استقبال بریتانیا از پیشنهاد اشتون برای مذاکره با ایران

ویلیام هیگ
Image caption ویلیام هیگ خواستار پاسخ سریع ایران به پیشنهاد خانم اشتون شده است

ویلیام هیگ، وزیر امور خارجه بریتانیا از اعلام آمادگی گروه ۱+۵ برای از سرگیری مذاکرات هسته ای با ایران استقبال کرده است.

کاترین اشتون، مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و نماینده گروه ۱+۵ به ایران پیشنهاد داده است تا مذاکرات هسته ای دو طرف در ماه نوامبر از سرگفته شود.

آقای هیگ که کشورش از اعضای گروه ۱+۵ است، با انتشار بیانیه ای در روز جمعه ضمن حمایت از دعوت خانم آشتون، از ایران خواست به طور سریع و مستقیم به این پیشنهاد پاسخ دهد.

آقای هیگ پیشنهاد مذاکره با ایران را مبتنی بر حسن نیت دانست و خواستار پاسخگویی متقابل ایران شد.

سخنگوی خانم اشتون پنجشنبه به خبرنگاران گفت او از سعید جلیلی، دیبر شورای عالی امنیت ملی و رئیس هیات مذاکره کننده هسته ای ایران، دعوت کرده است اواسط ماه نوامبر به مدت سه روز در شهر وین با او دیدار و مذاکره کند.

سخنگوی خانم اشتون گفت که این پیشنهاد "در پی نشانه های مثبتی که ایران اخیرا نشان داده است" و ابراز تمایل این کشور به این که مذاکره کننده هسته ای اش با کاترین اشتون (به نمایندگی از گروه 1+5) دیدار کند، مطرح شده است.

به گفته این سخنگو، خانم اشتون امیدوار است آقای جلیلی پاسخ مثبتی به این پیشنهاد بدهد.

منوچهر متکی، وزیر امور خارجه ایران، روز شنبه ۹ اکتبر (۱۷ مهر) "اواخر اکتبر و اوایل نوامبر" را زمان مناسبی برای گفتگوهای اتمی با نمایندگان این گروه دانسته و اعلام کرده بود "طرفین در حال رایزنی برای تعیین تاریخ دقیق، سطح و محل این گفتگوها هستند."

همان زمان پی جی کراولی، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، گفته بود: "اگر ایران آماده مذاکرات است، تنها کاری که باید بکند این است که تلفن را بردارد و تاریخی را تعیین کند."

رامین مهمانپرست، سخنگوی وزارت خارجه ایران، نیز روز سه شنبه این هفته درباره موضع ایران نسبت به دستور جلسه مذاکرات احتمالی گفته بود: "موضوع بحث با گروه ۱+۵، بسته پیشنهادی جمهوری اسلامی خواهد بود."

به گفته آقای مهمانپرست، "در نشست های ژنو دو بسته یکی از طرف مقابل و یک بسته نیز از سوی جمهوری اسلامی پیشنهاد شد که فکر می کنیم بسته پیشنهادی جمهوری اسلامی می تواند محور مذاکرات قرار گیرد یا حداقل با مشترکات دو بسته پیشنهادی می توان مذاکرات را آغاز کرد."

مطالب مرتبط