سازمان هواپیمایی ایران: افزایش قیمت بلیط، شرکت های هواپیمایی را نجات داد

Image caption از اواسط مهرماه قیمت بلیط پروازهای داخلی در ایران سی درصد افزایش یافت

رضا نخجوانی، معاون وزیر راه و ترابری و رئیس سازمان هواپیمایی ایران می گوید که اگر قیمت بلیط هواپیماها در ایران افزایش نمی یافت شرکت های هواپیمایی ورشکست می شدند.

آقای نخجوانی روز شنبه ۲۴ مهر (۱۶ اکتبر) در مصاحبه با خبرگزاری دانشجویان (ایسنا) گفت: "شرکت هواپیمایی که فقط با یک هواپیما فعالیت می کند ورشکسته است و برای اعلام ورشکستگی نباید حتما فریاد بزند."

پیش از این، سازمان هواپیمایی کشوری اعلام کرده بود که قیمت بلیط تمام پروازهای داخلی ایران از پانزدهم مهر ماه به میزان ۳۰ درصد افزایش می یابد.

رئیس سازمان هواپیمایی می گوید که در حال حاضر شرکت های هواپیمایی ها حدود ۲۰۰ میلیارد تومان به شرکت فرودگاه های کشور و حدود ۱۰۰ میلیارد تومان بابت تامین سوخت به شرکت نفت بدهکارند که این "نشاندهنده غیر عادی بودن شرایط" است.

او با اشاره به اینکه سوختی که به شرکت های خارجی لیتری ۸۰۰ تومان فروخته می شود به شرکت های داخلی لیتری ۱۴۰ تومان عرضه می شود، گفت: "اگر نرخ سوخت دو برابر شود باید نرخ فعلی بلیط هم عوض شود."

آقای نخجوانی به نو نبودن هواپیماهای موجود کشور اشاره کرد و گفت که قیمت یک فروند هواپیمای نو ایرباس _۳۲۰ در حدود ۴۰ میلیون دلار است.

افزایش قیمت بلیط هواپیماها در ایران همزمان با مرحله اول اجرای قانون حذف یارانه ها صورت می گیرد و قرار است در طول پنج سال آینده قیمت تعدادی از کالاها و خدمات از جمله بلیط هواپیما را به قیمت های بین المللی برساند.

مشکل شرکت های هواپیمایی ایران کمبود منابع مالی برای خرید هواپیما نیست، بلکه این کشور از سه دهه پیش به دلیل تحریم های آمریکا نتوانسته ناوگان هوایی خود را بازسازی و نوسازی کند.

این تحریم‌ها بعد از انقلاب‌ ۱۹۷۹ میلادی آغاز شده و بر اساس آن ایران نمی تواند هواپیماهایی که بیش از ۱۰ درصد قطعات تشکیل دهنده آنها آمریکایی باشد خریداری کند، حتی اگر این هواپیماها در کشورهای دیگر ساخته شود.

ناتوانی ایران در خرید هواپیماهای نو باعث شده است که تا این کشور برای تامین نیازهای خود دست به خرید هواپیماهای دست دوم و هواپیماهای روسی بزند.

مطالب مرتبط