اصرار ایران بر محور قرار دادن بسته پیشنهادی اش در مذاکره با 1+5

احمدی نژاد و لولا
Image caption ایران می گوید که بیانیه تهران باید مبنای گفت و گو با "گروه وین" باشد

سخنگوی وزارت خارجه ایران در کنفرانسی خبری در تهران اصرار ورزیده است که موضوع مذاکره ایران با گروه 1+5 باید بسته پیشنهادی ایران که حدود یک سال قبل در اختیار گروه 1+5 گذاشته شده بود باشد.

رامین مهمانپرست روز سه شنبه 20 مهر (12 اکتبر) در نشست هفتگی با خبرنگاران گفت: "موضوع بحث با گروه 1+5 که در نشست ژنو 2 مطرح شد، بسته پیشنهادی جمهوری اسلامی خواهد بود."

او افزود: "در نشست های ژنو دو بسته یکی از طرف مقابل و یک بسته نیز از سوی جمهوری اسلامی پیشنهاد شد که فکر می کنیم بسته پیشنهادی جمهوری اسلامی می تواند محور مذاکرات قرار گیرد یا حداقل با مشترکات دو بسته پیشنهادی می توان مذاکرات را آغاز کرد."

اما او موضوع بحث ایران با گروه وین - ظاهرا اشاره به آمریکا، فرانسه و روسیه - را مبادله سوخت دانست: "بحث ما با گروه وین بحث مبادله سوخت است و بحث ما با گروه 1+5 بسته پیشنهادی جمهوری اسلامی می باشد."

او نگفت که آیا ایران مایل به انجام مذاکراتی جداگانه با "گروه وین" است یا نه، اما مبنای هر گونه مذاکره ای با این گروه را "بیانیه تهران" دانست.

او گفت: "بحث مذاکرات ایران و گروه وین صرفا در چارچوب مبادله سوخت و بر مبنای بیانیه تهران که با حضور وزرای خارجه سه کشور ایران، ترکیه، برزیل به امضا رسید خواهد بود. این بیانیه در 10 ماده همه مسائل مربوط به مذاکرات را روشن می کند."

دولت ایران حدود پنج ماه پیش، درحالی که شورای امنیت سازمان ملل برای اعمال تحریم های تازه بر این کشور آماده می شد، طرح مبادله اورانیوم غنی شده با سوخت هسته ای را که از سوی برزیل و ترکیه پیشنهاد شده بود قبول کرد. آن موافقتنامه به "بیانیه تهران" معروف شد.

بیانیه تهران با واکنش سرد غربی ها روبرو شد.

'عدم جدیت'

ایران و نمایندگان 1+5 (اعضای دائم شورای امنیت سازمان ملل و آلمان) پاییز سال گذشته بر سر مبادله بخش اعظم اورانیوم غنی شده ایران با سوخت هسته ای راکتور پژوهشی تهران به توافق کلی دست یافتند اما ایران بعدا به جزئیات آن طرح ایراد گرفت و عملا از پذیرش آن سر باز زد.

این کشور حدود یک سال قبل - سپتامبر 2009 - بسته پیشنهادی دیگری را تحویل نمایندگان گروه 1+5 داد اما آمریکا گفت که محتویات آن به نگرانی ها درباره برنامه اتمی ایران پاسخ نمی دهد.

ایران طی آن پیشنهاد خواستار گفت و گوهای "جامع" درباره اوضاع منطقه خلیج فارس از جمله درباره عراق و افغانستان شده بود.

به نظر نمی رسد که بحث درباره بسته پیشنهادی ایران هرگز جدی گرفته شده باشد زیرا غربی ها گفتند که هدف آنها حل مساله اتمی ایران است که مظنون هستند دارای اهداف نظامی باشد. ایران می گوید این برنامه فقط جنبه صلح آمیز دارد.

با این حال آقای مهمانپرست در کنفرانس روز سه شنبه در مورد گفت وگو ها با 1+5 گفت که ایران بر اصل مذاکره تاکید دارد اما "به نظر می آید طرف مقابل خیلی برای مذاکره آمادگی، پیگیری و جدیت ندارد."

منوچهر متکی وزیر خارجه ایران روز 17 مهر گفته بود که "اواخر اکتبر و اوایل نوامبر" زمان مناسبی برای گفت و گو با نمایندگان 1+5 است و اینکه طرفین در حال رایزنی برای تعیین تاریخ دقیق، سطح و محل این گفتگوها هستند.

اما کاترین اشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در واکنش گفت تاریخ این گفتگوها هنوز روشن نشده است. سخنگوی خانم اشتون گفت "ما در موقعیتی نیستیم که تعیین شدن تاریخ (مذاکرات) را تایید کنیم."

آمریکا نیز در واکنش گفت که تنها کاری که ایران باید بکند این است که تاریخ دقیقی را برای از سر گیری گفت و گو تعیین کند.

آقای مهمانپرست در پاسخ به این سوال که خانم اشتون گفته است در خصوص زمان مذاکرات چیزی به آنها اعلام نشده است گفت: "آقای متکی تاریخ مذاکرات را اعلام کرد.... اگر خانم اشتون به مطالب اظهار شده آقای متکی مراجعه کند متوجه می شود که ما تاریخ را اعلام کردیم. اگر واقعا مایل به مذاکره هستند، باید تحرک بیشتری داشته باشند."

مطالب مرتبط