نهاوندیان: تحریم ها هزینه واردات را ۳۰ درصد افزایش داده است

نهاوندیان
Image caption آقای نهاوندیان گفته که می شود از بنادر ترکیه برای واردات کالا استفاده کرد

محمد نهاوندیان، رئیس اتاق بازرگانی ایران گفته که تحریم ها باعث شده هزینه واردات کالا به ایران ۱۵ تا ۳۰ درصد افزایش یابد.

آقای نهاوندیان با اشاره به اینکه بازارهای ایران راههای متنوعی برای تامین نیازهای خود پیدا کرده اند بنادر کشور ترکیه را یکی از این راهها دانست.

تحریم های شورای امنیت سازمان ملل و تحریم های یکجانبه برخی کشورها از جمله آمریکا باعث شده که ایران در تامین کالا و سرمایه با مشکلاتی مواجه شود ولی دولت ایران می گوید که تحریم ها هیچ تاثیری بر اقتصاد این کشور ندارد.

تحریم های تازه بین المللی برخی شرکت های بزرگ ایرانی نظیر کشتیرانی جمهوری اسلامی را هدف قرارد داده است که در سالهای اخیر بخشی از سهام آن به بخش غیردولتی واگذار شده است.

رئیس اتاق بازرگانی ایران بدون آنکه نام شرکت خاصی را ببرد گفت که دولت های غربی در تحریم های جدید خود برخی شرکت هایی را تحریم کرده اند که مدتهاست که به بخش خصوصی واگذار شده اند و در اختیار دولت ایران نیستند.

آقای نهاوندیان قرار دادن اسامی برخی فعالان و اشخاص حقیقی که ارتباطی با مسائل هسته ای ایران ندارند در لیست تحریم ها را "اجحاف به بخش خصوصی" دانست.

در سالهای اخیر، مبادلات تجاری ایران تقریبا ثابت مانده است ولی در مقابل، مبادلات تجاری این کشور با چین به شدت افزایش پیدا کرده است.

رئیس اتاق بازرگانی ایران که به تازگی با تعدادی از اعضای اتحادیه اروپا دیدار کرده با اشاره به ثابت بودن حجم روابط اقتصادی ایران و اروپا می گوید:"مجموع مبادلات ایران با اتحادیه اروپا در سال گذشته ۱۸.۵ میلیارد یورو است در حالیکه معادلات ایران با چین ۳۰ میلیارد یورو است."

او واردات بی رویه و هم چنین ثابت ماندن نرخ ارز را موجب ضربه خوردن به صنایعی همچون چرم، نساجی و کفش دانست.

آقای نهاوندیان از ثابت ماندن نرخ ارز آن هم در شرایطی که نرخ تورم داخلی از نرخ تورم خارجی بالاتر است انتقاد کرد و آن را سیاستی اشتباه آمیز دانست. او گفت: "سیاست اخیر بانک مرکزی هم نوعی شوک در بازار را به دنبال داشت به گونه ای که بانک را در موضع انفعالی قرار گرفت و مجبور شد ارز به بازار تزریق کند."

رئیس اتاق بازرگانی ایران گفت که طرح حذف یارانه ها باید به گونه ای اجرا شود که شوکی به اقتصاد کشور وارد نشود.

او پیشنهاد اتاق بازرگانی برای هدفمندکردن یارانه ها را "هدایت نقدینگی به بخش تولید به جای پرداخت مستقیم به مصرف کننده" دانست.

در اجرای برنامه حذف یارانه ها، پیش بینی شده است که نیمی از درآمدهای ناشی از حذف یارانه ها به صورت نقدی بین خانوارها توزیع شود و نیمی دیگر بخشی به تولید و بخش دیگر به پروژه های عمرانی اختصاص داده شود.

گزارشها نشان می دهد که دولت در نظر دارد تا بعد از اجرای برنامه حذف یارانه ها، وامهایی را در اختیار صنایع بگذارد تا آنها بتوانند با تکنولوژی موجود خود را طوری بازسازی کنند که انرژِی کمتر مصرف شود.

مطالب مرتبط