نقص فنی هواپیمای ایران‌ایر در فرودگاه وین

تهران وین فرانکفورت
Image caption مسئولان ایرانی اعلام نکرده‌اند که چرا پرواز مستقیم فرانکفورت - تهران در وین به زمین نشسته است

بر اساس گزارش ها، یک هواپیمای ایرباس ایران ایر که روز چهارشنبه ۲۱ مهر ماه (۱۳ اکتبر) از فرانکفورت عازم تهران بود، پس از توقف یک ساعته در فرودگاه وین، هنگام برخاستن از زمین دچار نقص فنی شد.

این هواپیما که فرودگاه شهر فرانکفورت را به مقصد تهران ترک کرده بود، به دلایلی در فرودگاه وین در اتریش به زمین نشست، اما هنگام برخاستن از این فرودگاه، به دلیل نقص فنی مجبور به توقف ناگهانی شد.

بر اساس خبرهای منتشره، در این حادثه به خدمه و ۲۱۵ مسافر هواپیما آسیبی نرسیده است.

این هواپیما برنامه پرواز مستقیم به تهران را داشته است و برخی سایت های خبری علت فرود آن را در فرودگاه وین نیاز به سوخت گیری عنوان کرده اند.

در چند ماه گذشته گزارش هایی مبنی بر عدم ارائه سوخت به بعضی از هواپیماهای ایرانی در بعضی فرودگاه های اروپا منتشر شده است.

علت این مساله به طور رسمی اعلام نشده است، هرچند دبیر انجمن صنفی شرکت های هواپیمایی ایران اواسط تیرماه گفته بود که در پی تصویب قانون تحریم های یک جانبه آمریکا علیه ایران، بعضی فرودگاه های اروپایی از سوخت رسانی به هواپیماهای ایرانی امتناع می کنند.

اما شرکت های بین المللی ارائه دهنده سوخت و مسئولان رسمی در ایران چنین ادعایی را تأیید نمی کنند.

دولت آمریکا تحریم های یک جانبه ای را برای محدود کردن فروش فرآورده های نفتی به ایران اعمال کرده است که بر اساس آن ها سقفی برای فروش این فرآروده ها درنظر گرفته شده است.

اخیرا یکی از مسافران پرواز استکهلم - تهران به بی بی سی فارسی گفت که هواپیماهای این مسیر برای سوختگیری در فرودگاه شهر گوتبورگ توقف می کنند.

پیشتر نیز تعدادی از مسافران پروازهای لندن - تهران شرکت هواپیمایی ایران ایر از توقف پروازشان در یک کشور دیگر شکایت کرده بودند.

مقامات شرکت هواپیمایی ایران ایر واکنشی در برابر این گزارش ها نداشته اند، اما پیش تر موضوع مشکل سوختگیری هواپیماهایشان را در بعضی پروازهای بین المللی تکذیب کرده بودند.

سایت خبری تابناک روز پنچشنبه ۲۲ مهر ماه (۱۴ اکتبر) خبر بروز نقص فنی در هواپیمای ایران ایر در وین را به نقل از وبلاگ مدیر مسئول ماهنامه مدیریت ارتباطات منتشر کرده است.

به نوشته تابناک، جمعی از ایرانیانی که از نمایشگاه بین المللی کتاب فرانکفورت باز می گشتند، در این پرواز حضور داشته اند و مسافران پس از این حادثه به سالن ترانزیت فرودگاه وین منتقل شده اند.

بنا براین گزارش، سایت فرودگاه امام خمینی تهران، برای مدتی در جدول پروازهای ورودی خود در مقابل پرواز شماره ۷۲۰ ایران ایر نوشته بود: "منتظر اعلام باشید."

حدود یک ماه پیش دو فروند هواپیمای ایران که از تهران عازم آلمان و سوئد بودند، به فاصله چند ساعت در فرودگاه آتاتورک استانبول مجبور به فرود اضطراری شدند.

گفته شد که علت فرود این دو هواپیما هم نقص فنی بوده است.

مطالب مرتبط