مجلس بخشنامه دولت در مورد آگهی های مطبوعاتی را لغو کرد

Image caption بخشنامه انحصار چاپ آگهی های دولتی در روزنامه ایران، مطبوعات مدافع دولت را نیز به اعتراض شدید وا داشت

در پی مدت ها کشمکش میان دولت و مطبوعات، علی لاریجانی رئیس مجلس با ابلاغ نامه ای خطاب به محمود احمدی نژاد، بخشنامه ابلاغ شده توسط رئیس جمهوری در مورد انحصار چاپ آگهی های دولتی در روزنامه ایران را لغو کرد.

روزنامه کیهان روز یکشنبه ۱۸ مهر (۱۰ اکتبر) خبر داد که آقای لاریجانی در نامه خود نوشته دولت ایرادات مجلس بر بخشنامه خود را طی مهلت قانونی برطرف نکرده و در نتیجه این بخشنامه ملغی می شود.

چنانکه مجلس شورای اسلامی مصوبه ای دولتی را دارای ایرادات قانونی بداند، قوه مجریه باید طی یک هفته بعد از اعلام نظر قوه مقننه ایرادات وارد بر آن را برطرف کند و در غیر این صورت، رئیس مجلس می تواند لغو مصوبه دولت را ابلاغ کند.

دستور اعطای آگهی های دولتی به روزنامه رسمی دولت، ایران، که در یکی از بندهای ابلاغیه بودجه سال ۱۳۸۹ گنجانده شده و به امضای رئیس جمهوری رسیده بود، از زمان ابلاغ با اعتراض شدید مطبوعات و حتی روزنامه های حامی محمود احمدی نژاد مواجه شده بود.

لغو مصوبه "به صورت شفاهی"؟

رئیس مجلس شورای اسلامی، در نامه خود خطاب به رئیس جمهوری در تاریخ ۱۶ مهر، بخشنامه دولت در مورد اختصاص آگهی های دولتی به روزنامه ایران را مغایر سیاست های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی دانسته که انحصار دولت در زمینه های اقتصادی را رد می کند.

علی لاریجانی همجنین با استناد به ماده ۵۲ "قانون اصلاح موادی از قانون چهارم دولت" تصریح کرده است: "دولت حق اعطای هرگونه کمک یا امتیاز به یک یا چند دستگاه را ندارد و ضوابط اجرای بودجه مبنی بر انحصار و درج و انتشار آگهی های دستگاه های دولتی از طریق روزنامه ایران مغایر قانون است".

خبر لغو مصوبه دولت توسط رئیس مجلس همزمان با آن منتشر می شود که خبرگزاری فارس از قول محمدرضا رحیمی معاون اول رئیس جمهوری نوشته است که محمود احمدی نژاد در پاسخ به نامه مدیران روزنامه ها در اعتراض به بخشنامه انحصار آگهی های دولتی در روزنامه ایران، این بخشنامه را "به طور شفاهی" لغو کرده است.

آقای رحیمی در عین حال افزوده است: "برخی مدیر مسئولان نشریات و روزنامه‌های کشوری معتقدند که تاکنون این مهم به صورت مصوبه در هیئت دولت به ادارات و نهادها ابلاغ نشده و همچنان آگهی‌های دولتی به صورت انحصاری در روزنامه ایران منتشر می‌شود."

انتقاد به "عملی نشدن وعده رئیس جمهوری"

مدیر‌مسئول روزنامه جام‌جم یک ماه پیش با انتقاد به عملی نشدن "وعده رئیس‌جمهور مبنی بر ابطال بخشنامه انحصار اختصاص آگهی‌های دولتی به روزنامه ایران" یادآور شده بود: " تا زمانی که بخشنامه جدید از سوی دولت ابلاغ نشود، وعده‌هایی که از سوی رئیس‌جمهور و سایر مسئولین در این خصوص داده شده، بی‌فایده است".

روزنامه کیهان اخیرا در گزارشی با عنوان "فشار بخشنامه جدید دولت روی گردن مطبوعات" نوشت که با گذشت دو ماه از اظهارات محمود احمدی نژاد در یک مصاحبه مطبوعاتی مبنی بر ابنکه در صورت متضرر شدن دیگر مطبوعات، موضوع انحصاری شدن درج آگهی در روزنامه ایران لغو خواهد شد، اقدامی عملی در این زمینه صورت نگرفته است.

کیهان با تاکید بر اینکه آگهی های دولتی ۹۰ درصد حجم آگهی های مطبوعات را تشکیل می دهند، تصریح کرد: "قطع آگهی های دولتی، تیشه ای است که به ریشه مطبوعات و جراید زده شده و عامل اصلی این ورشکستگی، انحصاری شدن درج آگهی در یک روزنامه خاص عنوان می شود."

در اواخر تیر ماه، مدیران مسئول ۱۷ روزنامه در اعتراض به انحصاری شدن آگهی های دولتی، در نامه ای به آقای احمدی نژاد خواهان رفع این "تبعیض" شدند.

مطالب مرتبط