'شرکت های چینی تحریم های ایران را دور می زنند'

موشک ایران
Image caption به نوشته واشنگتن پست سازمان های اطلاعاتی آمریکا معتقدند شرکت های چینی فناوری و قطعات ممنوعه به ایران می دهند

روزنامه آمریکایی واشنگتن پست شامگاه یکشنبه در نسخه اینترنتی خود نوشت دولت اوباما به این نتیجه رسیده است که شرکت های چینی با نقض تحریم های سازمان ملل متحد به فناوری موشکی و برنامه اتمی ایران کمک می کنند.

این روزنامه به نقل از یک مقام ارشد آمریکایی که خواسته است نامش فاش نشود می افزاید رابرت آینهورن مشاور ویژه وزارت خارجه آمریکا در امور کنترل تسلیحات اتمی ماه گذشته با سفر به پکن "فهرست مهمی" از شرکت ها و بانک های چینی را که واشنگتن معتقد است تحریم های سازمان ملل علیه تهران را نقض کرده اند در اختیار مقام های این کشور گذاشت.

واشنگتن پست می نویسد دولت اوباما گمان نمی کند دولت چین به این شرکت ها چنین اجازه ای داده باشد و یک سخنگوی سفارت چین نیز تایید کرده که پکن در حال بررسی این موضوع است.

سازمان ملل متحد تحریم های متعددی علیه ایران اعمال کرده و انتقال قطعات، فناوری و خدماتی را که به برنامه های اتمی و موشکی ایران کشور کمک کند ممنوع کرده است.

ایران این تحریم ها را غیرقانونی می داند و می گوید به دنبال تولید تسلیحات اتمی نیست.

علاوه بر سازمان ملل متحد، اتحادیه اروپا و آمریکا نیز ایران را مشمول تحریم های یکجانبه خود قرار داده و بسیاری از شرکای تجاری جمهوری اسلامی را وادار به محدود کردن معاملاتشان با تهران کرده اند.

کشورهای غربی می گویند پس از روسیه، اکنون تنها چین است که با ایران روابط وسیعی دارد.

به نوشته واشنگتن پست فعالیت شرکت های چینی در بخش انرژی و نوسازی تسلیحاتی ایران آنقدر نگران کننده است که ممکن است روابط واشنگتن و پکن را دچار مشکل کند.

این روزنامه می نویسد برخی نمایندگان کنگره آمریکا در ملاقات اخیر خود با شی فنگ، معاون سفیر چین در واشنگتن، به او گفته اند تنها موضوعی که می تواند دمکراتها و جمهوریخواهان را متحد کند "تعامل چین با ایران است."

مقام یاد شده آمریکایی به این روزنامه گفته است سازمان های اطلاعاتی این کشور معتقدند شرکت های چینی با نقض تحریم های سازمان ملل متحد در انتقال فناوری و قطعات ممنوعه به برنامه های نظامی ایران دست دارند و بانک های چینی در این گونه معاملات به ایران کمک می کنند.

واشنگتن پست می نویسد گرافیت، تنگستن، آلیاژ قوی آلومینیوم از جمله موادی هستند که دولت اوباما می گوید ایران از طریق شرکت های چینی برای برنامه های اتمی خود تهیه کرده است.

مطالب مرتبط