درخواست از مراجع تقلید قم برای سئوال از رهبری

آیت‌الله خامنه‌ای
Image caption نامه های سرگشاده بستگان زندانیان سیاسی و شاگردان آیت‌الله دستغیب همزمان با آغاز سفر آیت‌الله خامنه‌ای به قم منتشر شده است

بستگان گروهی از زندانیان سیاسی ایران در نامه ای به مراجع تقلید قم از آنها خواسته اند که در جریان سفر آیت الله خامنه ای به این شهر انتقاداتی را با او در میان بگذارند.

به گزارش وبسایت های خبری نزدیک به مخالفان دولت ایران، این نامه در تاریخ سه شنبه ۲۷ مهرماه نوشته شده است و در آن از بی پاسخ ماندن "صدای تظلم خواهی" خانواده زندانیان سیاسی انتقاد شده است.

امضا کنندگان این نامه از مراجع تقلید خواسته اند که از رهبر ایران در مورد نحوه رفتار حکومت با معترضان انتخاباتی، وبلاگ نویسان، گردانندگان سایت های اینترنتی منتقد، سخنرانان و نویسندگان نامه های انتقادی سئوال کنند.

در این نامه آمده است: "از رهبری بپرسید شما که به کرات از حضور چهل میلیونی مردم در انتخابات سال گذشته با افتخار یاد کرده اید، چگونه صاحبان رأی های سبز و نقش ستادهای رقیب و تلاشگران خدوم فعال در آنها را که همسران و فرزندان ما باشند، ندیده می گیرید".

این در حالی است که آیت الله علی خامنه ای، رهبر ایران در نخستین روز سفرش به قم، شرکت ۴۰ میلیون نفر در انتخابات ریاست جمهوری سال گذشته ایران را "رفراندوم ملی در ابراز وفاداری و اعتماد به نظام اسلامی" خوانده و اعتراضات پس از انتخابات را ناشی از "فتنه گری دشمن" دانسته بود.

او در اشاره به این اعتراضات گفته بود: "فتنه سال ۸۸ کشور را در برابر میکروب های سیاسی و اجتماعی واکسینه کرد".

اما اعضای خانواده زندانیان سیاسی ایران از اینکه "اعتراض بدیهی و مدنی شهروندان" در ایران به حساب "دشمنی" گذاشته می شود، انتقاد کرده اند.

آنها از مراجع تقلید خواسته اند که از آیت الله خامنه ای بپرسند: "مگر می شود جمع کثیری از هنرمندان و اندیشمندان و متفکران و سیاستمداران و استادان و دانشجویان و مردم کوچه و بازار سراسر کشور همگی فتنه گر و عامل دشمن و سرسپرده اجنبی باشند"؟

امضا کنندگان نامه سرگشاده به مراجع تقلید قم به اعتراضات و اعتصاب های فلج کننده جاری در کشور فرانسه اشاره کرده اند و پرسیده اند که آیا حکومت فرانسه هم معترضان را "فتنه گر" و "عامل اجنبی" معرفی می کند؟

این گروه از بستگان زندانیان سیاسی ایران در نامه خود نوشته اند که این "کودتاگران" هستند که باید به جای زندانیان سیاسی فعلی در زندان باشند.

مخالفان دولت ایران می گویند که بخشی از سپاه پاسداران، در آنچه "دخالت سازمان یافته" و "تقلب گسترده" در انتخابات ریاست جمهوری می خوانند، دخالت داشته است.

این گروه از مخالفان دولت، دخالت سپاه در انتخابات و برخورد شدید با اعتراضات پس از آن را "کودتای انتخاباتی" می نامند.

نامه جمعی از شاگردان آیت الله دستغیب

همزمان، نامه سرگشاده دیگری خطاب به مراجع تقلید با امضای "شاگردان آیت الله سید علی محمد دستغیب" منتشر شده است.

در این نامه ضمن انتقاد از "روند انحرافی و تخریب حوزه ها"، از مراجع تقلید سئوال شده: "آیا به سمع شما رسیده است که در شیراز به بیت، دفتر و حوزه علمیه وابسته به حضرت آیت الله سید علی محمد دستغیب چگونه حمله کردند و علت آن چه بوده است"؟

امضا کنندگان این نامه، از مراجع تقلید خواسته اند که به عنوان "متولی و حافظ حوزه های علمیه" نماینده ای تعیین کنند تا به این حملات رسیدگی کند و جلوی حملات مشابه را بگیرد.

مطالب مرتبط