بانک مرکزی ایران جلوی فعالیت سه صرافی را گرفت

یک صرافی در تهران

بانک مرکزی ایران جلوی فعالیت سه صرافی بزرگ را گرفته و اعلام کرده که صرافی های دارای مجوز در سراسر کشور می توانند ارز مورد نیاز خود را از صرافی های بانکها تامین کنند.

بانک مرکزی می گوید که بر اساس گزارش بازرسان این بانک، به دلیل "پاره ای تخلفات" جلوی فعالیت سه صرافی بزرگ را گرفته و پرونده آنها برای "رسیدگی و تکمیل جزئیات در دست بررسی است."

دو هفته پیش قیمت ارز در بازارهای داخلی به شدت افزایش پیدا کرد و بانک مرکزی با تاخیر سه روزه، با تزریق مقادیری ارز سعی کرد تا قیمت ها را به حالت سابق برگرداند.

بعد از اعلام تصمیم بانک مرکزی برای مقابله با افزایش نرخ ارز، این بانک به صرافی ها هشدار داد که در صورت فروش دلار به بهای بالاتر از نرخ رسمی بانک مرکزی، مجوزشان را باطل خواهد کرد.

در روزهای اخیر تب افزایش قیمت ارز در بازار فرو نشسته ولی اطلاعیه تازه بانک مرکزی نشان می دهد که هنوز نگرانی ها برطرف نشده است.

گزارشها نشان می دهد که در روزهای اخیر صف های طولانی جلوی صرافی های وابسته به بانک ها وجود داشته و برخی صرافی های وابسته به بانکها از فروش ارز به افراد حقیقی خودداری می کردند.

اکنون بانک مرکزی با انتشار اطلاعیه ای تاکید دارد که "فروش مستقیم ارز به مصرف کنندگان از طریق صرافی بانک ها نه تنها قطع نشده است بلکه علاوه بر عموم مصرف کنندگان، صرافی های دارای مجوز نیز می توانند ارز مورد نیاز خود را از طریق صرافی بانکها دریافت نمایند."

بانک مرکزی می گوید که "متقاضیان ارز می توانند با مراجعه به کلیه صرافی های متعلق به بانکها و صرافی های خصوصی که دارای مجوز بانک مرکزی هستند، ارز مورد نیاز خود را تهیه نمایند."

مقامات دولتی بارها افزایش قیمت ارز در بازار داخلی را به "توطئه دشمن" نسبت داده اند.

اسماعیل احمدی مقدم فرمانده نیروی انتظامی در تازه ترین واکنش ها نسبت به افزایش قیمت ارز گفته است که "دشمنان با توطئه جمع آوری ارز از بازار داخلی می خواستند به امور اقتصادی ضربه بزنند."

هشدار به بازار

افزایش قیمت ارز در بازار زمانی اتفاق افتاد که برای چند هفته طلافروشان با دولت بر سر پرداخت مالیات بر ارزش افزوده اختلاف داشتند.

این اختلاف هنوز حل نشده ولی سروصدای ناشی از این اختلاف تا حدودی فروکش کرده است. به نظر می رسد دولت نیز با وجود آنکه بر دریافت مالیات بر ارزش افزوده از طلافروشان تاکید دارد اما نتوانسته طلا فروشان را به پرداخت این مالیات متقاعد کند.

گزارش شده است که گروهی از نمایندگان مجلس بعد از دیدار با گروهی از طلافروشان تصمیم گرفته اند تا طرحی برای اصلاح قانون مالیات بر ارزش افزوده تهیه کنند.

اختلاف دولت و طلافروشان بر سر مالیات بر ارزش افزوده و تعطیلی بازار طلا باعث شد تا قیمت طلا در بازار داخلی به شدت افزایش پیدا کند.

افزایش قیمت طلا و ارز و تعطیلی بازار طلا و ارز از سوی برخی مقامات دولتی نظیر فرمانده نیروی انتظامی به "فتنه اقتصادی" تعبیر شد.

آقای احمدی مقدم روز جمعه ۹ مهر (اول اکتبر)"با فشار های اقتصادی قصد دارند، شرایط کشور را به نقطه ای بکشانند که آشوب، اغتشاش، نا آرامی و نافرمانی مدنی را به دنبال داشته باشد."

او با اشاره به اینکه بقایای "فتنه سیاسی" سال گذشته ادامه دارد، گفت: "فتنه، امروز در اشکال دیگری همچون فتنه اقتصادی ادامه دارد و ممکن است عده‌ای قصد داشته باشند که هر روز جایی را به اعتصاب و تعطیلی بکشانند، اما نیروی انتظامی بر کانون شکل دهی این فتنه اشراف کامل دارد."

بعد از این سخنان که با واکنشهای منفی بازار رو به رو شده بود، احمدرضا رادان معاون آقای احمدی مقدم گفت که اعتراض اصناف به مالیات بر ارزش افزوده ربطی به فتنه اقتصادی ندارد.

اما آقای احمدی مقدم بار دیگر در جمع اعضای جامعه وعاظ تهران گفته که "ضرب آهنگ فتنه اقتصادی شروع شده است."

فرمانده نیروی انتظامی این بار مسئله را به فعالیت دشمنان خارجی نسبت داده و گفته که "آمریکایی ها در این دوره مامور خزانه داری کل خود را به کشورهای مختلف می فرستند تا آنها را تحت فشار قرار دهند."

مطالب مرتبط