ادامه درخواست ها برای آزادی نسرین ستوده وکیل حقوق بشر در ایران

عکس نسرین ستوده در دست شیرین عبادی
Image caption خانم ستوده وکالت تعدادی از پرونده های سیاسی را به عهده داشته است

90 فعال اجتماعی و سیاسی در ایران طی بیانیه ای خواستار آزادی نسرین ستوده وکیل حقوق بشر شده اند و زهرا رهنورد نیز در نامه ای سرگشاده به رئیس قوه قضاییه ایران درخواست آزادی او و سایر فعالان زن را مطرح کرده است.

نسرین ستوده ۱۳ شهریور ماه در پی دریافت احضاریه و به اتهام "اقدام علیه امنیت ملی و تبلیغ علیه نظام" بازداشت شد.

گفته می شود که او از روز سوم مهر در اعتراض به وضعیت نگهداری خود دست به اعتصاب غذا زده بود. نزدیکان خانم ستوده می گویند تماس ها با او بسیار محدود و یا کاملا مسدود بوده است و نگران وضع او هستند.

در نامه 90 فعال سیاسی، حقوق دان و فعال مدنی که روز یکشنبه در وبسایت های ناراضیان منتشر شد در اشاره به بازداشت خانم ستوده آمده است: "تلاش برای تحدید هرچه فزونتر جامعه مدنی ایران و بسط اقتدارگرایی، اینک از سطح کنشگران مدنی و منتقدان گذشته و دامن وکلای ایشان را نیز گرفته است."

نسرین ستوده، مادر دو فرزند، وکالت تعدادی از پرونده های سیاسی و حقوق بشری از جمله شیرین عبادی، عیسی سحرخیز، کیوان صمیمی، محمدصدیق کبودوند، عاطفه نبوی، خدیجه مقدم، احمد نجاتی کارگر از کشته شدگان پس از انتخابات و آرش رحمانی پور، از اعضای انجمن پادشاهی ایران که در سال ۸۸ اعدام شد، را بر عهده داشته است.

در بیانیه تازه فعالان سیاسی و مدنی آمده است که نگرانی آنها "با اخبار جدید مبنی بر اعتصاب غذای ایشان (خانم ستوده) از دو هفته پیش، تشدید شده است."

آنها همچنین نوشتند: "درحالی که هرگونه احتمال و شائبه فرار و اختفای اسناد و مفقود ساختن مدارک و ... در مورد ایشان، به تمامی منتفی است، مشخص نیست چرا مسئولان قضایی این وکیل آزاده را با سنگین ترین قرار ممکن (بازداشت در سلول انفرادی) مواجه ساخته اند."

این بیانیه از جمله به امضای احمدصدر حاج صیدجوادی، حبیب الله پیمان، تقی رحمانی، عزت الله سحابی، هاله سحابی، عبدالفتاح سلطانی، اعظم طالقانی، نرگس محمدی، مهدی ناطقی و حسن یوسفی اشکوری رسیده است.

همزمان زهرا رهنورد همسر میرحسین موسوی از رهبران مخالفان دولت در ایران در نامه ای خطاب به آیت الله آملی لاریجانی رئیس قوه قضاییه ایران خواستار آزادی خانم ستوده و شمار دیگری از زنان فعال شده است.

در این نامه که در وبسایت "کلمه" منتشر شده به مهدیه گلرو، بهاره هدایت، محبوبه کرمی، عاطفه نبوی، هنگامه شهیدی و نسرین ستوده اشاره می شود و می گوید که جرم اینها و سایر زنان زندانی سردادن ندای آزادی در انتخابات دهم بوده یا آنها به نوعی "گروگان هستند."

خانم رهنورد، استاد دانشگاه، می نویسد: ".... در مجموع کشته شدن زنان در درگیری های خیابانی، زنانی که شوهرانشان را به شهادت رسانده اند و دستگیری و وجود زنان زندانی لکه ننگی بر پیشانی نظام است، بنابراین از شما می خواهم و این خواست ملت ایران است که همه زندانیان را آزاد کنید."

پیش از این شیرین عبادی، برنده ایرانی جایزه صلح نوبل به بازداشت خانم ستوده اعتراض کرده بود.

او ضمن ابراز نگرانی از وضعیت سلامت و بهداشت زندانیان سیاسی، بازداشت خانم ستوده را نشانه وضعیت نگران کننده حقوق بشر در ایران دانسته و گفته بود که بازداشت این وکیل دادگستری فقط به خاطر دفاع او از موکلینش بوده است.

سازمان گزارشگران بدون مرز نیز با انتشار بیانیه ای خانم ستوده را "وکیل شجاعی" نامید که با وجود تهدیدها و احضارهای مداوم، به بازداشت های خودسرانه و غیرقانونی اعتراض می کرده و مقامات مسئول قضایی را به محترم شمردن حقوق زندانیان فرا می خوانده است.

مطالب مرتبط