ایران در هفته ای که گذشت؛ ۲۳ مهر ۱۳۸۹

بازتاب سفر محمود احمدی نژاد، رییس جمهوری ایران به لبنان، بازداشت برخی از چهره های سرشناس منتقد دولت، 'درز اطلاعات'، و تصمیم هایی در حوزه اقتصاد از مهم ترین رخدادهای ایران در روزهای گذشته بودند.

احمدی نژاد در لبنان؛ "مهمان استثنایی"

Image caption سفر محمود احمدی‌نژاد به لبنان بازتاب فراوانی در مطبوعات منطقه و جهان داشته است

روز چهارشنبه ۲۱ مهر، محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران وارد لبنان شد و در بدو ورود در مسیری که فرودگاه را به شهر بیروت وصل می کند، مورد استقبال هزاران نفر قرار گرفت.

برخی از شخصیت های سیاسی لبنان که پیش تر با سفر او به این کشور مخالفت کرده بودند، نیز به استقبال او رفتند و روزنامه لبنانی السفیر او را "یک مهمان استثنایی در لحظه ای استثنایی" توصیف کرد.

آقای احمدی نژاد پس از دیدار با رئیس جمهوری، نخست وزیر و رئیس مجلس لبنان، برای سخنرانی به منطقه شیعه نشین ضاحیه در جنوب بیروت رفت.

او بار دیگر دولت اسرائیل را "رژیم نامشروع و بيگانه‌" خواند، آن را تهديد دائمی براي منطقه و دولت‌های جهان دانست، از کشورهای غربی به دلیل حمایت از این دولت انتقاد کرد و پرسید: " آيا در سابقه رژيم صهيونيستی چيزی جز جنايت ديده می شود؟"

آقای احمدی نژاد همچنین از گفت و گوهای صلح خاورمیانه انتقاد کرد و شناسایی حق حاکمیت فلسطینی ها بر سرزمین خود، بازگشت آوارگان فلسطینی به این سرزمین و بازگشت "اشغالگران" به "خانه هایشان" را تنها راه حل مسئله فلسطینی ها دانست.

او در دومین روز سفرش به لبنان هم به منطقه بنت جبیل در نزدیکی مرز اسرائیل رفت و در جمع هزاران نفر از مردم این منطقه گفت: "فلسطین با قدرت مقاومت پیروز خواهد شد" و بار دیگر تأکید کرد که "صهیونیست ها رفتنی هستند".

روزنامه کیهان استقبال از آقای احمدی نژاد در لبنان را "نمایش اقتدار ایران در منطقه" توصیف کرد و روزنامه های رسالت و سیاست روز نوشتند: "ایران قدرت خود را به رخ رژیم صهیونیستی کشید."

اما سایت کلمه، نزدیک به میرحسین موسوی، از رهبران مخالفان دولت، متن نامه محمد رضا خاتمی، دبیرکل سابق جبهه مشارکت خطاب به سید حسن نصرالله، دبیرکل حزب الله لبنان را منتشر کرد که در آن با اشاره به نحوه برخورد با فعالان سیاسی مخالف دولت ایران آمده بود: "نمی توان مدعی مبارزه با رژیم صهیونیستی بود و از این همه ظلم که بر این مبارزان واقعی می رود تبری نجست".

پیش تر، روز دوشنبه ۱۹ مهر، نیز اردشیر امیر ارجمند، که از او به عنوان مشاور میرحسین موسوی نام برده می شود در گفت و گو با این سایت، محمود احمدی نژاد را یک "دروغگوی متوهم" خواند و گفت: "وظیفه ما حمایت از تصمیم و اراده مردم فلسطین است نه مداخله در امور داخلی آنها یا تحمیل دیدگاهی به آنان.”

از سوی دیگر، مقامات اسرائیل به سفر آقای احمدی نژاد به لبنان به تندی واکنش نشان دادند و آن را نشانه ای از روند تبدیل شدن لبنان به یک "کشور تندرو" دانستند.

یک مقام عالی رتبه اسرائیلی که نخواست نامش فاش شود، به خبرگزاری فرانسه گفت: "سفر احمدی نژاد تبدیل شدن لبنان به عامل ایران در منطقه را کامل کرد و مورد تأکید قرار داد".

