'تشکر' احمدی نژاد از پاپ به خاطر موضع گیری علیه کشیش فلوریدایی

پاپ بندیکت شانزدهم
Image caption نامه آقای احمدی نژاد را معاون او در واتیکان تقدیم پاپ کرده بود

محمود احمدی نژاد در نامه ای به پاپ بندیکت شانزدهم از او به خاطر موضع گیری علیه یک کشیش اهل فلوریدا که تهدید به قرآن سوزی کرده بود تشکر کرده و خواستار همکاری در زمینه مقابله با سکولاریسم شده است.

واتیکان گفت که رهبر کاتولیک های جهان نامه را روز چهارشنبه در جریان یک ملاقات کوتاه با یکی از معاونان رئیس جمهوری ایران - که در پایان نشست هفتگی با مخاطبان عمومی صورت گرفت - دریافت کرد.

در این نامه که متن آن توسط وبسایت ریاست جمهوری ایران منتشر شده از مواضع پاپ و شورای پاپی ادیان واتیکان "در محکوم نمودن اقدام نابخردانه کلیسایی در ایالت فلوریدای آمریکا در اهانت به ساحت مقدس کلام الله مجید که دل میلیون ها مسلمان را به درد آورد" تشکر می شود.

اشاره آقای احمدی نژاد به تری جونز کشیش کلیسایی کوچک در فلوریداست که چندی پیش تهدید کرده بود در نهمین سالگرد حملات ۱۱ سپتامبر مراسم قرآن سوزی اجرا خواهد کرد. او بعدا در پی فشار چهره های سیاسی و دینی در آمریکا برنامه را به حالت تعلیق درآورد.

پاپ بندیکت شانزدهم نیز کشیش جونز را از چنین اقدامی بر حذر داشته بود.

آقای احمدی نژاد روز 23 سپتامبر در سخنرانی مجمع عمومی گفته بود که اخیرا "شاهد اقدام زشت و ضدانسانی قرآن سوزی بودیم."

محمود احمدی نژاد در نامه خود به پاپ همچنین خواستار "همکاری تنگاتنگ و تعامل ادیان آسمانی به منظور مهار" سکولاریسم و اومانیسم که آنها را "حرکت های مخرب" خواند شد.

پاپ بندیکت در سفر اخیرا خود به بریتانیا در سخنانی بحث انگیز گفته بود که "سکولاریسم تهاجمی" به ارزش های سنتی احترام نمی گذارد.

انجمن ملی سکولار بریتانیا در واکنش به آن اظهارات گفت که سخنان پاپ صحیح نیست و هویت سکولار جامعه این کشور که "بر خلاف کلیسا علیه زنان و همجنس گرایان تبعیض اعمال نمی کند" باید ستایش شود نه اینکه مورد انتقاد قرار گیرد.

آقای احمدی نژاد در نامه خود به پاپ همچنین نوشت که ایران توسعه روابط دوجانبه با واتیکان را یکی از "اولویت های سیاست خارجی خود" می داند.

ماه قبل، زمانی که جنجال پیرامون حکم سنگسار یک زن، به نام سکینه محمدی آشتیانی در ایران، اوج گرفته بود واتیکان با حکم سنگسار مخالفت کرد.

واتیکان پنجم سپتامبر گفت که ممکن است از طریق کانالهای دیپلماتیک از ایران بخواهد اعدام سکینه محمدی آشتیانی را متوقف کند.

سکینه محمدی آشتیانی به جرم "زنای محصنه" به سنگسار محکوم شده است، اما در پی اعتراض های جهانی، دولت ایران اعلام کرد وی سنگسار نخواهد شد ولی حکم اعدامش همچنان پابرجاست.

در بیانیه واتیکان آمده بود: "موضع کلیسا در قبال مجازات اعدام بر همگان روشن است و بخصوص سنگسار شکل بسیار خشنی از اعدام است."

مطالب مرتبط