ایران "سوخت ندادن به هواپیماها را تحمل نمی کند"

مهمانپرست
Image caption مهمانپرست پیش از این با تکذیب خبر توقف سوخت رسانی، آن را "جنگ روانی" توصیف کرده بود

ایران علیه خودداری فرودگاه های خارجی از تحویل سوخت به هواپیماهای مسافربری این کشور هشدار داده است.

روز سه شنبه، 27 مهر (19 اکتبر)، رامین مهمانپرست، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران اخلال در تحویل سوخت به هواپیماهای مسافربری ایرانی در بعضی فرودگاه های خارجی را تایید کرد و گفت که "نحوه مقابله با این اقدام" در دست بررسی است.

آقای مهمانپرست، که در یک نشست خبری در تهران شرکت داشت، گفت: "متاسفانه برخی شرکت های غربی در زمینه سوخت رسانی به هواپیماهای مسافربری ایران رفتار نا مناسبی اتخاذ کرده اند."

وی یادآور شد که این اقدام "حتی خارج از چارچوب قطعنامه غیرقانونی شورای امنیت است و براساس مقررات بین المللی، صحیح نیست."

سخنگوی وزارت خارجه علیه ادامه این وضعیت هشدار داد و گفت "تداوم این رویکرد منافع آنها را محدود می کند، حتما ما این روند را تحمل نمی کنیم و برخورد با این اقدام نسنجیده و روش مقابله با آن، در دستور کار ایران است."

پیش از این، وزارت خارجه ایران اخبار مربوط به خودداری برخی شرکت های سوخت رسانی هوایی از تحویل سوخت به هواپیماهای ایرانی را تایید نکرده بود.

در ماه ژوئیه (تیرماه) سال جاری، به نقل از دبیر انجمن صنفی شرکت های هواپیمایی ایران گزارش شد که در پی تصویب قانون تحریم های یک جانبه آمریکا علیه ایران، فرودگاه های بریتانیا، آلمان و امارات از سوخت رسانی به هواپیماهای ایرانی امتناع می کنند.

در پی انتشار این خبر، مخبر کمیسیون سیاست خارجی و امنیت ملی مجلس، با اظهار اینکه فرودگاه های کویت هم به هواپیماهای ایرانی سوخت نمی دهند، گفت که ایران می تواند با استناد به معاهده های بین المللی، علیه این اقدام به سازمان ملل و سازمان بین المللی هواپیمایی کشوری شکایت کند.

مواضع دولت ایران

در آن زمان سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سئوالی در این زمینه گفت "اخبار غیرصحیحی در این زمینه منتشر شده است" و انتشار خبر خودداری از سوخت رسانی به هواپیماهای ایرانی را به تلاش برای "ایجاد نوعی فضای منفی جنگ روانی" توصیف کرد.

آقای مهمانپرست گفت که مقامات کشورهای مورد نظر، این اخبار را تکذیب کرده اند.

با اینهمه، در ماه های بعد هم گزارش های پراکنده ای از خودداری از تحویل سوخت به هواپیماهای مسافربری ایرانی در تعدادی از فرودگاه های اروپایی انتشار یافت که در مواردی باعث اخلال و یا تغییراتی در پروازهای آنها شده بود.

هنگام انتشار خبر توقف سوخت رسانی به هواپیماهای ایرانی، گفته شد که تشکیلات فرودگاهی در بسیاری از کشورها با مساله سوخت رسانی به هواپیماهای مسافربری ارتباطی ندارند و این بخش از خدمات فرودگاهی به طور مستقل توسط شرکت های عرضه فرآورده های نفتی عرضه می شود.

اگرچه قطعنامه های مصوب شورای امنیت سازمان ملل متحد علیه جمهوری اسلامی شامل توقف تحویل فرآوردهای نفتی به این کشور نیست، اما ایالات متحده به طور یکجانیه محدودیت هایی را علیه فروش این اقلام به ایران تصویب کرده و به اجرا گذاشته است.

قانون محدودیت فروش سوخت به ایران برای شرکت ها و شهروندان آمریکایی که این قانون را نقض کنند مجازات هایی در نظر گرفته است اما شهروندان و شرکت های غیرآمریکایی فعال در خارج از خاک آن کشور قاعدتا مشمول چنین مجازات هایی نمی شوند.

با اینهمه، شرکت های غیرآمریکایی نگران آن هستند که در صورت انجام معاملاتی با ایران در زمینه های منع شده در قوانین آمریکا، فعالیت های آنان در آن کشور با محدودیت هایی مواجه شود و به همین دلیل نیز داوطلبانه از تنبیه های یکجانبه آمریکا علیه ایران تبعیت می کنند.

آقای مهمانپرست مشخص نکرده است که دولت ایران در نظر دارد چگونه با قطع تحویل سوخت به هواپیماهای مسافربری این کشور مقابله کند.

مطالب مرتبط