اخراج استادان 'سکولار' از دانشگاه آزاد

دانشگاه آزاد اسلامی
Image caption یکی از معاونان دانشگاه آزاد اسلامی ایران از اخراج تعدادی از استادان این دانشگاه خبر داده است

یکی از معاونان دانشگاه آزاد اسلامی در ایران از شناسایی و اخراج چند عضو هیات علمی این دانشگاه به دلیل داشتن "نگرش های سکولاریستی" خبر داد.

کریم زارع، معاون پارلمانی دانشگاه آزاد اسلامی روز چهارشنبه ۲۸ مهر ماه (۲۰ اکتبر) به خبرگزاری مهر گفت که پس از دریافت گزارش هایی درباره گرایش های سکولار برخی از اعضای هیات علمی این دانشگاه، تذکراتی به آنها داده شد اما وقتی با تذکر اصلاح نشدند، "عذرشان خواسته شد".

او با اشاره به اینکه شمار اساتید اخراجی "زیاد" نبوده است، گفت که تعدادی از این افراد رسمی قطعی بوده اند که درباره آنها باید "هیات های انتظامی" تصمیم گیری کنند، اما اعضای هیات علمی پیمانی یا رسمی آزمایشی "به راحتی" اخراج شده اند.

آقای زارع گفت که در سال ۱۳۶۳ خورشیدی که مسئولیت گزینش استاد در شورای عالی انقلاب فرهنگی را بر عهده داشته کل آئین نامه این شورا در راستای دفع افرادی با گرایش های سکولاریستی از کرسی های دانشگاه ها بوده است.

از سوی دیگر حسن احدی، معاون آموزشی دانشگاه آزاد اسلامی در مخالفت با اخراج این اساتید، به ذکر خاطره ای از سال های اول انقلاب و به نقل از حسن عضدی، که در انفجار هفتم تیر ماه ۱۳۶۰ دفتر مرکزی حزب جمهوری اسلامی در تهران کشته شد، گفت که با اخراج استادهای سکولار کار درست نمی شود.

آقای احدی تاکید کرد که با این اساتید باید به صورت فردی یا گروه های کوچک بحث کرد و با منطق آنها را قانع کرد.

او همچنین خطاب به دانشجویان گفت: "اصلا درست نیست که وقتی در کلاس حرفی زده می شود شما نیز این حرف را قبول کنید، یک مقدار داد بزنید و بگویید من این حرف را قبول ندارم. در این صورت است که ما می توانیم مقداری پرورش پیدا کنیم."

در ماه های گذشته، موضوع "بازنشسته شدن زودهنگام" تعدادی از اساتید دانشگاه های دولتی، موضوع مناقشه میان نهادهای آموزش عالی و منتقدان دولت بوده است.

مخالفان دولت می گویند که از زمان روی کار آمدن محمود احمدی نژاد در سال ۱۳۸۴، موارد متعددی از فشار بر دانشگاه ها و بازنشستگی اجباری استادان دانشگاه صورت گرفته و انگیزه بسیاری از این فشارها و بازنشستگی ها سیاسی بوده است.

وزارت علوم ایران سیاسی بودن این بازنشستگی ها را رد کرده است، اما کامران دانشجو، وزیر علوم چندین بار در اظهارات جداگانه ای از ضرورت "التزام عملی به ولایت فقیه و قانون اساسی" اعضای هیات علمی دانشگاه ها و اجرای طرحی به نام "آمایش آموزش عالی" سخن گفته بود.

بر اساس این طرح و بر خلاف گذشته که دانشگاه ها مستقیما اعضای هیئت علمی خود را انتخاب می کردند، اکنون متقاضیان باید نخست از فیلتر وزارت علوم بگذرند و پس از آن توسط دانشگاه ها انتخاب و جذب شوند.

مطالب مرتبط