توقیف بیش از هزار سرویس مدرسه "غیر استاندارد" در تهران

دانش آموز سوار بر موتور
Image caption مساله رفت و آمد دانش آموزان به مدرسه یکی از مشکلات بسیاری از خانواده های ایرانی است

سرتیپ حسین رحیمی، رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی تهران از توقیف بیش از هزار سرویس مدرسه غیر استاندارد طی سه روز گذشته در این شهر خبر داد.

آقای رحیمی روز سه شنبه ۲۰ مهر (۱۲ اکتبر) به خبرگزاری مهر گفت که در دو هفته اول مهر ماه به ۱۲ هزار سرویس مدرسه در تهران اعلام شده بود که باید چهار استاندارد بر چسب معاینه فنی، برچسب سرویس مدارس، رعایت ظرفیت خودرو و کسب صلاحیت راننده را رعایت کنند.

به گفته آقای رحیمی پس از پایان مهلت اعلام شده، پلیس راهنمایی و رانندگی تهران از آغاز هفته برخورد با رانندگان متخلف را آغاز کرده است و در این مدت بیش از هزار سرویس مدرسه به دلیل تخلف توقیف شده اند.

او گفت که تعدادی از این خودرو ها پس از اخذ تعهد، رفع توقیف شده اند.

هر ساله همزمان با بازگشایی مدرسه ها در ایران، خانواده ها با مشکل رفت و آمد فرزندانشان رو به رو می شوند.

استفاده از خودرو های غیر مجاز و فاقد معاینه فنی، سوار کردن بیش از ظرفیت در سرویس های مدرسه ها و رانندگان بدون مهارت و فاقد صلاحیت از مشکلاتی است که باعث نگرانی خانواده ها می شود.

پیش تر وحید نوروزی، مدیر عامل ستاد مرکزی معاینه فنی خودروهای تهران به خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا گفته بود که ساخته نشدن خودرو های ویژه ای برای استفاده به عنوان سرویس مدرسه یکی از دلایلی است که در ایران سرویس استاندارد مدارس نداریم.

او گفته بود که با توجه به استاندارد هایی که سرویس های مدارس باید داشته باشند، کارخانجات مخصوصی سرویس مدارس را تولید می کنند و خودروهای تولید ایران از قبیل پراید، پیکان و پژو دارای استاندارد ایمنی لازم نیستند.

به گفته آقای نوروزی ۱۰۰ درصد مینی بوس های تهران فرسوده اند و مرکز معاینه فنی این خودرو ها را به عنوان سرویس مدارس به رسمیت نمی شناسد، "چرا که فاقد هر گونه استاندارد ایمنی است."

آقای نوروزی با اشاره به اینکه از امسال تعدادی از تاکسی های سازمان تاکسیرانی به عنوان سرویس مدرسه در اختیار مدارس قرار گرفته است، گفت: "تنها مزیتی که این تاکسی ها دارند، این است که چهار بار در سال معاینه فنی می شوند ولی از لحاظ ایمنی تفاوتی با سایر خودرو ها ندارند."

از سوی دیگر با توجه به ترافیک سنگین شهر تهران،سرویس های مدارس نقش مهمی در ترافیک این شهر ایفا می کنند.

در حال حاضر خودروهایی مثل اتوبوس، مینی بوس، ون، انواع تاکسی ها و خودروهای شخصی کار سرویس مدارس را در تهران و شهر های مختلف ایران انجام می دهند.

مطالب مرتبط