ایران خبرنگار روزنامه ال پائیس را اخراج می کند

احمد منتظری
Image caption ظاهرا اخراج خانم اسپینوزا به مصاحبه با احمد منتظری مربوط بوده است

روزنامه ال پائیس اسپانیا روز دوشنبه گفت که به خبرنگارش در تهران دو هفته فرصت داده شده است ایران را ترک کند که ظاهرا به مصاحبه او با فرزند آیت الله منتظری مربوط می شود.

آنجلس اسپینوزا یکی از برجسته ترین خبرنگاران ال پائیس در کشورهای خارجی است که از پنج سال پیش در ایران کار می کرد. این روزنامه گفت که مجوز اقامت او روز یکشنبه لغو شد.

ال پائیس می گوید که اسپینوزا در ماه ژوئیه در شهر قم پس از مصاحبه با احمد منتظری، پسر آیت الله حسینعلی منتظری روحانی ناراضی ایرانی که حدود 9 ماه پیش درگذشت، بازداشت شد.

کارت خبرنگاری خانم اسپینوزا در آن زمان ضبط شد اما او براساس اظهارات مقامات بر این تصور بود که پس از تعطیلات تابستان، آن را پس خواهد گرفت.

اما مقام های ایرانی پس از بازگشت او به تهران گذرنامه اش را برای سه هفته ضبط کردند. گذرنامه روز یکشنبه بازگردانده شد اما مجوز اقامت او لغو شده بود و به او دستور داده شد ایران را تا 24 اکتبر ترک کند.

اسپینوزا به ال پائیس گفت: "هیچ کس هیچ توضیحی به من نداده. از زمانی که از سفر بازگشتم، مدیر مطبوعات خارجی از دیدار با من خودداری کرده و رئیس دفتر او نیز گفته که کمکی از او ساخته نیست، و اینکه دستور از جای دیگری آمده است."

او گفت که از طریق اشخاص ثالث مطلع شده که مصاحبه با منتظری که در آن از رهبر ایران انتقاد شد، اقدامی بود که دولت را نسبت به اخراج او قانع کرد.

خانم اسپینوزا گفت که مقام های ایرانی از نحوه پوشش انتخابات خرداد 1388 توسط او راضی نبودند.

در پی انتخابات جنجالی سال گذشته که اعتراضات گسترده مردمی را در پی داشت، دولت ایران بسیاری از خبرنگاران خارجی از جمله جان لاین گزارشگر بی بی سی در تهران را اخراج کرد.

مطالب مرتبط