واکنش اصولگرایان منتقد دولت به سفر احمدی‌نژاد به لبنان

توکلی، باهنر، مطهری
Image caption نمایندگان اصولگرای منتقد دولت در مجلس ایران از سیاست خارجی آقای احمدی‌نژاد حمایت می‌کنند

چهره های اصولگرای منتقد دولت ایران از سفر محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری این کشور به لبنان تجلیل کردند و رفتار او در این سفر را "هوشیارانه" و "عزتمندانه" دانستند.

احمد توکلی، علی مطهری و محمدرضا باهنر، سه منتقد سرشناس آقای احمدی نژاد در مجلس ایران، امروز جمعه ۲۳ مهر (۱۵ اکتبر) در مورد دستاوردهای سفر دو روزه رئیس جمهوری این کشور به لبنان و تأثیر آن بر موقعیت بین المللی و منطقه ای ایران سخن گفتند.

آقای توکلی به خبرگزاری فارس گفت که مواضع "عزتمندانه" آقای احمدی نژاد در این سفر باعث شکسته شدن "هیمنه دشمن" در دل مردم شد.

او با اشاره به استقبال شخصیت های هر دو جناح عمده سیاسی لبنان از آقای احمدی نژاد، گفت که سفر رئیس جمهوری ایران باعث تقویت وحدت در لبنان شده است.

این در حالی است که مقامات غربی در روزهای اخیر نسبت به احتمال تضعیف حاکمیت ملی لبنان و افزایش تنش های داخلی در این کشور در اثر افزایش نفوذ ایران ابراز نگرانی کرده بودند.

آقای توکلی گفت که سفر آقای احمدی نژاد به لبنان باعث تقویت "نیروهای انقلابی" در منطقه و تضعیف کسانی شده است که "صلح ناعادلانه" را دنبال می کنند.

علی مطهری، دیگر نماینده اصولگرای منتقد دولت در مجلس هم در گفت و گو با فارس سفر آقای احمدی نژاد را "مظهر اعلای صدور انقلاب اسلامی" توصیف کرد و گفت که عملکرد او در جریان این سفر "هوشیارانه" بوده است.

آقای مطهری با اشاره به توجه آقای احمدی نژاد به همه گروه های مذهبی لبنان در جریان سفرش به این کشور، این سفر را عامل تقویت کننده وحدت در لبنان و ارتباط بیشتر ایران با دنیای عرب دانست.

او با تأیید سیاست خارجی "تهاجمی" آقای احمدی نژاد گفت: "این سفر در تصمیمات غربی ها درباره ایران اثر خواهد داشت، زیرا آنها ایران را به عنوان بخشی از جهان اسلام می بینند و درک می کنند که اقدام علیه ایران واکنش های متعدد در جهان اسلام دارد".

آقای مطهری نظر آن دسته از مخالفان دولت را که می گویند سیاست تهاجمی آقای احمدی نژاد خسارت هایی برای کشور دارد، نادرست دانست و گفت که اگر ایران در مقابل کشورهای غربی کوتاه بیاید، آنها بیشتر پیشروی خواهند کرد.

محمدرضا باهنر، یکی دیگر از منتقدان دولت آقای احمدی نژاد در مجلس ایران هم سفر او به لبنان را سفری "تاریخی"، "بسیار مهم" و "استراتژیک" توصیف کرد که پیامی روشن برای نظام بین المللی داشت.

او در یک کنفرانس مطبوعاتی گفت: "قاعدتا رژیم صهیونیستی هم پیام لازم را از استقبال مردم لبنان و نیز همدلی و همسویی نظام اسلامی با مردم لبنان گرفته است".

مقامات ایران معمولا در پاسخ به گمانه زنی هایی که در مورد احتمال حمله اسرائیل به تأسیسات اتمی ایران مطرح می شود، هشدار می دهند که چنین حمله ای برای اسرائیل بسیار پرهزینه خواهد بود.

تحلیلگران معتقدند که حزب الله لبنان، گروه مسلح مورد حمایت ایران، از جمله مهم ترین اهرم هایی است که در صورت حمله اسرائیل به تأسیسات ایران، می تواند علیه اسرائیل به کار گرفته شود.

آقای باهنر گفت که همراهی حزب الله در جریان سفر آقای احمدی نژاد به لبنان "عمق همسویی استراتژیک نظام اسلامی ایران با مقاومت لبنان" را به همگان نشان داد.

آقای باهنر و آقای توکلی از منتقدان اصلی سیاست های اقتصادی دولت آقای احمدی نژاد در مجلس ایران هستند و انتقادات تندی را در مورد بعضی از اطرافیان او و نحوه تعامل دولت با مجلس مطرح می کنند.

آقای مطهری هم از جدی ترین منتقدان سیاست های فرهنگی و سیاسی دولت آقای احمدی نژاد است.

او رفتار و سخنان آقای احمدی نژاد را یکی از عوامل اصلی شدت گرفتن ناآرامی های انتخاباتی سال گذشته ایران می داند و خواستار محاکمه اوست.

مطالب مرتبط