ایران به مذاکره با نماینده 1+5 در ماه نوامبر دعوت شد

کاترین اشتون
Image caption کاترین اشتون جانشین خاویر سولانا شده که مذاکرات زیادی با مذاکره کننده های ایرانی انجام داده بود

کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و نماینده گروه 1+5 به ایران پیشنهاد داده که در ماه نوامبر به مدت سه روز وارد مذاکرات هسته ای شود.

یکی از سخنگویان خانم اشتون روز پنجشنبه (14 اکتبر) به خبرنگاران گفت کاترین اشتون از سعید جلیلی، دیبر شورای عالی امنیت ملی و رئیس هیات مذاکره کننده هسته ای ایران، دعوت کرده است اواسط ماه نوامبر به مدت سه روز در شهر وین با او دیدار و مذاکره کند.

سخنگوی خانم اشتون گفت که این پیشنهاد "در پی نشانه های مثبتی که ایران اخیرا نشان داده است" و ابراز تمایل این کشور به این که مذاکره کننده هسته ای اش با کاترین اشتون (به نمایندگی از گروه 1+5) دیدار کند، مطرح شده است.

به گفته این سخنگو، خانم اشتون امیدوار است آقای جلیلی پاسخ مثبتی به این پیشنهاد بدهد.

منوچهر متکی، وزیر امور خارجه ایران، روز شنبه ۹ اکتبر (۱۷ مهر) "اواخر اکتبر و اوایل نوامبر" را زمان مناسبی برای گفتگوهای اتمی با نمایندگان گروه1+5 دانسته و اعلام کرده بود "طرفین در حال رایزنی برای تعیین تاریخ دقیق، سطح و محل این گفتگوها هستند."

همان زمان پی جی کراولی، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، گفته بود: "اگر ایران آماده مذاکرات است، تنها کاری که باید بکند این است که تلفن را بردارد و تاریخی را تعیین کند."

رامین مهمانپرست، سخنگوی وزارت خارجه ایران، نیز روز سه شنبهاین هفته درباره موضع ایران نسبت به دستور جلسه مذاکرات احتمالی گفته بود: "موضوع بحث با گروه ۱+۵، بسته پیشنهادی جمهوری اسلامی خواهد بود."

به گفته آقای مهمانپرست، "در نشست های ژنو دو بسته یکی از طرف مقابل و یک بسته نیز از سوی جمهوری اسلامی پیشنهاد شد که فکر می کنیم بسته پیشنهادی جمهوری اسلامی می تواند محور مذاکرات قرار گیرد یا حداقل با مشترکات دو بسته پیشنهادی می توان مذاکرات را آغاز کرد."

'عدم جدیت'

ایران و نمایندگان1+5 (اعضای دائم شورای امنیت سازمان ملل و آلمان) پاییز سال گذشته بر سر مبادله بخش اعظم اورانیوم غنی شده ایران با سوخت هسته ای راکتور پژوهشی تهران به توافق کلی دست یافتند اما ایران بعدا به جزئیات آن طرح ایراد گرفت و عملا از پذیرش آن سر باز زد.

این کشور حدود یک سال قبل - سپتامبر 2009 - بسته پیشنهادی دیگری را تحویل نمایندگان گروه ۱+۵ داد اما آمریکا گفت که محتویات آن به نگرانی ها درباره برنامه اتمی ایران پاسخ نمی دهد.

ایران طی آن پیشنهاد خواستار گفت و گوهای "جامع" درباره اوضاع منطقه خلیج فارس از جمله درباره عراق و افغانستان شده بود.

به نظر نمی رسد که بحث درباره بسته پیشنهادی ایران هرگز جدی گرفته شده باشد زیرا غربی ها گفتند که هدف آنها حل مساله اتمی ایران است که مظنون هستند دارای اهداف نظامی باشد. ایران می گوید این برنامه فقط جنبه صلح آمیز دارد.

با این حال آقای مهمانپرست در کنفرانس روز سه شنبه در مورد گفت وگو ها با1+5 گفت که ایران بر اصل مذاکره تاکید دارد اما "به نظر می آید طرف مقابل خیلی برای مذاکره آمادگی، پیگیری و جدیت ندارد."

مطالب مرتبط