سنندج دو فرد مسلح به سوی مأموران پلیس تیراندازی کردند. بر اثر این حمله دست کم پنج نفر کشته و ۹ نفر زخمی شدند.

پیش تر، روز چهارشنبه، ۳۱ شهریور، بر اثر انفجار یک بمب در حاشیه مراسم رژه نیروهای مسلح در شهر مهاباد، دست کم ۱۲ نفر کشته و ده ها نفر مجروح شدند. چند روز بعد، سپاه پاسداران ایران از کشته شدن عوامل 'اصلی و محوری' انفجار مهاباد خبر داد.