اگر چه رییس جمهوری ایران در اجتماع منطقه ضاحیه، بر وحدت کلمه در لبنان تأکید کرد، با این حال هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا هم با اشاره به حضور آقای احمدی نژاد در لبنان، نسبت به هر گونه تلاشی برای متزلزل کردن حاکمیت ملی این کشور هشدار داد و گفت که دولت آمریکا با هر کوششی برای بی ثبات کردن لبنان یا دامن زدن به تنش های داخلی در این کشور مخالف است.

آقای احمدی نژاد پیش از سفر خود به لبنان تلفنی با پادشاه عربستان سعودی و پادشاه اردن گفت و گو کرد. ناظران هدف از این گفت و گوهای تلفنی را کاستن از نگرانی های سران کشورهای منطقه از پیامدهای این سفر ارزیابی کردند.

پیش تر، یک گروه تندرو سنی که خود را "شاخه زیاد جراح از گردان های عبدالله عزام" معرفی کرده بود، با انتشار اطلاعیه ای در چند سایت اینترنتی، سفر رئیس جمهوری ایران به لبنان را تجاوز آشکار به مسلمانان اهل سنت و اقدامی خطرناک خوانده و هشدار داده بود که مناطق شیعه نشین لبنان مورد حمله قرار خواهد گرفت.

دولت و مخالفان؛ بیانیه و بازداشت

در روزهای آغازین هفته اعلام شد که مقام های ایرانی مجوز اقامت آنجلس اسپینوزا، خبرنگار روزنامه اسپانیایی ال پائیس را لغو کرده اند و از او خواسته اند که ظرف دو هفته ایران را ترک کند.

لغو مجوز اقامت این خبرنگار در ارتباط با مصاحبه پیشین او با احمد منتظری، پسر آیت الله حسینعلی منتظری، ارزیابی شد. آیت الله منتظری، مرجع تقلید منتقد حکومت ایران بود که در زمستان سال پیش درگذشت.

Image caption مصاحبه آنجلس اسپنیوزا، خبرنگار روزنامه اسپانیایی ال پائیس، با احمد منتظری، پسر آیت الله حسینعلی منتظری، موجب لغو مجوز او از سوی دولت ایران شد

همچنین متن بیانیه چهارده نفر از زندانیان سیاسی معترض به نتایج انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری منتشر شد که در آن تشکیل "یک گروه حقیقت یاب مستقل ملی متشکل از افرادی معتبر و مورد اعتماد جامعه" برای بررسی "دخالت ماموران امنیتی، اطلاعاتی و نظامی" در انتخابات سال گذشته، درخواست شده بود.

این بیانیه به آن بخش از اظهارات محمود احمدی نژاد، رییس جمهوری ایران اشاره داشت که پیش تر، در اجلاس اخیر مجمع عمومی سازمان ملل، تشکیل گروهی حقیقت یاب برای بررسی حادثه تروریستی یازدهم سپتامبر در آمریکا، را پیشنهاد کرده بود.

محسن میردامادی و محسن امین زاده که نام آنان در زیر این بیانیه آمده بود، از جمله هفت چهره اصلاح طلب هستند که پیش تر در شکایت نامه ای خطاب به رئیس قوه قضائیه ایران یک گروه نظامی- اطلاعاتی وابسته به سپاه پاسداران را به دخالت سازمان یافته در انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری ایران و وقایع پس از آن متهم کرده بودند.

روز دوشنبه ۱۹ مهر، غلامحسین اسماعیلی، رئیس سازمان زندان ها و اقدامات تامینی و تربیتی ایران اعلام کرد که با مراقبت هایی که در زندان اوین انجام می شود، امکان خروج نامه از این زندان وجود ندارد و مطالب اخیری که به نام برخی از زندانیان منتشر شده، از درون زندان بیرون نیامده است.

غلامحسین محسنی اژه ای، سخنگوی قوه قضائیه و دادستان کل ایران هم در یک نشست مطبوعاتی انتشار چنین بیانیه ای را تکرار جرم دانست و گفت: "اگر کسی در زندان یا مرخصی، مرتکب جرم جدیدی شود تحت تعقیب قرار گرفته و مجازاتش تشدید می شود."

او تأکید کرد که هفت نفر از آن چهارده نفر اعلام کرده اند بیانیه ای که به امضای آنها منتشر شده از طرف آنها نبوده است.

