ایران برای مذاکرات هسته ای اعلام آمادگی کرد

متکی
Image caption متکی" زمان برای از سرگیری مذاکرات بین ایران و گروه 1+5 مناسب است

ایران از پیشنهاد اتحادیه اروپا برای مذاکرات اتمی با گروه ۱+۵ استقبال کرده است.

روز جمعه، ۲۳ مهر (۱۵ اکتبر)، منوچهر متکی، وزیر امور خارجه ایران که به بروکسل سفر کرده است، در پاسخ به سئوالی در مورد دعوت اتحادیه اروپا برای برگزاری دور جدید مذاکرات هسته ای با ایران گفت که "زمان برای از سرگیری مذاکرات بین ایران و گروه ۱+۵ مناسب است."

روز گذشته، گزارش شد که کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، از سعید جلیلی، دبیر شورای عالی امنیت ملی و سرپرست مذاکرات هسته ای جمهوری اسلامی، برای مذاکره در وین، پایتخت اتریش، دعوت کرده است.

در سال های اخیر، معمولا مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به نمایندگی از گروه ۱+۵ ، متشکل از پنج عضو دایم شورای امنیت و آلمان، در چند دور گفتگو با سرپرست مذاکرات هسته ای ایران شرکت کرده است.

آقای متکی گفت که خود او قبلا اعلام کرده بود که ماه اکتبر یا نوامبر زمان خوبی برای از سرگیری مذاکرات با گروه ۱+۵ است و ابراز امیدواری کرد که هماهنگی های لازم برای تعیین تاریخ مشخصی جهت آغاز مذاکرات صورت گیرد.

در پاسخ به سئوالی در مورد انتظار ایران از نتیجه مذاکرات پیشنهادی، آقای متکی گفت که "معمولا دیپلمات ها همیشه نسبت به هر نوع حرکتی به جلو، خوشبین هستند."

سعید جلیلی، مذاکره کننده ارشد هسته ای ایران نیز روز جمعه ۲۳ مهر ماه به خبرگزاری رسمی ایران، ایرنا گفت که گفت و گو برای همکاری با ایران تنها گزینه مناسب برای گروه ۱+۵ است.

دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران تاکید کرد: "گروه ۱+۵ باید استراتژی بی فرجام و پر هزینه دو مسیره را کنار بگذارد."

مسئولان ایرانی همواره از سیاست موسوم به "چماق و هویج" که کشور های غربی در مورد ایران به کار گرفته اند، انتقاد می کنند. این سیاست به معنای تنبیه ایران به دلیل ادامه غنی سازی اورانیوم، همزمان با ارائه مشوق هایی برای تشویق ایران برای این برنامه است.

همزمان، خانم اشتون هم که در بروکسل حضور دارد به خبرنگاران گفت "ما همیشه آماده آغاز مذاکرات بوده ایم."

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا افزود: "نکته این است که ما می خواهیم شاهد برگزاری گفتگو باشیم و اعتقاد داریم که می توان به راه حلی (برای مساله برنامه اتمی ایران) دست یافت و به همین دلیل، زمان و مکانی را برای برگزاری مذاکره و طول زمان آن پیشنهاد کرده ایم."

Image caption ایران تاکنون در چند دور از گفتگوها شرکت کرده است

خانم اشتون از واکنش مثبت دولت ایران به پیشنهاد او برای آغاز مذاکره ابراز خرسندی کرد.

محور مذاکرات

هفته گذشته سخنگوی وزارت امور خارجه ایران گله کرده بود که اتحادیه اروپا به پیشنهاد دولت او برای از سرگیری مذاکرات هسته ای اعتنایی نکرده و خانم اشتون را متهم کرد که نسبت به خاویر سولانا، مسئول سابق سیاست خارجی اتحادیه اروپا، فعالیت کمتری دارد.

پیشنهاد از سرگیری مذاکرات هسته ای در حالی مطرح می شود که حدود پنج ماه پیش، شورای امنیت سازمان ملل قطعنامه ای حاوی یک رشته تنبیه های بین المللی جدید علیه ایران را تصویب کرد و از آن زمان به بعد نیز، شماری از کشورهای عمده جهان، از جمله اعضای اتحادیه اروپا، به وضع محدودیت های یکجانبه اضافی بر جمهوری اسلامی مبادرت کرده اند.

گروه ۱+۵ که رهبری مذاکرات بین المللی با ایران را برعهده گرفته، خواستار آن بوده است که این کشور خواست جامعه جهانی در کنار گذاشتن بخشی از برنامه های هسته ای خود، به خصوص غنی سازی اورانیوم را برآورده کند.

گروه ۱+۵ تاکید داشته است که محور مذاکرات را باید بسته پیشنهادی این گروه تشکیل دهد که شامل برخی امتیازات فنی و اقتصادی برای ایران در برابر تصمیم جمهوری اسلامی به تغییر سیاست هسته ای این کشور است.

در مقابل، مقامات جمهوری اسلامی با ارائه یک بسته پیشنهادی، حاوی نظرات آنان درباره راه حل مسایل مختلف جهانی و اعلام آمادگی خود برای مشارکت در حل آنها، گفته اند که مذاکرات می تواند در مورد وجوه مشترک پیشنهادهای متقابل دو طرف آغاز شود.

برخی کشورهای غربی عضو گروه ۱+۵ گفته اند که بسته پیشنهادی ایران حاوی اقدامات مشخص جهت حل و فصل بحران اتمی این کشور نیست و مقامات جمهوری اسلامی را متهم کرده اند که با کشاندن جامعه جهانی به مذاکراتی بی حاصل و بی پایان، در صدد وقت کشی هستند تا به برنامه های اتمی خود ادامه دهند.

این کشورها گفته اند که جمهوری اسلامی در صدد دستیابی به تسلیحات اتمی در پوشش فعالیت های صلح آمیز هسته ای است اما مقامات ایران این اتهام را رد کرده اند.

مطالب مرتبط