مصباح یزدی: رهبر سایه ای از ائمه در همه ابعاد است

مصباح یزدی
Image caption محمدتقی مصباح یزدی از سالها پیش رابطه نزدیکی با محمود احمدی نژاد دارد

محمد تقی مصباح یزدی، عضو مجلس خبرگان رهبری ایران، آیت الله علی خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی را "نمونه و سایه ای از شخصیت ائمه در همه ابعاد" خواند.

آقای مصباح یزدی که از سرشناس ترین روحانیان حامی دولت و محمود احمدی نژاد است، روز دوشنبه ۲۶ مهر ۱۳۸۹ با بیان این که رهبر جمهوری اسلامی افقی را می بیند که دیگران توان دیدن آن را ندارند، رفتار آیت الله خامنه ای در قبال رهبران معترضان به نتایج انتخابات ریاست جمهوری گذشته را با رفتار آیت الله خمینی با ابوالحسن بنی صدر، اولین رئیس جمهور ایران در سال ۱۳۶۰ مقایسه کرد.

او گفت: "رفتار رهبری در این جریانات با توجه به مدیریت کلان جامعه، همانند رفتار حضرت امام در خصوص اولین رئیس جمهور کشور بود که با نرمی و سعه صدر برخورد کردند، تا چهره واقعی آن فرد مشخص شد و بعدها نیز اعلام کردند که از ابتدا با این شخص مخالف بوده اند."

آقای مصباح یزدی درباره موضع گیری های برخی از چهره های شناخته شده سیاسی و مذهبی در درگیری های بعد از انتخابات ریاست جمهوری ۲۲ خرداد ۱۳۸۸ و مخالفت آنها با مواضع رهبر جمهوری اسلامی گفت: "برخی از خواص در عرصه‌های فقهی، سیاسی و مدیریتی صلاحیت اظهارنظر را نداشته و گاهی تحت تأثیر دوستان و نزدیکان خود قرار می‌گیرند. هیچ توجیهی برای حمایت از تفکرات این‌گونه افراد وجود ندارد."

آقای مصباح یزدی همچنین درباره موضع گیری های مراجع تقلید در مورد مسائل بعد از انتخابات ریاست جمهوری سال گذشته گفت: "برخی ازمراجع در فقاهت، تقوا و عدالت در حد بالایی قرار دارند، اما مشغله علمی آنها موجب شده که در مسائل سیاسی که نیازمند صرف وقت زیاد برای کسب تخصص است، وارد نشوند و تنها به مسائل علمی بپردازند. عده ای دیگر نیز در کنار فعالیت‌های خود با دقت و حساسیت به مسائل سیاسی نیز پرداخته و با توجه به استعداد خدادادی و بصیرتشان به تحلیل وقایع پرداخته و به روشن‌گری می‌پردازند که نتیجه فعالیت‌های این مراجع با توجه به علم، تقوا و دلسوزیشان نسبت به انقلاب، مطلوب خواهد بود. اما از کسانی که فرصت بررسی مسائل سیاسی را ندارند نباید انتظار اظهار نظر یا ورود در این‌گونه مسائل را داشت."

در یک سال و چند ماه گذشته بسیاری از هواداران دولت از مراجع تقلید انتقاد کرده اند که چرا صراحتا از مواضع آیت الله خامنه ای حمایت نمی کنند و جنبش اعتراضی ایران را که آیت الله خامنه ای و هواداران او آن را "فتنه" می خوانند، محکوم نمی کنند.

آیت الله خامنه ای چندین بار در سخنرانی های خود بدون اشاره به گروه مشخصی، از "خواص" خواسته است که سکوت نکنند و "فتنه" را صراحتا محکوم کنند. درخواستی که دست کم از سوی بیشتر مراجع تقلید تاکنون بی پاسخ مانده است.

همچنین محمود امحدی نژاد در سفرهای خود به قم، با تعداد محدودی از مراجع تقلید دیدار کرده و وب سایت های نزدیک به مخالفان از خودداری دیگر مراجع تقلید از دیدار با او خبر داده اند.

قرار است آیت الله علی خامنه ای در روزهای آینده بعد از ده سال سفری رسمی و چند روزه به قم داشته باشد و از چند روز پیش که خبر این سفر اعلام شد، گمانه زنی هایی درباره برنامه های این سفر و نحوه استقبال و برخورد مراجع تقلید با رهبر جمهوری اسلامی مطرح شده است.

مطالب مرتبط