یک پلنگ ایرانی شکار شد

پلنگ ایرانی
Image caption جمعیت پلنگ ایرانی در حال انقراض است

سید محمد موسوی پور، دادستان عمومی و انقلاب کهگیلویه و بویراحمد روز پنج شنبه ۲۲مهر (۱۴ اکتبر) از کشته شدن یک پلنگ ایرانی در شهرستان بهمئی خبر داد.

آقای موسوی پور در گفت و گو با خبرگزاری کار ایران (ایلنا)، با بیان این که برای دو نفر در رابطه با این اتفاق به عنوان متهم، پرونده قضایی تشکیل شده است، گفت: "متهمان بازداشت شده با سپردن وثیقه قانونی آزاد شده اند."

به گفته کارشناسان محیط زیست، تعداد پلنگ های ایرانی در جهان از ۱۳۰۰ قلاده تجاوز نمی کند که گفته می شود بین ۵۵۰ تا ۸۸۰ قلاده آنها در ایران زندگی می کنند.

این نوع پلنگ یکی از بزرگ جثه ترین زیرگونه های پلنگ در دنیاست که به عنوان زیرگونه در خطر انقراض در فهرست قرمز "اتحادیه جهانی حفاظت" قرار گرفته است.

آقای موسوی پور در مورد شکار یکی از این پلنگ ها در کهگیلویه و بویر احمد گفت: "به سازمان محیط زیست استان، تذکر داده ایم تا وضعیت قضائی پرونده مشخص نشده گزارشی در این باره ارائه ندهد."

دادستان استان کهگیلویه و بویراحمد درباره احتمال کشته شدن پلنگی دیگر در منطقه نیز گفت: "شایعاتی شنیده شده اما تاکنون گزارش مستندی در این ارتباط به دستگاه قضا ارائه نشده است".

از جمله دلایل کاهش شدید جمعیت پلنگ ایرانی شکار بی رویه، کاهش جمعیت طعمه های این گونه جانوری و تخریب زیستگاه آن است.

گفته می شود ایران یکی از آخرین زیستگاه های این نوع پلنگ است؛ حیوانی که زمانی در سراسر جنگل ها و مناطق کوهستانی قفقاز و آسیای مرکزی دیده می شد.

جمعیت های کوچکتری از این حیوان در کشورهای ارمنستان، گرجستان و ترکمنستان وجود دارد.

نسل این گونه جانوری (پلنگ ایرانی) از اوایل قرن گذشته در ناحیه قفقاز روسیه دیده نشده است.

مطالب مرتبط