نگرانی وزیر بهداشت ایران از افزایش پوکی استخوان در میان زنان

Image caption مشکلات ناشی از پوکی یا ضعف استخوانی در زنان بیشتر از مردان است.

وزیر بهداشت ایران گفته است حدود دو میلیون زن ایرانی در معرض خطر شکستگی استخوان قراردارند.

مرضیه وحید دستجردی، وزیر بهداشت ایران، در پیامی به نشست پیشگیری از استئوپروز (پوکی استخوان) کشورهای اکو که در دانشگاه علوم پزشگی برگزارشد، گفت:" آنچه استئوپروز را برای نظام سلامت کشور حائز اهمیت کرده، شکستگی های ناشی از آن و تحمیل هزینه های مادی و معنوی حاصل از آن است به طوری که مرگ ناشی از شکستگی های استئوپروتیک بیش از مرگ و میر ناشی از سرطان پستان گزارش شده است."

ابتلا به پوکی استخوان باعث می شود که استخوان های فرد شکننده شود.

به گفته وزیر بهداشت براساس آمارها مشکلات ناشی از پوکی یا ضعف استخوانی در زنان بیشتر از مردان است تا جایی که حدود دو میلیون زن در معرض خطر شکستگی استخوان ناشی از استئوپروز در کشور هستند.

مرضیه وحید دستجردی همچنین گفت با توجه به افزایش امید به زندگی در سال های اخیر در کشور، تعداد افراد سالخورده و در نتیجه شیوع استئوپروز در جامعه روبه افزایش است و انتظار می رود که شیوع این بیماری در دهه های آینده شدیدا افزایش یابد.

خانم وحید دستجردی با اشاره به این که روز جهانی پوکی استخوان ۲۸مهر ماه است افزود که این روز فرصتی است تا ضمن آگاهی عمومی مردم نسبت به این معضل خاموش، توجه سیاستگذاران سلامت، پزشکان و سایر حرفه های پزشکی را نسبت به این بیماری جلب شود.

بیماری پوکی استخوان سلامت و کیفیت زندگی بسیاری از سالمندان جهان را با خطر روبرو کرده است.

بیماری پوکی استخوان به گونه ای است که استحکام نسج استخوان و کیفیت آن تضعیف و احتمال شکستگی چند برابر می شود. بنابر گزارشهای علمی، نیمی از زنان بالای پنجاه سال دچار شکستگی استخوان می شوند که دلیل اصلی آن استئوپروسیس(پوکی استخوان) است.

مطالب مرتبط