حضور نماینده دولت برای نظارت بر تورهای گردشگری ایران

تصویری از پرسپولیس ایران (شیراز)
Image caption ایران با وجود جذابیت های فراوان برای گردشگری، درآمد ناچیزی از صنعت توریسم دارد

محمد ابراهیم لاریجانی، مدیرکل سازمان میراث فرهنگی و گردشگری تهران از تشکیل جلسه "فوق العاده" برای بررسی "تخلفات" دفاتر برگزار کننده تورهای مسافرتی و گردشگری خبر داد.

آقای لاریجانی، روز دوشنبه ۱۹ مهر (۱۱ اکتبر) به خبرگزاری فارس گفت: "پیش بینی شده است که در تمام تورها یک نماینده از اداره کل گردشگری حضور داشته باشد."

مدیرکل سازمان گردشگری تهران همچنین از به تعلیق در آمدن فعالیت پنج آژانس مسافرتی و ابلاغ تذکر به ۲۰ آژانس دیگر ظرف هفته های گذشته خبر داده است.

"بی بند و باری، رقص و پایکوبی، و نوشیدن مشروبات الکلی و اسکان گردشگران در اقامتگاه های بدون ممیزی محرم بودن افراد" از جمله موارد "تخلفی" است که طی ماه های گذشته دفاتر برگزار کننده تورهای گردشگری در ایران، به آن متهم شده اند.

به گفته مدیرکل گردشگری تهران، بیش از یک هزار و ۱۰۰ آژانس مسافرتی در پایتخت ایران فعال است که بسیاری از آنها برگزار کننده تورهای کوتاه مدت داخلی هستند.

سازمان میراث فرهنگی و گردشگری ایران، پیش تر نیز درباره نظارت و ایجاد محدودیت برای تورهای مسافرتی خارج از ایران بخشنامه هایی صادر کرده بود.

این سازمان در بهمن ماه سال گذشته با صدور بخشنامه ای به آژانس های مسافرتی تهران دستور داده بود تا تورهای مسافرتی خود به کشورهای همسایه ایران نظیر ارمنستان، امارات متحده عربی و ترکیه را به خاطر مصادف شدن با "ایام سوگواری" و به خاطر احتمال "رعایت نکردن شئونات اسلامی" توسط مسافران این تورها لغو کنند اما این بخشنامه یک هفته پس از صدور، لغو گردید.

پیش تر، حسن محسنی، سخنگوی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ایران از برگزاری نشست "کمیته بررسی و تعیین مقاصد مجاز و غیر مجاز گردشگری" خبر داده و دلیل این کار را وجود خطرات بهداشتی، امنیتی، اخلاقی و اجتماعی در برخی از کشور ها برای مسافران ایرانی" عنوان کرده بود.

از طرف دیگر، یکی از مسئولان گردشگری ایران، در تیرماه گذشته اعلام کرده بود که شرکت های گردشگری باید به ازای هر صد ایرانی که به سایر کشورها می برند، بتوانند حداقل ۳۰ "گردشگر خارجی" را به ایران بیاورند، در غیر اینصورت جریمه خواهند شد.

رضا موسوی، معاون سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ایران از اینکه بیشتر شرکت های فعال در زمینه گردشگری "در جذب مسافر خارجی" ناتوان هستند انتقاد کرده بود.

حمید بقایی، رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ایران نیز در گفت و گو با خبرگزاری مهر گفته بود که برای افزایش ورود توریست خارجی چاره ای جز مجبور کردن شرکت های مسافرتی نیست.

بسیاری از صاحبنظران عقیده دارند که کمتر بودن تعداد افرادی که از سایر کشور های جهان به عنوان گردشگر به ایران سفر می کنند در مقایسه با ایرانیانی که با تورهای مسافرتی به کشورهای مختلف سفر می کنند به دلیل محدودیت هایی است که قوانین جاری ایران برای گردشگران خارجی ایجاد می کند.

مناسب نبودن امکانات رفاهی و اقامتی و گردشگری نیز از دلایلی است که مسئولین تورها و شرکت های مسافرتی برای عدم استقبال گردشگر خارجی برای سفر به ایران عنوان می کنند.

مطالب مرتبط