درخواست ۱۴ زندانی سیاسی برای تشکیل گروه حقیقت یاب ملی

اعتراضات به نتایج انتخابات ریاست جمهوری
Image caption در این بیانیه خواسته شده که نتایج این گروه حقیقت یاب مستقل ملی در اختیار ملت ایران قرار گیرد.

چهارده نفر از زندانیان سیاسی بند ۳۵۰ زندان اوین که در جریان اعتراضات به نتایج انتخابات ریاست جمهوری سال گذشته در ایران بازداشت شده اند، با انتشار بیانیه ای خواستار تشکیل یک گروه حقیقت یاب برای کشف حقایق مربوط به "تخلفات و دخالت های غیر قانونی" در جریان برگزاری انتخابات شده اند.

نویسندگان این بیانیه ضمن اشاره به سخنان اخیر محمود احمدی نژاد، رییس جمهوری ایران که در سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل خواستار تشکیل گروهی حقیقت یاب برای بررسی حادثه تروریستی یازدهم سپتامبر در آمریکا شده بود، درخواست تشکیل گروهی مشابه برای بررسی "دخالت ماموران امنیتی، اطلاعاتی و نظامی" که به گفته آنها منشاء ایجاد تردیدهایی در مورد سلامت انتخابات بود را مطرح کردند.

در میان امضاء کنندگان این بیانیه نام افرادی چون بهمن احمدی امویی، محسن امین زاده، محسن میردامادی و عبدالله مومنی به چشم می خورد.

در ابتدای بیانیه به این جمله محمود احمدی نژاد در جریان سخنرانی اخیر او در مجمع عمومی سازمان ملل اشاره شده که در آن آقای احمدی نژاد گفت: "اگر ریگی به کفش آمریکا نباشد، طبعا این پیشنهاد را می پذیرد".

نویسندگان بیانیه ضمن زیر سئوال بردن انگیزه آقای احمدی نژاد از طرح این موضوع نوشته اند: "ملت ایران حق دارد که انتظار داشته باشد پیش از هر جای دیگر، در رفتار و چارچوبی مشابه آنچه برای رسیدگی به حادثه تروریستی ۱۱ سپتامبر سال ۲۰۰۱ پیشنهاد شده، به حادثه ای رسیدگی شود که در ابعادی ملی دارای ویژگی های مشابه ادعای مطرح شده در مورد آن حادثه است".

اظهارات محمود احمدی نژاد در مجمع عمومی سازمان ملل که در آن به طور ضمنی بخش هایی از دولت آمریکا را به دست داشتن در حمله به برج های دوقلوی سازمان تجارت جهانی در نیویورک متهم کرده بود، با واکنش های زیادی در داخل آمریکا همراه بود.

از جمله باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا در گفتگویی اختصاصی با تلویزیون فارسی بی بی سی این سخنان آقای احمدی نژاد را "موهن"، "سرشار از نفرت" و "غیر قابل توجیه" دانست.

"روایت های مبهم ماموران امنیتی از رویدادهای پس از انتخابات"

در بخشی از این بیانیه به "روایت های مبهم" ماموران امنیتی، اطلاعاتی و نظامی در مورد حوادث پس از انتخابات ریاست جمهوری اشاره شده و آمده است: "بر خلاف ادعای مکرر آقای احمدی نژاد در مورد وجود آزادی های سیاسی در ایران، اعتراضات مسالمت آمیز مردم را به خشونت کشاندند، و صدها فعال سیاسی، مطبوعاتی و شهروندان معترض را تحت فشارهای متعدد و حتی شکنجه قرار دادند".

در ادامه این بیانیه به سخنرانی های منتشر شده یکی از مسئولان اطلاعاتی- نظامی در مورد آنچه در جریان انتخابات ریاست جمهوری اتفاق افتاد اشاره شده، و نویسندگان بیانیه این اظهارات را تنها بخشی از "اقدامات خلاف قانون" دانسته اند.

چند ماه پیش فایل صوتی سخنرانی فردی که از او به عنوان "سردار مشفق" یاد شده و گفته می شود در پائیز سال ۱۳۸۸ در جمع عده ای از روحانیون در مشهد ایراد شده، در اینترنت منتشر شد.

در این فایل صوتی اتهامات تندی به بعضی از سرشناس ترین چهره های سیاسی ایران وارد شده و نحوه مقابله نهادهای نظامی و اطلاعاتی متمایل به جناح اصولگرا با این افراد و چگونگی دخالت این نهادها در انتخابات تشریح شده بود.

اکنون این گروه از زندانیان سیاسی پیشنهاد داده اند که "یک گروه حقیقت یاب مستقل ملی متشکل از افرادی معتبر و مورد اعتماد جامعه" برای کشف تخلفات صورت گرفته از سوی نهادهای قضایی و ماموران امنیتی - اطلاعاتی انتخاب و معرفی شود تا بر اساس "اسناد موجود" عوامل اصلی تخلفات شناسایی شوند.

در نهایت این بیانیه خواسته که نتایج تحقیقات این گروه حقیقت یاب در اختیار مردم قرار گیرد.

نویسندگان این بیانیه مطلب خود را با پیامدهای تشکیل این گروه به پایان برده است: "تشکیل چنین گروهی مستقل حقیقت یابی برای بررسی حقایق مربوط به انتخابات ریاست جمهوری و حوادث پس از آن و انتشار بی طرفانه نتایج کارگروه، ضمن بازسازی اعتماد جامعه نسبت به امکان برگزاری انتخابات سالم در کشور، برای جامعه جهانی نیز الگو ساز خواهد شد و شبهه رفتار دوگانه با ملت ایران و بیگانگان را نیز برطرف خواهد کرد".

مطالب مرتبط