بررسی روزنامه های صبح تهران؛ یکشنبه ۲۵ مهر

تیترهای اول

"کسری 17 میلیارد دلاری تراز بازرگانی ایران" عنوان اصلی مردم سالاری است، ایران در تیتر اول خود خبر داده که "ایران با تولید بنزین از تحریم‌ها جلو افتاد" و آرمان همین خبر را از قول محمود احمدی نژاد با این جمله منعکس کرده "بابد پول نفت به جیب ملت برود".

"دخالت مقامات هلند در محاکمه یک تروریست" تیتر اول اعتدال است، "آیا لاریجانی همچنان رئیس باقی می‌ماند؟" در صدر اخبار سیاست روز آمده، "انقلابی در عرصه پزشکی" عنوان اصلی حمایت است و خراسان همین خبر را با تیتر "تولید بافت های طبیعی پیوند چشمی در ایران برای اولین بار در جهان" آورده است.

کیهان خبر از این داده که "خیابان های فرانسه به میدان جنگ تبدیل شد"، تهران امروز از "بازگشائی شاهراه مبادلات ارزی ایران" نوشته و فرهیختگان "ماجرای ضبط یک میلیون دلار درآمد فوتبال ایران در آمریکا" را با اهمیت ترین خبر امروز دیده است.

جام جم از "بازگشت تدریجی رونق به بازار مسکن" خبر داده و "ایجاد تشکل تازه قانونی برای واردات" خبر اول‌ جهان صنعت است.

گزیده مقالات

سفر نوری المالکی به تهران

رحمان قهرمانپور در سرمقاله تهران امروز نوشته نوری المالكی در حالی فردا راهی تهران خواهد شد كه صحنه سیاسی عراق طی یك هفته گذشته باز هم تغییر كرده و تردیدها نسبت به نخست‌وزیر شدن نوری المالكی بیشتر از هفته قبل شده است.

به نوشته این روزنامه اعلام العراقیه مبنی بر اینكه به هیچ وجه از نوری المالكی حمایت نخواهد كرد و نیز اعلام نارضایتی مجلس اعلا و برخی از اعضای حزب ‌الدعوه از اصرار بیش از حد نوری المالكی بر نخست‌وزیر شدن، شرایط را نسبت به هفته‌های قبل پیچیده‌تر كرده است. بعد از اعلام اینكه پیمان ملی شیعیان، نوری المالكی را به عنوان نامزد اصلی خود برگزیده، انتظار می‌رفت مسیر نخست‌وزیری وی هموارتر شود اما شرایط آنگونه كه تصور می‌شد پیش نرفت. دیدار عمار حكیم از سوریه و ملاقات ایاد علاوی با مقام‌های مصری بار دیگر صحنه را عوض كرد.

تهران امروز نوشته صحنه سیاسی عراق هر روز و بلكه هر ساعت تغییر می‌كند و در این میان كار میانجیگران و دیپلمات‌ها بسیار سخت و دشوار است. در صحنه عملی امكان و شانس نوری المالكی برای نخست‌وزیر شدن بیشتر است اما مسئله اصلی میزان مقبولیت و اقتدار وی در صورت تشكیل دولت است. در دولتی كه مجلس اعلا و فهرست العراقیه حضور نداشته باشند، ائتلاف شكننده خواهد بود. ضمن اینكه كنار كشیدن العراقیه می‌تواند احتمال بی‌ثباتی را در عراق افزایش دهد.

باخت آمریکا و برد ایران

کیهان در سرمقاله خود نوشته آمریكایی ها در یك موضع عجز آلود اعلام كردند كه به دلیل سفر دكتر احمدی نژاد به لبنان توافق انجام شده بین واشنگتن-بیروت برای تجهیز ارتش لبنان را به حالت تعلیق درمی آورند این در حالی است كه اگر غرب از كمك به تجهیز ارتش لبنان طفره رود با دست خود این موضوع را به ایران واگذار كرده است. واقعیت این است كه مدت هاست دولت آمریكا امكان تاثیر گذاری بر تحولات لبنان- و بسیاری از كشورهای دیگر منطقه- را از دست داده است. وضعیت لبنان به خوبی نشان می دهد كه سیاست آمریكا در خاورمیانه از اشتباهات فاحش و متداوم مقامات این كشور رنج می برد.

این روزنامه هوادار دولت به اشاره به یكی از روزنامه های لبنانی که نامش برده نشده نوشته این روزنامه با اشاره به اهدای دستگاه بسیار پیشرفته «نانو اسكوپ» - كه قادر است، اشیاء را 100 هزار بار بزرگتر از میكروسكوپ نشان دهد- به رئیس جمهور لبنان- كه از طریق وی به دانشگاه بین المللی لبنان اهداء شد- نوشت سالهاست كه به غرب می گوییم بیایید ما را در صنعتی شدن لبنان كمك كنید ولی آنان امتناع می كنند و حالا ایران بدون تشریفات دستاوردهای علمی خود را در اختیار ما می گذارد.