روز بعد، هفته نامه نیویورکر متن گفتگویی با مهدی کروبی، از رهبران مخالفان دولت را منتشر کرد. او در این مصاحبه بر زنده بودن و عمیق بودن جنبش اعتراضی مردم ایران تأکید کرد و گفت: " به دلیل سرکوب گستردهٔ حکومت، مردم در خیابان ها در حال شعار دادن و تظاهرات نیستند ... اگر حکومت اجازهٔ هر گونه تجمعی در خیابان ها را می داد، دنیا شاهد حضور میلیون ها نفر می بود."

از سوی دیگر علی مطهری، نماینده اصولگرای منتقد دولت در مجلس ایران سیاست های رئیس جمهوری ایران را در حوزه فرهنگی با اصولگرایان و در حوزه آزادی بیان با اصلاح طلبان متفاوت ارزیابی کرد و گفت که اطرافیان رئیس جمهوری برخلاف اخلاق و جوانمردی رفتار می کنند.

همزمان، وب سایت های خبری وابسته به جناح اصلاح طلب در ایران از بازداشت علی شکوری راد، عضو شورای مرکزی جبهه مشارکت ایران اسلامی خبر دادند.

روز چهارشنبه ۲۱ مهر، جبهه مشارکت با صدور بیانیه ای بازداشت علی شکوری راد را "نشانه شکست قطعی و محتوم و درماندگی کودتاگرانی" خواند که "در برابر منطق و استدلال جز تیغ و درفش در کف ندارند."

آقای شکوری راد پیش تر با انتشار مطلبی انتقادی در وبلاگ شخصی خود سخنان غلامحسین محسنی اژه ای در مورد انحلال جبهه مشارکت و سازمان مجاهدین انقلاب را "افتضاح قضایی" توصیف کرده بود.

انحلال این دو حزب اصلاح طلب در روزهای گذشته محل مناقشه میان دستگاه قضایی و مخالفان دولت ایران بوده است.

مقامات قضایی ایران می گویند که دادگاه انقلاب تهران اخیرا این دو تشکل را منحل کرده، اما در روزهای پایانی هفته متن نامه محمد سلامتی، دبیر کل سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی خطاب به مدیرکل سیاسی وزارت کشور ایران منتشر شد که در آن آمده بود: "سازمان تا این لحظه هیچگونه اطلاعی از اقدامات دادسرای محترم در مراحل مختلف تحقیق و بررسی و صدور کیفرخواست و تشکیل دادگاه و صدور حکم و مفاد آن ندارد."

همچنین در روزهای پایان هفته اعلام شد که مهدی خزعلی، نویسنده، ناشر و وبلاگ نویس به اتهام تبلیغ علیه نظام، نشر اکاذیب و تشویش اذهان عمومی بازداشت شده است.

مهدی خزعلی، از منتقدان صریح اللهجه محمود احمدی نژاد است؛ اما پدرش ابوالقاسم خزعلی از روحانیون حامی دولت کنونی محسوب می شود.

پرونده هسته ای؛ 'درز اطلاعات'

روز شنبه ۱۷ مهر، علی اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران گفت که کشورهای غربی با بعضی از کارشناسان سازمان انرژی اتمی ایران تماس گرفته اند و آنها را با وعده ادامه تحصیل و فراهم آوردن شغل و امکانات رفاهی بهتر در خارج از ایران وسوسه کرده اند و در مواردی موفق شده اند که اطلاعاتی را از این طریق به دست آورند.

Image caption علی اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران، امکان درز اطلاعات مربوط به برنامه هسته‌ای ایران را غیرممکن دانست اما گفت که در گذشته اطلاعاتی به کشورهای غربی رسانده شده است

او تأکید کرد که در حال حاضر درز اطلاعات "تقریبا غیرممکن" شده است.

یک هفته پیش تر، حیدر مصلحی، وزیر اطلاعات ایران از دستگیری تعدادی "جاسوس هسته‌ای" جدید در این کشور خبر داده بود.

او روز دوشنبه ۱۹ مهر، بار دیگر دستگیری این "جاسوسان" را در ارتباط با تلاش برای کسب اطلاعات هسته ای دانست و تأکید کرد که آنان متهم به انتشار ویروس استاکس نت نیستند.

در تیر ماه گذشته اعلام شد که سیستم های صنعتی ایران به کرم جاسوسی به نام "استاکس نت" آلوده شده اند که احتمالاً اطلاعات صنعتی و محرمانه زیادی را از ایران خارج کرده است.

