چهار نفر در زنجان اعدام شدند

اعدام در ایران
Image caption ایران پس از چین بالاترین آمار جهانی اعدام را دارد

دادستانی استان زنجان اعلام کرده که چهار قاچاقچی مواد مخدر در زنجان اعدام شده اند.

بنابر گزارش خبرگزاری های داخلی ایران، اعدام این چهار نفر که سه مرد و یک زن بودند در روز یکشنبه هجدهم مهر (10 اکتبر) در زندان مرکزی زنجان واقع در اسلام آباد انجام شده است.

محمدرضا حمیدی رئیس دفتر دادستان زنجان به خبرگزاری فارس گفته که این افراد "به جرم خرید و فروش و قاچاق مواد مخدر از نوع هروئین دستگیر شده و با طی مراحل قانونی امروز به مجازات رسیدند."

ایران یکی از کشورهایی است که بالاترین آمار اعدام در جهان را دارد.

در گزارش سازمان عفو بین الملل، تعداد اعدام های صورت گرفته در ایران در طول سال ۲۰۰۹ میلادی، بیش از سیصد و هشتاد و هشت مورد اعلام شده که پس از چین، با جمعیت بیش از یک میلیارد و سیصد میلیون نفر، ایران رتبه دوم را به خود اختصاص داده بود.

در سال گذشته، بروندی و توگو، در آفریقا و مغولستان در آسیا به کشورهایی پیوستند که مجازات مرگ را ملغی کردند و به این ترتیب، تاکنون مجازات اعدام از قوانین کیفری نود و پنج کشور جهان به طور کامل خارج شده در حالیکه بسیاری دیگر از کشورها هم بدون تغییر در قوانین، صدور و اجرای این نوع مجازات را عملا متوقف کرده اند.

در میان کشورهای آفریقایی، تنها دو کشور بوتسوانا و سودان همچنان مجازات اعدام را در قوانین خود حفظ کرده اند و در قاره آمریکا نیز، به جز ایالات متحده، حکم اعدام در هیچ کشور دیگری به اجرا در نمی آید.

در آسیا هم، افغانستان، اندونزی و پاکستان سال ۲۰۰۹ را بدون مجازات اعدام سپری کردند.

مطالب مرتبط