هشدار دولت به مطبوعات درباره انعکاس اخبار مخالفان

اعتراض گزارشگران بدون مرز به ایران در فرانسه
Image caption گزارشگران بدون مرز می گوید رتبه ایران از نظر آزادی مطبوعات 172 است

مدیر کل مطبوعات داخلی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به مطبوعات ایران هشدار داده است که در صورت دادن پوشش خبری به رهبران مخالفان، تذکر خواهند گرفت و در صورت تداوم این کار توقیف و حتی لغو امتیاز خواهند شد.

به گزارش خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی، ایرنا، احسان قاضی زاده روز شنبه در نشستی با مدیران مسئول نشریات و مدیران خبرگزاری های استان کرمان اظهار نظر می کرد.

او گفت: "مطبوعاتی که در جریان حوادث پس از انتخابات حتی به یک خط در مورد وقایع 9 دی ماه، روز قدس و سایر اصول نظام نپرداختند، انتظار حمایت و یا دریافت یارانه مطبوعات را نداشته باشند."

او افزود: "نشریاتی که هنوز پس از جریان فتنه به انتشار بیانیه و عکس سران فتنه می پردازند، براساس قانون مطبوعات تذکر گرفته و در صورت تداوم توقیف و لغو امتیاز نیز خواهند شد."

اشاره او ظاهرا به انتشار اخبار مهدی کروبی و میرحسین موسوی است که در انتخابات ریاست جمهوری سال 1388 دولت را به تقلب گسترده در انتخابات متهم کردند و حکومت ایران از آنها به عنوان "سران فتنه" نام می برد.

وزارت ارشاد ایران بر فعالیت رسانه های داخلی و خارجی در ایران نظارت می کند.

منابع خبری اصلاح طلبان حدود یک ماه قبل گزارش دادند که شورای عالی امنیت ملی ایران به سردبیران روزنامه ها گفته است از انتشار اخبار مربوط به میرحسین موسوی و مهدی کروبی بپرهیزند. آن خبر رسما تایید نشد.

از زمان اعتراضات گسترده خیابانی به نتایج انتخابات ریاست جمهوری بسیاری از فعالان معترض، روزنامه نگاران منتقد و چهره های سیاسی اصلاح طلب راهی زندان ها شده اند. به علاوه مهم ترین رسانه های چاپی آنها توقیف شده است که امکان ارتباط رهبران مخالفان را با مردم مشکل کرده است.

سازمان گزارشگران بدون مرز، ایران را در رده بندی جهانی آزادی مطبوعات در سال ۲۰۰۹ در رتبه ۱۷۲ قرار می دهد. در این رده بندی تنها کشورهای ترکمنستان، کره شمالی و اریتره در رده پایین تری از ایران قرار دارند.

مقام های حکومت ایران اعتراضات پس از انتخابات و جنبش مخالفان را یک توطئه تحت حمایت خارجی برای تضعیف و یا براندازی حکومت می دانند؛ اتهامی که مخالفان رد می کنند.

سپاه پاسداران ایران که عملیات مهار اعتراضات و تظاهرات پس از انتخابات را به عهده داشت و به خشونت و حتی قتل تظاهرکنندگان متهم شد، بارها به مخالفان هشدار داده است که از ایجاد "بحران امنیتی" بپرهیزند.

آقای قاضی زاده روز شنبه گفت: "بعضی ها به جای اینکه در فضای باز کار کنند، تنها به یک موضوع ویژه می پردازند. در همین راستا نشریاتی در برخی استان های کشور در جریانات یک سال گذشته به دلیل توهین به اصول نظام و اهانت ها به جایگاه مراجع و ولایت فقیه لغو مجوز شدند."

آقای قاضی زاده همچنین در مورد یارانه مطبوعات گفت: "یارانه مطبوعات نوعی کمک به مطبوعات است و قرار نیست برای همیشه ثبات و بقا داشته باشد."

مطالب مرتبط