روز چهارشنبه 21 مهر، عباس جعفری دولت آبادی، دادستان عمومی و انقلاب تهران گفت که "پرونده پنج جاسوس که با خارج از کشور ارتباط داشتند به زودی به دادگاه می رود" و هشدار داد: "امروز دشمن فقط در حوزه های قضایی، هوایی و فضایی دنبال جاسوسی نیست، بلکه در همه حوزه ها فعالیت دارد."

پرونده هسته ای؛ مذاکره

روز شنبه ۱۷ مهر، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران گفت که مذاکره با گروه وین، شامل آمریکا، روسیه، فرانسه و آژانس بین المللی انرژی اتمی، تنها برای تأمین سوخت رآکتور تحقیقاتی تهران نیست، بلکه هدف دیگر آن یافتن راهی برای برون رفت سیاسی از بحران اتمی ایران است.

منوچهر متکی وزیر امور خارجه ایران هم در یک کنفرانس خبری مشترک با برونو رودریگز همتای کوبایی خود در تهران "اواخر اکتبر و اوایل نوامبر" را زمان مناسبی برای گفت وگوهای اتمی با نمایندگان گروه ۵+۱ اعلام کرد و گفت طرفین در حال رایزنی برای تعیین تاریخ دقیق، سطح و محل این مذاکرات هستند.

در مقابل پی جی کراولی، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا گفت: "اگر ایران آماده مذاکرات است، تنها کاری که باید بکند این است که تلفن را بردارد و تاریخی را تعیین کند."

روز سه شنبه 20 مهر، رامین مهمانپرست، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در نشست هفتگی با خبرنگاران گفت: "بحث ما با گروه وین بحث مبادله سوخت است و بحث ما با گروه ۵+۱بسته پیشنهادی جمهوری اسلامی."

دو روز بعد، یکی از سخنگویان کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و نماینده گروه ۵+۱به خبرنگاران گفت کاترین اشتون از سعید جلیلی، رئیس هیات مذاکره کننده هسته ای ایران، دعوت کرده است اواسط ماه نوامبر به مدت سه روز در شهر وین با او دیدار و مذاکره کند.

حوزه اقتصاد؛ خبر های داغ

روز شنبه ۱۷ مهر، ساخت آزادراه هزار و صد کیلومتری قم به مشهد به وسیله قرارگاه خاتم الانبیاء سپاه پاسداران آغاز شد. هزینه احداث این راه ۱۳ تا ۱۵ هزار میلیارد تومان پیش بینی شده است.

آغاز ساخت این آزادراه با وجود آزاد راه های نیمه تمام در کشور، انتقاداتی را به دنبال داشت؛ اما حمید بهبهانی، وزیر راه و ترابری ایران گفت: "مسیر این آزادراه خاک است و می توان به راحتی آن را ساخت."

در دومین روز هفته اعلام شد که دولت ایران تصمیم دارد برای مقابله با مشکل کم آبی در شمال شرق ایران، سالانه دست کم ۵۰۰ میلیون متر مکعب آب دریای خزر را از طریق کانال و خطوط لوله به استان سمنان در حاشیه کویر لوت منتقل کند.

برای اجرای این طرح ۱۵۰ میلیارد تومان اعتبار پیش بینی شده و قرارگاه خاتم الانبیا مجری آن خواهد بود.

در روزهای میانی هفته اعلام شد که بانک مرکزی ایران جلوی فعالیت سه صرافی بزرگ را گرفته است. پیش تر، این بانک به صرافی ها هشدار داده بود که در صورت فروش دلار به بهای بالاتر از نرخ رسمی بانک مرکزی، مجوزشان را باطل خواهد کرد.

علیرضا افشار، معاون فرهنگی اجتماعی وزارت کشور ایران هم از آغاز پروژه ازدواج های سیصد هزار تومانی درایران توسط "بنیاد ازدواج آسان" خبر داد.

او گفت که در این طرح، جهیزیه عروس هم با مبلغی در حدود ۷۰۰ هزار تومان تهیه می شود و در مجموع دو جوان با یک میلیون تومان در قالب وام قرض الحسنه می توانند ازدواج کنند.

روز چهارشنبه ۲۱ مهر، صابر فیضی، مدیر عامل شرکت مخابرات ایران از قطع خطوط دو درصد از مشترکان این شرکت به دلیل بدهی خبر داد که بر اساس آمار، دست کم نیم میلیون نفر را شامل می‌شود.