کمیته ویژه ای اختلاف دولت و طلافروشان را بررسی می کند

بازار تهران

اتحادیه طلا و جواهر اعلام کرده که هیاتی برای بررسی اختلاف بین دولت و طلافروشان در باره نحوه اجرای مالیات بر ارزش افزوده تشکیل شده که در آن نمایندگانی از مجلس، دولت و اعضای این اتحادیه حضور دارند.

محمد کشتی آرای رئیس اتحادیه طلا و جواهر به خبرگزاری دانشجویان ایران گفته که گروهی متشکل از نمایندگان اتحادیه طلا و جواهر، وزارت اقتصاد، مرکز پژوهشهای مجلس و نمایندگان تشکیل شده است تا اختلاف دولت و صنف طلا و جواهر را بررسی کند.

هدف از این کار به گفته آقای کشتی آرای، این است که گزارشی به کمیسیون اقتصادی مجلس داده شود و "مجلس بتواند در این مورد تصمیم بگیرد."

حدود یک ماه پیش وقتی سازمان مالیاتی کشور، اجرای قانون مالیات بر ارزش افزوده را در صنف طلا و جواهر به اجرا گذاشت، طلافروشان بازار در اعتراض به نحوه اجرای این قانون مغازه های خود را تعطیل کردند و قیمت طلا در بازار داخلی به شدت افزایش پیدا کرد.

این اعتراض ها که از بازار طلافروشان تهران شروع شده بود، خیلی زود به دیگر شهرها نیز کشیده شد. با آنکه دولت می گوید که قانون مصوب مجلس باید اجرا شود و نمی توان در اجرای آن بین اصناف مختلف تبعیض قائل شد اما طلافروشان همچنان بر نظر خود اصرار دارند.

ماليات بر ارزش افزوده شیوه ای از مالیات ستانی است که تمامی زنجيره توليد کالا و خدمات را در بر می گيرد و در هر مرحله به نسبت ارزش افزوده ايجاد شده برای کالا و خدمات، ماليات جداگانه دريافت می شود.

میزان مالیات بر ارزش افزوده سه درصد است و تولید کنندگان و فروشندگان محصولات آن را از مشتریان خود می گیرند و به عنوان مامور مالیاتی آن را به دولت می دهند.

اختلاف نظر بین سازمان مالیاتی و طلافروشان این است که دولت می خواهد از طلا نیز مالیات بر ارزش افزوده بگیرد اما آقای کشتی آرای می گوید که "وزارت اقتصاد طلا را کالایی مصرفی می داند ولی ما می گوئیم که طلا یک کالای سرمایه ای است و بر این اساس نباید از سرمایه مالیات گرفته شود."

این اتحادیه می گوید که باید از کاری که روی طلا انجام می شود به عنوان "اجرت و سود" مالیات گرفته شود در حالی که سازمان امور مالیاتی می گوید که باید از اصل طلا هم مالیات گرفته شود.

یکی از بحث هایی که دولت و رسانه های طرفدار دولت مطرح کرده اند این است که طلافروشان به دلیل این که در جریان پرداخت مالیات بر ارزش افزوده، میزان درآمد آنها مشخص می شود، از اجرای قانون خودداری می کنند.

علی عسگری رئیس سازمان مالیاتی در پاسخ به دانشجویان اقتصاد گفته که "مشکل طلا فروشان پرداخت سه درصد مالیات بر ارزش افزوده نیست، زیرا این مبلغ را در نهایت مصرف کننده می پردازد؛ مشکل آنها مشخص شدن درآمد است."

به گفته آقای عسگری، با اجرای قانون مالیات بر ارزش افزوده، درآمد واقعی طلافروشان مشخص می شود، آنها حاضر نیستند که زیر بار این قانون بروند.

در حال حاضر مالیاتی که طلافروشان می پردازند به گفته رئیس سازمان مالیاتی، "به صورت توافقی است که به هیچ وجه روش مناسبی برای اخذ مالیات نیست."

برای همین به نظر برخی، بازاریان نگران شفاف شدن فعالیت های اقتصادی خود هستند زیرا با اجرای قانون مالیات بر ارزش افزوده، حساب و کتاب اقتصادی روزانه بازاریان مشخص خواهد شد و آنها باید بر اساس آن مالیات بر درآمد خود را بپردازند.

مطالب مرتبط