کیهان در پایان ادعا کرده در پایان سفر هیات ایرانی، جمع زیادی از تجار لبنانی طی بیانیه ای اعلام كردند كه سفر رئیس جمهور ایران به لبنان به صنعت، تجارت و كسب و كار در لبنان رونق تازه ای خواهد داد چرا كه اینك یك بازار بزرگ در خاورمیانه به روی ما گشوده شده است. پس لبنان به زودی مركزیت اقتصادی خود را در خاورمیانه احیا می كند.

گروه های سیاسی چه می خواهند

مهدی قوامی پور در مردم سالاری نوشته مدافعان دولت دهم مدام می گویند جهت حرکت دولت محمود احمدی نژاد در مسیر اصلی گفتمان جمهوری اسلامی است و این جهت گیری آن قدر مهم و اساسی است که باید با تمام توان از این دولت حمایت کرد و اجازه داد تا به اهدافی که تعیین کرده برسد. پیش فرض این تحلیل آن است که جهت گیری دولت های قبلی موجب انحراف در گفتمان انقلاب اسلامی شده و حالا باید به اصطلاح عمود خیمه را به جای اولش برگرداند.

به نوشته این تحلیلگر: اصلاح طلبان شعار "استقلال، آزادی، جمهوری اسلامی "را کانونی ترین شعار انقلاب می دانند که در برگیرنده اصلی ترین خواست ملت ایران و مورد تائید امام راحل بوده است. هم چنین آنان اجرای بی تنازل قانون اساسی جمهوری اسلامی را راهی برای تحقق شعار فوق می دانند. قانونی که سهم و نقش هر یک از قوا و حقوق ملت را مشخص کرده است و اجرای آن می تواند مشکلات کشور را حل کند و موجبات رشد و توسعه را فراهم آورد.

مردم سالاری نتیجه گرفته از این منظر واردات بی رویه کالاهای چینی استقلال اقتصادی کشور را به خطر انداخته و برخورد حذفی با مطبوعات منتقد و مستقل و منتقدین سیاسی، آزادی های مصرح ملت در قانون اساسی را تحدید کرده است. اصلاح طلبان براین باورند که مسکوت ماندن تعریف جرم سیاسی و عدم رعایت حقوق شهروندی که فصل مبسوط و مفصلی از قانون اساسی را تشکیل می دهد موجبات مخدوش شدن جمهوریت نظام و به تبع آن اسلامیت آن نیز می شود فلذا توسعه سیاسی و مشارکت فعال ملت در فرایند تصمیم گیری ها را یگانه راه تحقق شعارها و وعده های انقلاب اسلامی می دانند.

خلاف قانون اساسی

دکتر حسین راغفر در مقاله ای در آرمان نوشته کمیسیون تلفیق مجلس، توافق دولت و آقایان ابوترابی، باهنر و عبداللهی برای واگذاری حداقل 20 درصد از مدارس دولتی در طول برنامه پنجم را تصویب کرد. در صورت تصویب نهایی مصوبه کمیسیون تلفیق در صحن علنی مجلس، دولت می‌تواند تا صد در درصد مدارس دولتی را در طول برنامه پنجم به بخش غیر دولتی واگذار کند.

به نوشته این کارشناس مسائل اموزشی: واگذاری مدارس دولتی یک فاجعه است. طبق قانون اساسی دولت مکلف است آموزش و پرورش رایگان در اختیار مردم قرار دهدواین اقدام برخلاف شعار حمایت از مستضعفان است.

این مقاله سپس بریتانیا را مثال آورده که "مهد سرمایه داری صنعتی است و از سیستم آموزش و پرورش رایگان برخوردار است و بسیاری از خدمات رایگان به کودکان ارائه می‌شود. اما تعدادی از بچه‌ها در ایران به دلیل پرداخت مبالغی که در مدارس دریافت می‌شود قادر به تحصیل نیستند چرا که خانواده های‌شان توانایی پرداخت این هزینه‌ها را ندارند.

مقاله آرمان با این تاکید به پایان می رسد که امروز شاهد نوعی فرسایش انضباط اجتماعی هستیم که ناشی از رشد گروه‌هایی است که از آموزش کافی برخوردار نیستند و هیچ آینده‌ای نداشته و فاقد هرگونه سرمایه هستند. این قشر در دام کانون‌های بزه و جرم و جرائم قرار می‌گیرند و می‌توانند خوراک مناسبی برای گروه‌های تبهکاری باشند. روندی که پولی شدن آموزش به آن سرعت می بخشد.

