پیام تبریک کروبی به رئیس جمهور شیلی به مناسبت رهایی معدنچیان

مهدی کروبی
Image caption مهدی کروبی طی یکسال گذشته مورد حملات شدید برخی گروه های طرفدار دولت قرار گرفته است

مهدی کروبی از رهبران مخالفین دولت ایران طی پیامی به سباستین پینیرا رئیس جمهور شیلی انتشار لحظه به لحظه اخبار معدنچیان را ناشی از توجه افکار عمومی جهان به شان و کرامت ذاتی انسانها و نتیجه گذار این کشور از دیکتاتوری به دمکراسی دانسته است.

به گزارش سحام نیوز سایت خبری نزدیک به آقای کروبی، او در این پیام گفته است خبر "مسرت بخش" نجات معدنچیان موجی از خوشحالی در میان تمامی ملل جهان از جمله "مردم بزرگ ایران" ایجاد کرد.

اشاره آقای کروبی به نجات 33 کارگری است که به مدت 69 روز در معدنی در شیلی گرفتار بودند و سرانجام هفته پیش بیرون آورده شدند.

در این مدت دولت شیلی و بخصوص شخص آقای پینیرا امکانات وسیعی برای کمک به این معدنچیان بکار گرفتند و رسانه های خبری جهانی نیز این ماجرا را بدون وقفه دنبال کردند.

مهدی کروبی با اشاره به کودتای خونین سال 1973 که به سرنگونی دولت سالوادور آلنده و برقراری دو دهه دیکتاتوری در شیلی منجر شد، گفته است: "در آن مقطع جان، مال و حیثیت و شان انسانی از سوی دیکتاتور وقت براحتی نادیده گرفته می شد."

وی "ریشه تحول بزرگ در نگرش دولتمردان کشور شیلی به کرامت و شان انسانی را تغییر در ساختار نظام حقوقی این کشور از دیکتاتوری به دمکراسی" دانسته است.

مهدی کروبی با اشاره تلویحی به دولت ایران و درگیری های پس از انتخابات ریاست جمهوری سال گذشته افزود: "دولت هایی که تاکنون مطالبات مشروع ملت های خود را نادیده گرفته اند و یا با زور به آن پاسخ می دهند با درس گرفتن از این حادثه به مردم بازگردند و لذت با مردم بودن را تجربه کنند."

او طی یکسال گذشته مورد حملات شدید برخی گروه های طرفدار دولت قرار گرفته است.

پس از کودتای خونین نظامیان در سال ۱۹۷۳ و کشته شدن رئیس جمهوری منتخب سالوادور آلنده، حکومت وحشت و سرکوب در شیلی برقرار شد و احزاب سیاسی منحل و فعالان سیاسی بازداشت، زندانی و شکنجه شدند.

اما دو دهه بعد حکومت دیکتاتوری ژنرال پینوشه نیز در مقابل فشارهای مردم سقوط کرد و این کشور بسوی دمکراسی گام برداشت.

برخی از تحلیلگران ماجرای گرفتاری و نجات معدنچیان در شیلی را نمونه ای از وحدت بین دولت و ملت این کشور ذکر کرده اند.

مطالب مرتبط