سازمان زندان‌های ایران: امکان خروج نامه از اوین وجود ندارد

اعتراضات به نتایج انتخابات ریاست جمهوری
Image caption اعتراضات پس از انتخابات ریاست جمهوری سال گذشته ایران با واکنش های تند ماموران حکومت رو به رو شد

رئیس سازمان زندان های ایران اعلام کرده است که با مراقبت هایی که در زندان اوین انجام می شود، امکان خروج نامه از این زندان وجود ندارد.

غلامحسین اسماعیلی، رئیس سازمان زندان ها و اقدامات تامینی و تربیتی ایران روز دوشنبه ۱۹ مهر (۱۱اکتبر) به خبرگزاری رسمی ایران، ایرنا گفت که مطالب اخیری که به نام برخی از زندانیان منتشر شده، از درون زندان بیرون نیامده است.

به گفته آقای اسماعیلی، طبق بررسی های انجام شده و اظهارات خود زندانیان، بعضی از زندانیان سیاسی در دوران مرخصی خود مطالبی را در قالب نامه می نویسند و "دوستان آنها هر از چندگاهی این نامه ها را منتشر می کنند."

یک روز پیش، سایت های نزدیک به اصلاح طلبان بیانیه ای را منتشر کردند که توسط ۱۴ تن از زندانیان بند ۳۵۰ زندان اوین امضاء شده بود.

این افراد خواهان تشکیل "کمیته حقیقت یاب" برای بررسی دخالت ماموران امنیتی، اطلاعاتی و نظامی در شکل گیری رویداد های پس از انتخابات ریاست جمهوری ایران شدند.

در پایین این بیانیه نام افرادی چون کیوان صمیمی، میلاد اسدی، بهمن احمدی امویی، محسن امین زاده، محسن میردامادی و عبدالله مومنی به چشم می خورد.

آقای امین زاده و آقای میردامادی از جمله هفت زندانی سیاسی هستند که پیش تر با ارسال نامه ای به صادق لاریجانی، رئیس قوه قضائیه از دخالت تعدادی از فرماندهان سپاه در جریان حوادث پس دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران شکایت کرده بودند.

پیش از این هفت فعال سیاسی اصلاح طلب با استناد به سخنان فردی به نام سردار مشفق، که از مسئولان ارشد اطلاعاتی قرارگاه ثارالله است، در اعتراض به دخالت سازمان یافته گروهی از نظامیان در انتخابات ریاست جمهوری سال گذشته و اقدامات "خلاف قانون این گروه مداخله گر در انتخابات" به آقای لاریجانی شکایت کرده بودند.

امضا کنندگان این نامه بهزاد نبوی، مصطفی تاج زاده و فیض الله عرب سرخی از اعضای سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی، محسن میردامادی دبیرکل جبهه مشارکت، محسن امین زاده، عبدالله رمضان زاده و محسن صفایی فراهانی دیگر اعضای جبهه مشارکت بودند.

این نامه واکنش های بسیاری در پی داشت و در پی آن تعدادی از این شاکیان را که در مرخصی و خارج از زندان به سر می بردند دوباره به زندان فراخوانده شوند.

'انکار ۷ زندانی'

غلامحسین محسنی اژه ای، سخنگوی قوه قضائیه و دادستان کل ایران روز دوشنبه ۱۹ مهر ماه در یک جلسه مطبوعاتی گفت که نامه ای از هفت تن از زندانیان به دستش رسیده است که در آن امضای بیانیه یا نامه ای را انکار کرده اند.

او با تاکید بر اینکه رونوشت این نامه در دادستانی کل کشور موجود است، گفت: "نمی خواهم بگویم همه آنها منکر شده اند، ولی هفت نفر از آنها اعلام کرده اند، بیانیه ای که به امضای آنها منتشر شده از طرف آنها نبوده است."

آقای محسنی اژه ای افزود که برخی از این زندانیان گفته اند که موارد مطرح شده در این نامه را در ملاقات با خانواده یا وکیلشان مطرح کرده اند و احتمال داد که خانواده یا وکیل آنها به نام آنها چنین متنی را تنظیم کرده باشند.

آقای محسنی اژه ای، انتشار این نامه ها را تکرار جرم دانست و گفت: "اگر کسی در زندان یا مرخصی، مرتکب جرم جدیدی شود تحت تعقیب قرار گرفته و مجازاتش تشدید می شود."

در بیانیه ای که روز گذشته منتشر شده است به سخنرانی یکی از مسئولان اطلاعاتی- نظامی در مورد آنچه در جریان انتخابات ریاست جمهوری اتفاق افتاده، اشاره شده است.

چند ماه پیش فایل صوتی سخنرانی فردی که از او به عنوان "سردار مشفق" یاد شده و گفته می شود در پائیز سال ۱۳۸۸ در جمع عده ای از روحانیون در مشهد ایراد شده، در اینترنت منتشر شد.

در این فایل صوتی اتهامات تندی به بعضی از سرشناس ترین چهره های سیاسی ایران وارد شده و نحوه مقابله نهادهای نظامی و اطلاعاتی متمایل به جناح اصولگرا با این افراد و چگونگی دخالت این نهادها در انتخابات تشریح شده بود.

مطالب مرتبط