استقبال آمریکا از خروج شرکت اینپکس از ایران

کراولی
Image caption دولت آمریکا می گوید همچنان خواهان حل و فصل دیپلماتیک مناقشه اتمی ایران است

دولت آمریکا از خروج یکی از بزرگترین شرکت های ژاپن از میدان نفتی آزادگان ایران در جنوب این کشور استقبال کرده است.

شرکت اینپکس روز جمعه (15 اکتبر) اعلام کرد که از طرح اکتشاف و توسعه میدان نفتی آزادگان خارج خواهد شد.

آزادگان با ذخایری نزدیک به 34 میلیارد بشکه نفت خام، از بزرگترین منابع نفتی کشف شده جهان در سی سال گذشته است.

فیلیپ کراولی، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا، روز جمعه در واشنگتن این تصمیم اینپکس را مطابق با قطعنامه 1929 شورای امنیت علیه ایران و نیز بر اساس تحریم هایی دانست که دولت ژاپن اخیرا علیه تهران در نظر گرفته بود.

ژاپن و کره جنوبی دو متحد آسیایی آمریکا هستند که اخیرا تحریم های یکجانبه ای علیه ایران در نظر گرفته اند.

اینپکس مهم ترین شرکت ژاپنی فعال در زمینه اکتشاف نفت است و دولت ژاپن، بزرگترین سهامدار آن است.

مسعود میرکاظمی وزیر نفت ایران پیشتر درباره "مشکلاتی" که شرکت اینپکس به دلیل تحریم ها با آن رو به روست، گفته بود که "ما علاقمند به ایجاد مشکل برای آنها نیستیم."

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا گفت که تصمیم شرکت ژاپنی "گام مهمی به جلو در تلاش جامعه بین المللی برای مبارزه با گسترش تسلیحات هسته ای و جلوگیری از تولید سلاح اتمی توسط ایران است."

ایران بر صلح آمیز بودن برنامه هسته ای خود تاکید دارد.

مذاکره 1+5 با ایران

فیلیپ کراولی همچنین گفت که آمریکا و کشورهای دوست و متحدش منتظر دریافت پاسخ رسمی ایران برای شرکت در مذاکرات هسته ای با گروه 1+5 است.

او بر خط مشی "دو مسیره" دولت آمریکا که بر مذاکره و تحریم استوار است نیز تاکید کرد.

ایران این خط مشی را بی فایده می داند و می گوید که تسلیم فشارهای بین المللی نخواهد شد.

از سوی دیگر، ویلیام هیگ، وزیر امور خارجه بریتانیا هم روز جمعه از اعلام آمادگی گروه 1+5 برای از سرگیری مذاکرات هسته ای با ایران در ماه نوامبر استقبال کرد.

کاترین اشتون، مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و نماینده گروه 1+5 به ایران پیشنهاد داده است تا مذاکرات هسته ای دو طرف در ماه نوامبر از سرگفته شود.

دولت ایران هنوز رسما به این درخواست واکنش نشان نداده است.

آقای هیگ که کشورش از اعضای گروه 1+5 است، با انتشار بیانیه ای در روز جمعه ضمن حمایت از دعوت خانم آشتون، از ایران خواست به طور سریع و مستقیم به این پیشنهاد پاسخ دهد.

سخنگوی خانم اشتون پنجشنبه به خبرنگاران گفت او از سعید جلیلی، دیبر شورای عالی امنیت ملی و رئیس هیات مذاکره کننده هسته ای ایران، دعوت کرده است اواسط ماه نوامبر به مدت سه روز در شهر وین با او دیدار و مذاکره کند.

سخنگوی خانم اشتون گفت که این پیشنهاد "در پی نشانه های مثبتی که ایران اخیرا نشان داده است" و ابراز تمایل این کشور به این که مذاکره کننده هسته ای اش با کاترین اشتون (به نمایندگی از گروه 1+5) دیدار کند، مطرح شده است.

منوچهر متکی، وزیر امور خارجه ایران، روز شنبه (9 اکتبر) "اواخر اکتبر و اوایل نوامبر" را زمان مناسبی برای گفتگوهای اتمی با نمایندگان این گروه دانسته و اعلام کرده بود "طرفین در حال رایزنی برای تعیین تاریخ دقیق، سطح و محل این گفتگوها هستند."

مطالب مرتبط