ابراز تمایل ایران برای مذاکره با گروه ۱+۵ طی یک ماه آینده

شورای امنیت
Image caption تحلیلگران می گویند آثار تحریم های ایران به تدریج نمایان شده است

منوچهر متکی وزیر خارجه ایران می گوید "اواخر اکتبر و اوایل نوامبر" زمان مناسبی برای گفتگوهای اتمی با نمایندگان گروه ۱+۵ است.

به گزارش خبرگزاری مهر آقای متکی که در یک کنفرانس خبری مشترک با برونو رودریگز همتای کوبایی خود در تهران صحبت می کرد گفت طرفین در حال رایزنی برای تعیین تاریخ دقیق، سطح و محل این گفتگوها هستند.

اما خبرگزاری رویترز به نقل از پی جی کراولی سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفته است: "اگر ایران آماده مذاکرات است، تنها کاری که باید بکند این است که تلفن را بردارد و تاریخی را تعیین کند."

در همین حال اتحادیه اروپا نیز از آمادگی ایران استقبال و ابراز امیدواری کرده است که مذاکرات بزودی انجام شود.

کاترین اشتون مسئول سیاستگذاری خارجی اتحادیه اروپا گفته است "همچنان آماده مذاکره" با ایران است، اما تاریخ این گفتگوها هنوز روشن نشده است.

خبرگزاری فرانسه روز شنبه به نقل از درن انیس سخنگوی خانم اشتون گزارش داد: "ما در موقعیتی نیستیم که تعیین شدن تاریخ (مذاکرات) را تایید کنیم."

کشورهای غربی نگرانند ایران بدنبال دستیابی به سلاح اتمی باشد.

ایران این اتهام را رد می کند، اما می گوید فناوری هسته ای و استفاده صلح آمیز از انرژی هسته حق این کشور است و غنی سازی اورانیم را متوقف نمی کند.

با افزایش تنش ها و فشارهای یکجانبه و چند جانبه اتحادیه اروپا، آمریکا و شورای امنیت علیه صنایع نفتی و سیستم بانکی و مالی ایران، بسیاری از تحلیلگران می گویند تهران در شرایط اقتصادی دشواری قرار گرفته و تحریم ها به تدریج آثار خود را نشان می دهد.

در ماه مه امسال و مدت کوتاهی پیش از تشدید تحریم های شورای امنیت، دولت ایران طرح مبادله اورانیوم غنی شده با سوخت هسته ای را که از سوی دو کشور برزیل و ترکیه پیشنهاد شده بود تحت عنوان "توافقنامه تهران" قبول کرد اما این توافقنامه مانع از تصویب قطعنامه جدید شورای امنیت نشد.

برخی رسانه های محافظه کار در ایران می گویند ایران می تواند در چهارچوب این توافقنامه نگرانی های فوری کشورهای غربی را مرتفع کند و از آن بعنوان سکویی برای مذاکرات بیشتر با گروه ۱+۵ استفاده کند.

در همین حال برخی گروه های اصلاح طلب مخالف، دولت را متهم کرده اند که در صدد "سازش" با غرب کرده اند.

سازمان مجاهدین انقلاب اخیرا طی بیانیه ای ارایه پیشنهادهایی نظیر تشکیل کنسرسیوم ایرانی- روسی برای انجام مراحل نهایی غنی سازی اورانیوم و تهیه سوخت در روسیه و یا آزادی سارا شورد (یکی از سه زندانی آمریکایی) را از نمونه تلاش های دولت برای جلب موافقت طرف های آمریکایی و اروپایی و نشانه ای از "تمایل شدید جریان حاکم برای سازش با بیگانه" دانسته است.

مطالب مرتبط