وزیر اطلاعات: جاسوسان هسته ای بازداشتی، ربطی به استاکس نت ندارند

حیدر مصلحی
Image caption وزیر اطلاعات ایران حاضر به ارائه توضیحات بیشتر در مورد پرونده "جاسوسان هسته ای" نشد

حیدر مصلحی، وزیر اطلاعات ایران، گفته است "جاسوسانی" که اخیرا به خاطر تلاش برای کسب اطلاعات هسته ای دستگیر شده اند، متهم به انتشار ویروس استاکس نت نیستند.

آقای مصلحی امروز ۱۹ مهر (۱۱ اکتبر) در گفت‌وگو با خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) در پاسخ به این سوال که پرونده "جاسوسان هسته ای" در چه مرحله‌ای قرار دارد، حاضر به ارائه جزئیات بیشتر نشد.

وزیر اطلاعات یک هفته پیش با اعلام دستگیری تعدادی جاسوس هسته‌ای جدید، از مقابله دستگاه امنیتی ایران با "طراحی کرم های الکترونیکی برای تخریب فعالیت های هسته ای ایران" خبر داد.

اشاره همزمان حیدر مصلحی به دستگیری جاسوسان هسته ای و نیز مقابله با کرم های الکترونیکی برای حفاظت از تاسیسات اتمی ایران، باعث گمانه زنی برخی ناظران در مورد امکان ارتباط دو موضوع مورد اشاره وزیر با یکدیگر شده بود.

در تیر ماه گذشته اعلام شد که سیستم های صنعتی ایران به کرم جاسوسی به نام "استاکس نت" آلوده شده اند که احتمالاً اطلاعات صنعتی و محرمانه زیادی را از ایران خارج کرده است.

به گفته کارشناسان فناوری اطلاعات، کرم اینترنتی "استاکس نت" ممکن بود اخلال در تاسیسات هسته ای ایران را هدف گرفته باشد.

با این حال وزیر اطلاعات جمهوری اسلامی، در مصاحبه امروز گفته است که ویروس استاکس نت شناسایی و کنترل شده و "مجموعه‌ای که می‌خواسته از این ویروس استفاده کند، نتوانسته هیچ بهره‌برداری از آن ببرد."

تاکنون به طور رسمی مشخص نشده است که چه سازمان یا دولتی ممکن است در آلودگی کامپیوترهای ایرانی به "استاکس نت" دست داشته باشد، اگرچه در گذشته، اسرائیل در مواردی به تلاش برای جاسوسی علیه تاسیسات هسته ای ایران متهم شده است.

در همین ارتباط، در چهارم مهرماه ۱۳۸۸، خبرگزاری رویتر گزارش کرد که اسراییل از یک سال قبل در پی حمله سایبری به ایران بوده است.

یک ماه بعد از آن، در ۲۷ آبان ۱۳۸۸، شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران، یک ایرانی به نام "علی اشتری" را جرم جاسوسی به نفع موساد، سازمان جاسوسی اسراییل، به اعدام محکوم کرد.

در آن زمان، مدیرکل ضد جاسوسی وزارت اطلاعات اعلام کرد که آقای اشتری توانسته به سازمان انرژی اتمی و برخی مراکز دفاعی و نظامی نفوذ کند و اطلاعاتی را که از این طریق کسب می کرده، در اختیار موساد قرار دهد.

مطالب مرتبط