قوه قضاییه ایران بازداشت دو تبعه خارجی در تبریز را تایید کرد

غلامحسین محسنی اژه ای، سخنگوی قوه قضاییه ایران، بازداشت دو تبعه خارجی را که مشغول مصاحبه با وکیل و فرزند سکینه محمدی آشتیانی بودند، تایید کرد.

آقای محسنی اژه ای، روز دوشنبه ۱۹ مهر (یازدهم اکتبر) به خبرنگاران گفت: "مشخص شده که این دو نفر، خبرنگار نیستند و یا مدرک خبرنگاری در دست نداشتند و به عنوان توریست وارد کشور شده بودند."

اخبار مربوط به بازداشت این دو تبعه خارجی از صبح امروز (دوشنبه) در وبسایت های نزدیک به مخالفان دولت ایران منتشر شده بود.

مینا احدی، سخنگوی کمیته بین المللی مقابله با سنگسار که به عنوان مترجم تلفنی از آلمان، شاهد شنیدن جریان بازداشت این دو تبعه خارجی در تبریز بوده است، به بی بی سی فارسی گفت که در میانه مصاحبه یکی از "خبرنگاران" به او گفته که به علت شرایط به وجود آمده قادر به ادامه مکالمه نیست و ارتباط تلفنی را نیمه تمام رها کرده است.

خانم احدی می گوید که پس از قطع ارتباط تلفنی در عصر روز یکشنبه (۱۸ مهر - ۱۰ اکتبر) موفق نشده است با هوتن کیان، وکیل خانم محمدی آشتیانی و سجاد قنبرزاده، فرزند خانم محمدی آشتیانی ارتباط برقرار کند.

خانم احدی همچنین به بی بی سی فارسی گفت که با توجه عدم امکان برقراری ارتباط با وکیل و پسر خانم محمدی آشتیانی، احتمال می دهد که این دو نفر هم به همراه دو "خبرنگار آلمانی" بازداشت شده اند.

به گفته او، این دو نفر در تلاش بوده اند تا با وکیل و فرزند خانم محمدی آشتیانی درباره پرونده سنگسار او و تحولات جدید مربوط به آن مصاحبه کنند.

اکنون با تایید خبر بازداشت این دو تبعه خارجی توسط سخنگوی دستگاه قضایی ایران، انتظار می رود که بزودی جزئیات بیشتری از این واقعه به همراه مشخصات بازداشت شدگان منتشر شود.

سکینه محمدی آشتیانی، زن ایرانی است که محکومیت او به حکم سنگسار، طی ماه های گذشته با واکنش های بسیاری در داخل و خارج ایران همراه بوده است.

مطالب مرتبط