تلاش سازمان انرژی اتمی ایران برای کشف معادن اورانیوم

صالحی
Image caption آقای صالحی می گوید که برای اکتشاف اورانیوم کشور به چند منطقه تقسیم شده است.

علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی ایران گفته که این کشور عملیات گسترده ای را برای اکتشاف اورانیوم در جنوب و مرکز این کشور آغاز کرده است.

آقای صالحی به خبرگزاری مهر گفته که در حال حاضر "اولویت نخست را بر روی اکتشاف اورانیوم گذاشته ایم تا بتوانیم نیازهای خود را به طور کلی از داخل تامین کنیم."

رئیس سازمان انرژی اتمی ایران می گوید که کشور به چند منطقه تقسیم شده و در "همه مناطق در حال کار تحقیقاتی هستیم، ولی بیشتر فعالیت های اکتشافی را در مرکز و جنوب کشور متمرکز کرده ایم."

گزارش دقیقی از معادن اورانیوم ایران در دست نیست اما برآوردها نشان می دهد که ذخایر معدنی اورانیوم ایران بسیار کم است.

معادن کشف شده اورانیوم ایران در یزد و بندرعباس قرار دارد ولی گزارشها نشان می دهد که ذخایر این معادن چندان زیاد نیست برای همین برخی می گویند که ایران در آینده برای تامین نیازهای خود مجبور خواهد بود که اورانیوم از خارج وارد کند.

آقای صالحی می گوید که سازمان انرژی اتمی "تحقیقات گسترده زمین شناسی را برای یافت اورانیوم" آغاز کرده و این تحقیقات بیشتر در مکان هایی متمرکز شده که پیش بینی می شد منابع اورانیوم داشته باشند.

ایران چند سال است که بر سر پرونده هسته ای اش درگیر است و تاکنون شورای امنیت سازمان ملل تحریم هایی را علیه ایران وضع کرده است.

با آنکه ایران همواره اعلام کرده در صدد دستیابی به فناوری لازم برای تولید سوخت و استفاده صلح آمیز از انرژی هسته ای است اما شورای امنیت با اعمال تحریم های متعدد از ایران خواسته است غنی سازی اورانیوم را متوقف کند.

مطالب مرتبط