انتقاد جنتی از افزایش بهای آب و برق در ایران

احمد جنتی
Image caption آقای جنتی پیش تر گفته بود که مردم باید خود را برای یک وضعیت "شبه ریاضتی" آماده کنند

احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان ایران از افزایش بهای برق و آب در این کشور انتقاد کرد و از بی جواب ماندن پیگیری هایش در این مورد خبر داد.

آقای جنتی در سخنانی در نماز جمعه روز ۲۳ مهر ماه (۱۵ اکتبر) تهران گفت که اخیرا به او خبر داده اند که قیمت برق و آب "دو، سه و حتی چهاربرابر" افزایش پیدا کرده است.

او با انتقاد از این مساله، از پیگیری بی نتیجه در این باره خبر داد و گفت: "من به وزیر تلفن کردم، نامه نوشته ام اما جواب روشنی نگرفته ام."

دبیر شورای نگهبان طرح هدفمند کردن یارانه ها را به نفع کشور دانست، اما گفت که این طرح مانند یک عمل جراحی اقتصادی است، که باید خونریزی اش به حداقل برسد.

او با اظهار بی اطلاعی از زمان اجرای این طرح، مقامات دولتی را خطاب قرار داد و ضمن هشدار دادن نسبت به افزایش قیمت ها، گفت که در اجرای این قانون "دولتی ها نباید کاری کنند که مردم ناراضی شوند."

در روزهای اخیر نگرانی از وضعیت اقتصاد ایران پس از اجرای کامل طرح هدفمند کردن یارانه ها و احتمال بروز بحران اجتماعی و سیاسی در پی آن در اظهارات مقامات ایران مطرح شده است.

پیش تر آقای جنتی گفته بود که دولت ایران باید در اجرای طرح هدفمندکردن یارانه ها با تدبیر عمل کند و هشدار داده بود که دورانی از ریاضت اقتصادی در پیش است.

انتقاد از مصاحبه کریستین امان پور

آقای جنتی در بخش دیگری از خطبه های نماز جمعه تهران از مصاحبه اخیر محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران با کریستین امان پور، خبرنگار ایرانی الاصل شبکه ای بی سی آمریکا، انتقاد کرد.

او گفت: "این مصاحبه با آن خانم و وضعیت و سوابقی که دارد ناراحتم کرد و آن را تایید نمی کنم."

حدود یک ماه پیش آقای احمدی نژاد که برای شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل متحد به شهر نیویورک سفر کرده بود، مصاحبه ای اختصاصی با کریستین امان پور، خبرنگار ایرانی الاصل شبکه ای بی سی آمریکا انجام داد.

آقای احمدی نژاد در این مصاحبه صدور حکم سنگسار سکینه محمدی آشتیانی را انکار کرد و درباره مذاکره با آمریکا و آزادی مخالفان دولت در ایران سخن گفت.

اظهارات آقای احمدی نژاد واکنش هایی را به دنبال داشت و گروه های مدافع حقوق بشر، با انتشار اسناد صدور حکم خانم آشتیانی، آقای احمدی نژاد را به دروغگویی متهم کردند.

روزنامه اصولگرای رسالت نیز در مطلبی با عنوان "احمدی نژاد در میان سکینه و کریستین" از انجام این مصاحبه انتقاد کرد و با توجه به اینکه خانم امان پور در این مصاحبه روسری به سر نداشته است، انجام این مصاحبه را "اوج بی سلیقگی و بی توجهی" همراهان آقای احمدی نژاد دانست.

به نوشته رسالت آقای احمدی نژاد با ورود به مقوله سنگسار، "به همان دامی افتاد که قبلا درمورد عفاف و حجاب افتاده بود."

پیشتر آقای احمدی نژاد در یک مصاحبه تلویزیونی، مخالفتش را با نحوه برخورد با مساله "بدحجابی" اعلام کرده بود و گفته بود که تا جایی که بتواند با برخوردهای تند انتظامی در این مورد مخالفت خواهد کرد.

این اظهارات آقای احمدی نژاد انتقادات بسیاری از اصولگرایان و مقامات ایران را به دنبال داشت.

مطالب مرتبط