به روز شده:  12:14 گرينويچ - سه شنبه 19 اکتبر 2010 - 27 مهر 1389

سیاست ایران

رهبر ایران: تحریم‌ها اثر قابل توجهی بر زندگی مردم ندارد

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

آیت الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران گفت که هدف کشورهای غربی از تشدید تحریم های بین المللی علیه ایران، جدا کردن مردم این کشور از حکومت است.

آقای خامنه ای روز سه شنبه ۲۷ مهرماه (۱۹ اکتبر) و در نخستین روز از سفرش به قم، با اشاره به سابقه سی ساله تحریم های آمریکا علیه ایران گفت: "مردم و مسئولان عملا نشان دادند که به توفیق الهی این تحریم ها اثر قابل توجهی بر زندگی مردم نخواهد داشت".

او گفت که مردم ایران در سال های دهه ۱۳۶۰ مشکلات زیادی را تحمل کردند و امروز هم با مشاهده "پیشرفت های عظیم کشور" در مقابل مشکلات ایستادگی می کنند.

این سخنان رهبر ایران همزمان با آغاز رسمی مرحله نهایی اجرای قانون هدفمند کردن یارانه ها در این کشور منتشر شده است. این در حالیست که اجرای مرحله نهایی قانون هدفمند کردن یارانه ها، نگرانی هایی را در مورد احتمال دشوارتر شدن وضعیت اقتصادی کشور برانگیخته است.

بعضی از مسئولان حکومتی ایران گفته اند که مردم این کشور دورانی از ریاضت اقتصادی در پیش خواهند داشت. به گفته آنها، این روند برای اصلاح وضعیت اقتصادی ایران ضروری است و به شکوفایی اقتصادی منجر خواهد شد.

اما مخالفان دولت و گروهی از کارشناسان اقتصادی به نحوه اجرای قانون هدفمند کردن یارانه ها توسط دولت و همزمانی آن با تشدید تحریم های بین المللی علیه ایران اشاره می کنند و می گویند که اجرای این قانون عواقب غیر قابل پیش بینی و نارضایتی عمومی را در پی خواهد داشت.

رهبر ایران در سخنرانی امروز خود در قم، دولت را به تلاش برای رفع عوامل ایجاد نارضایتی در مردم، مانند مشکلات معیشتی و اشتغال فرا خواند و گفت: "دستگاه هایی مانند شهرداری ها و نیروی انتظامی که ارتباط مستقیم با مردم دارند، می توانند با اقدامات خود مشکلات مردم را حل و یا بر عکس نارضایتی ایجاد کنند. بنابراین باید کاملا به عملکرد خود دقت و توجه داشته باشند".

'فتنه ۸۸ کشور را واکسینه کرد'

آیت الله خامنه ای در جمع مردم قم، شرکت ۴۰ میلیون نفر در انتخابات ریاست جمهوری سال گذشته ایران را "رفراندوم ملی در ابراز وفاداری و اعتماد به نظام اسلامی" خواند و اعتراضات پس از انتخابات را ناشی از "فتنه گری دشمن" دانست.

او گفت: "فتنه سال ۸۸ کشور را در برابر میکروب های سیاسی و اجتماعی واکسینه کرد".

آقای خامنه ای گفت که "دشمنان اسلام" قصد دارند که دین را در جامعه ایران تضعیف کنند و برای این کار، از جمله به "اشاعه بی بند و باری و اباحی گری، ترویج عرفان های کاذب، ترویج بهائیت و گسترش کلیساهای خانگی" می پردازند.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.