هشدار وزیر اطلاعات ایران به 'اخلالگران اقتصادی'

حیدر مصلحی
Image caption آقای مصلحی از آمادگی وزارت اطلاعات برای اجرای قانون هدفمند کردن یارانه ها خبر داده است

حیدر مصلحی، وزیر اطلاعات ایران از اقدامات این وزارتخانه برای برخورد با کسانی که قصد ایجاد مشکل در مسیر اجرای طرح هدفمند کردن یارانه ها را داشته باشند، خبر داد.

آقای مصلحی، روز چهارشنبه ۲۸ مهر ماه (۲۰ اکتبر) در تهران به خبرنگاران گفت که وزارت اطلاعات ایران پیش بینی های لازم برای اجرای قانون هدفمند کردن یارانه ها را انجام داده است.

او گفت که وزارت اطلاعات ایران برای برخورد با کسانی که قصد ایجاد مشکل در مسیر اجرای قانون هدفمند کردن یارانه ها را داشته باشند، پیش بینی های لازم را انجام داده است و آنها را به دستگاه قضایی معرفی خواهد کرد.

آقای مصلحی از هماهنگی همه دستگاه ها برای اجرای این قانون خبر داد و گفت: "در این زمینه با نمایندگان صنوف و تجار نیز همکاری های خوبی را داریم."

چند هفته پیش و همزمان با اعتصاب و اعتراضات در بازار ارز و طلای ایران، سرتیپ اسماعیل احمدی مقدم، فرمانده پلیس ایران، نسبت به وقوع "فتنه اقتصادی" هشدار داده بود.

این سخنان آقای احمدی مقدم واکنش هایی را به دنبال داشت به طوری که سرتیپ احمد رضا رادان، جانشین فرمانده پلیس ایران گفت که موضوع اعتراض طلافروشان ربطی به "فتنه اقتصادی" ندارد، اما او هم تاکید کرده بود: "با اجرای قانون هدفمندی یارانه ها، افرادی در صدد برپایی فتنه جدید هستند ولی این دسته از افراد بدانند پلیس با اقتدار در کنار دولت ایستاده است."

مهدی کروبی، از رهبران مخالفان دولت ایران اخیرا طرح موضوع "فتنه اقتصادی" را بهانه ای برای سرکوب اعتراضات احتمالی ایرانیان نسبت به بروز مشکلات اقتصادی دانسته است.

'قیمت برق، پایین تر از حد انتظار'

مجید نامجو، وزیر نیرو در ایران روز چهارشنبه ۲۸ مهر ماه به خبرنگاران گفت که با توجه به تاکید رئیس جمهوری، سه موضوع "ساده سازی، یکسان سازی و شفاف سازی" در قبض های برق اعمال خواهد شد به طوری که بهای برق در قبض های مشترکان حتی پایین تر از حد انتظار آنها خواهد بود.

آقای نامجو توضیحی درباره چگونگی محاسبه بهای برق نداد اما از مردم خواست تا به گونه ای برق مصرف کنند که با آزاد سازی قیمت ها، "بهای برق مصرفی آنها افزایش قابل توجهی نداشته باشد."

در ماه های اخیر بسیاری از شهروندان ایرانی از افزایش مبلغ قبض برق شان شکایت داشته اند، به طوری که حتی احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان ایران در نماز جمعه یک هفته پیش با صراحت از افزایش قیمت برق انتقاد کرد و گفت که وزیر نیرو جوابی به پیگیری او نداده است.

'ثروتمندان انصراف دهند'

محسن ابوترابی فرد، نایب رئیس مجلس ایران روز چهارشنبه ۲۸ مهر ماه گفت که یارانه هایی که در سه دهه گذشته توزیع شده است "هدفمند" نبوده و سبب ایجاد فاصله بسیار زیاد بین ثروتمندان و فقرا شده است و همین مساله باعث شده که صنعت و تجارت رونق نداشته باشد.

آقای ابوترابی فرد به خبرگزاری مهر گفت: "به طبقه مرفه و رو به بالای کشور توصیه می کنم که از دریافت یارانه های نقدی خودداری کنند و اجازه دهند طبقات ضعیف تر سهم بیشتری از این یارانه ها را به خود اختصاص دهند."

خبرگزاری مهر همچنین گزارشی از نگرانی مصرف کنندگان تهرانی از افزایش ناگهانی قیمت ها و "شوک قیمتی" منتشر کرده است.

در این گزارش با عنوان "واکنش بازار به گام نخست هدفمندی یارانه ها" آمده است: "این روزها گشت و گذار در بازار کالاهای اساسی حال و هوای دیگری دارد و تغییرات قیمتی به خوبی در بازار خودنمایی می کند؛ گویی ماراتن قیمت ها در بازار آغاز شده است."

در همین رابطه قرار است محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران هفته آینده درباره اجرای قانون هدفمند کردن یارانه ها در یک مصاحبه تلویزیونی توضیحاتی را مطرح کند.

مخالفان دولت و گروهی از کارشناسان اقتصادی به نحوه اجرای قانون هدفمند کردن یارانه ها توسط دولت و همزمانی آن با تشدید تحریم های بین المللی علیه ایران اشاره می کنند و می گویند که اجرای این قانون عواقب غیر قابل پیش بینی و نارضایتی عمومی را در پی خواهد داشت.

مطالب مرتبط