وزیر خارجه پاکستان: ایران به اسلحه اتمی احتیاج ندارد

متکی و قریشی
Image caption قریشی به متکی توصیه کرده است از شاخه زیتون آمریکا استقبال کند

یک مقام پاکستانی گفته است که ایران به اسلحه اتمی احتیاجی ندارد و از این کشور خواسته با آمریکا گفتگو کند.

به گزارش منابع خبری پاکستان، شاه محمود قریشی، وزیر امور خارجه آن کشور، در سخنانی در آمریکا گفت که برنامه اتمی ایران می تواند به بروز بحران جدیدی در منطقه منجر شود و شرایط موجود در منطقه را که با بحران های متعددی مواجه است، بغرنج تر کند.

آقای قریشی که در موسسه تحقیقات سیاسی دانشگاه هاروارد در آمریکا سخنرانی می کرد، در پاسخ به سئوالی در مورد روابط با ایران، گفت که به نظر او، دولت ایران "توجیهی برای اتمی شدن ندارد."

وی افزود کسی ایران را تهدید نمی کند و این کشور با خطر اتمی مواجه نیست که به تسلیحات اتمی نیاز داشته باشد.

پاکستان دارای تسلیحات اتمی است و تاکید دارد که سیاست هسته ای خود را برای توازن قوا در برابر هند، که دشمن سنتی پاکستان و دارای زرادخانه اتمی است، دنبال می کند.

وزیر امور خارجه پاکستان گفت که به مقامات ایرانی توصیه کرده است از اعلام آمادگی دولت ایالات متحده برای گفتگو با جمهوری اسلامی استقبال کنند.

وی افزود در ملاقات با منوچهر متکی، وزیر خارجه ایران، به او گفته است که دولت باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، "شاخه زیتون به سوی شما دراز کرده، با استفاده از این فرصت، با جهان تعامل کنید."

اگرچه آقای قریشی صراحتا ایران را به تلاش برای دستیابی به تسلیحات اتمی متهم نکرد، اما گفت "آنان تعهدات بین المللی دارند، پیمان منع گسترش جنگ افزارهای اتمی - ان پی تی - را امضا کرده اند و باید به آن احترام بگذارند."

پاکستان، همانند هند، از امضای ان پی تی خودداری کرده و در نتیجه، موظف نیست نظارت بین المللی بر برنامه های اتمی خود را بپذیرد و برنامه تسلیحات اتمی خود را کنار بگذارد.

وزیر امور خارجه پاکستان در عین حال تاکید کرد که از حق ایران برای برخورداری از فن آوری غیر نظامی اتمی حمایت می کند.

پاکستان توافقنامه ای را برای خرید گاز طبیعی از ایران امضا کرده و در همانحال، به منظور تولید برق، در صدد کسب فن آوری هسته ای از ایالات متحده است.

مطالب مرتبط