سایه‌های تهدید بر سر بورس

ستاره شهریاری‌ در سرمقاله جهان صنعت نوشته نوسانات بازار طلا و ارز و استقبال سرمایه‌گذاران از رشد قیمتی این بخش در روز‌های گذشته بورس را زمین زد به طوری که در هفته گذشته دماسنج اقتصادی کشور هزار واحد پایین آمد و دوباره به محدوده مقاومتی 17 هزار واحد بازگشت، گویا این بار نقدینگی به بازار طلا و ارز هجوم آورده است.

به نوشته این مقاله واضح است که در بازار سرمایه هر شخص به دنبال کسب سود است و حال آنکه گرایش افراد تعیین‌کننده روش‌های دستیابی به این هدف خواهد بود.هرچند تصور می‌شد با بازدهی بالای بورس در شش ماهه ابتدای سال و اعلام حمایت مسوولان از این بازار دیگر هیچ بازاری نتواند به عنوان رقیب این بازار اعلام حضور کند، به نظر می‌رسد هنوز هم انگیزه کسب سود در کوتاه‌مدت آنقدر شدید است که به یکباره اکثریت جامعه سرمایه‌گذار طلا و ارز می‌شوند.

سرمقاله جهان صنعت نوشته هرچند بورس در هفته گذشته نگران خروجی سرمایه‌گذاران و ورود شاخص به ارقام منفی بود اما با بررسی شرایط موجود به نظر می‌رسد تهدید جدی برای بازار وجود نخواهد داشت و روند رو به رشد تنها با اندکی تعدیل همراه خواهد شد.

ایران بر صندلی ریاست اوپك

سیاست روز با اشاره به این که پس از گذشت قریب به چهار دهه، سه روز پیش كرسی ریاست اوپك به ایران عطا شد تا این كشور نقش واقعی خود در بخش بین‌المللی نفت را پیدا كند نوشته این اتفاق به طور قطع آثار مثبت و موثری در دیپلماسی نفتی ایران خواهد گذاشت و همچنین جایگاه نفتی كشورمان را بین كشورهای عضو و غیر عضو اوپك ارتقاء خواهد بخشید.

این روزنامه سپس با كارشناسان و نمایندگان انرژی گفتگو کرده و از قول معاون مرکز پژوهش های مجلس نوشته ایران می‌تواند نفت را به صاحبان اصلی‌اش برگرداند.

به نوشته سیاست روز حسین نجابت عضو كمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی، گفته است با توجه به این موضوع كه نفت و بطور كلی انرژی كالایی راهبردی و تعیین‌كننده در سطح بین‌المللی به شمار می‌آید، اگر ایران بتواند در طول دوران ریاستش با راهبردی درست، وظایفش را انجام دهد، آن‌گاه توانسته به سیاست‌ها و اعتقاداتش در داخل كشور نیز عمل کند.

همچنان گلایه از سودجویان

احمد اخوی در آرمان نوشته انتقاد وزیر جهاد كشاورزی از واردات و نظام توزیع تحت عنوان‌های واردات بی‌رویه و گروهی دلال سودجو (نقل‌به‌معنی) و معرفی آنها به عنوان عوامل جلوگیر بهبود زیرساخت‌ها و تولیدات كشاورزی ، مرا به یاد بحث‌های دوران تدوین برنامه سوم توسعه انداخت. بحث‌هایی كه آزادسازی تجارت كشاورزی و برتری‌های آن بر سیاست‌ خودكفایی برای توسعه اقتصادی و خطرات این سیاست را در اجرا به دلیل شدت بیشتر نقایص بازار در كشاورزی و حساس بودن برنامه كنترل قیمت‌ها و تنظیم بازار برای چندمین بار مطرح كرد.

به نوشته این کارشناس هدف برنامه سوم توسعه و كوچك شدن دولت بود به همین لحاظ وزارت جهاد كشاورزی از ادغام دو وزارتخانه به تصویب رسید تا به رفع نقایص بازار كشاورزی یا به حداقل رساندن زیان‌های این بازار ناقص از طریق انواع حمایت از تولید و درآمد كشاورزی و برنامه‌ریزی تولید و تأمین نیاز كشور به محصولات كشاورزی و دامی بپردازد.

آرمان نوشته سؤال این است كه چرا با توجه به منابع مصروف در بودجه كشاورزی و آسیب‌پذیری كمتر آن از جنگ تحمیلی و نوسانات كوتاه مدت بازار طی سی سال هنوز زیرساخت‌ها و بستر لازم برای كارآمد كردن بخش و انتقال آن به یك كشاورزی فنی و علمی ـ آنطور كه وزیر محترم در توجیه محدودیت واردات عنوان كرده‌اند ـ به طور مناسب بوجود نیامده است؟